Інструкція з охорони праці з тепловою шафою для розстойки

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція з охорони праці
при роботі з тепловою шафою для розстойки

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при роботі з тепловою шафою для розстойки розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року, з урахуванням «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63.
1.2. До роботи з тепловою шафою для розстойки можуть бути допущені особи не молодше 18 років, що мають середню професійну освіту, пройшли медичний огляд, вступний та первинний інструктажі з охорони праці, перевірку знань з питань охорони праці, та не мають протипоказань за станом здоров'я.
1.3. Працівнику, який виконує розстойку тіста в розстоєчній шафі, необхідно дотримуватися прийнятої технології і правил. Не допускати застосування способів, що прискорюють виконання операцій, але ведуть до порушення вимог охорони праці.
1.4. Працівникові забороняється експлуатувати обладнання у разі несправності або закінчення терміну випробування і перевірки приладів контролю і захисту, встановлених на ньому.
1.5. При виконанні робіт з розстоєчною тепловою шафою на харчоблоці працівник зобов'язаний дотримуватися цієї інструкції, правил пожежної безпеки, знати сигнали оповіщення про пожежу, місця розташування засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними. Не допускати використання протипожежного обладнання для господарських цілей, не загромоджувати проходи і доступи до протипожежного обладнання.
1.6. Під час виконання роботи з тепловою шафою для розстойки на працівника можуть впливати небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

  • підвищена температура повітря робочої зони;
  • підвищена температура поверхонь обладнання;
  • підвищена вологість повітря робочої зони;
  • підвищена рухливість повітря робочої зони;
  • підвищене значення напруги в електричному ланцюзі;
  • недостатня освітленість робочої зони;
  • фізичні перевантаження.

1.7. При роботі з тепловою шафою для розстойки працівник зобов'язаний надіти наступний спецодяг: халат бавовняний, косинку або ковпак.
1.8. Для виключення дії небезпечних і шкідливих факторів при роботі з тепловою шафою для розстойки, працівник повинен дотримуватися заходів особистої гігієни і застосовувати під час роботи засоби індивідуального захисту.
1.9. Працівник, який експлуатує розстоєчну теплову шафу, повинен добре вивчити загальний пристрій і принцип роботи теплової шафи, а також знати:

  • небезпечні зони при експлуатації даної шафи - гаряча температура, пар;
  • місце розташування автоматичного вимикача, кнопок «ПУСК», «СТОП»;
  • правильне включення і відключення шафи під час роботи і при аварійних ситуаціях, як заповнюється ванна водою і для чого вона служить в процесі приготування продуктів харчування;
  • технічні параметри води, температури пари, включення електротенів, циркуляції повітря в робочій камері;
  • роботу терморегулятора і сигнальних ламп на панелі управління шафи;
  • порядок проведення прибирання розстоєчної шафи в процесі роботи;
  • місце розташування вогнегасників та інших засобів пожежогасіння та правил користування ними у разі загоряння або пожежі на робочому місці.

1.10. Про помічені випадки порушення вимог охорони праці, несправності теплового обладнання працівник повинен повідомити керівника і не приступати до роботи до усунення несправностей.
1.11. Працівник, який допустив невиконання або порушення цієї інструкції з охорони праці з тепловою шафою для розстойки, притягується до дисциплінарної відповідальності відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку, чинного законодавства України і, при необхідності, направляється на позачергову перевірку знань норм і правил охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком роботи працівникові слід надіти спецодяг. Застебнути спецодяг на всі гудзики, не допускаючи звисаючих кінців.
2.2. Не використовувати на одязі шпильки, голки, неприпустимо тримати в кишенях гострі, скляні предмети.
2.3. Ретельно вимити руки.
2.4. Підготувати робоче місце для безпечної роботи:

  • перевірити достатність встановленого освітлення робочої зони;
  • забезпечити наявність вільних проходів до теплової шафи для розстойки;
  • перевірити наявність діелектричного килимка біля шафи;
  • перевірити відсутність звисаючих і оголених кінців електропроводки;
  • перевірити достатність освітлення робочої зони;
  • перевірити цілісність заземлюючого контуру;
  • перевірити за допомогою зовнішнього огляду справність обладнання, засобів захисту;
  • перевірити працездатність пускорегулювальної апаратури, що включає обладнання (пускачів, пакетних перемикачів, рубильників, штепсельних роз'ємів, кінцевих перемикачів і т. д.);
  • перевірити стан підлог (відсутність вибоїн, нерівностей, слизькості).

2.5. Перевірити роботу припливно-витяжної вентиляції.
2.6. Перевірити міцність закріплення утримувачей дек.
2.7. Про всі виявлені несправності обладнання, інвентарю, електропроводки та інших недоліків слід негайно повідомляти своєму безпосередньому керівнику і приступити до роботи тільки після їх усунення.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. При експлуатації розстоєчної теплової шафи дотримуватися вимог безпеки, викладених у відповідних типових інструкціях з охорони праці, правил експлуатації, викладених в технічній документації обладнання.
3.2. Виконувати тільки ту роботу, за якою успішно пройдено навчання, не доручати виконання своєї роботи ненавченим або стороннім особам.
3.3. Застосовувати необхідні для безпечної роботи справне теплове обладнання, пристосування, а також спеціальний одяг та інші засоби індивідуального захисту, передбачені відповідними типовими нормами безкоштовної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту; використовувати їх тільки для тих робіт, для яких вони призначені.
3.4. Не захаращувати проходи до расстоєчної теплової шафи, між обладнанням, проходи до пультів управління, рубильників, шляхи евакуації та інші проходи.
3.5. Включати і вимикати розстоєчну шафу сухими руками і тільки за допомогою кнопок "пуск" і "стоп".
3.6. Перед укладанням хлібо-булочних виробів на расстойку необхідно прогріти розстоєчну шафу протягом 20 хвилин.
3.7. Встановлювати листи і виймати їх з розстоєчної шафи необхідно використовуючи засоби для захисту рук від опіків (сухі рушники, прихватки).
3.8. Не допускати:

  • використовувати для вистоювання дека і листи несправні, деформовані або з нагаром;
  • проводити очищення включеної шафи;
  • експлуатувати шафи при несправних пристроях, що фіксують дверцята камер у відкритому (закритому) положенні;
  • залишати без нагляду працююче обладнання, допускати до його експлуатації ненавчених і сторонніх осіб;
  • складати на обладнання інструмент, продукцію, тару.

3.9. Під час роботи з шафою для розстойки необхідно бути уважним, не відволікатися сторонніми справами і розмовами і не відволікати інших.
3.10. Розташовуватися на безпечній відстані при відкриванні дверцят камери розстоєчної теплової шафи з метою запобігання опіків.
3.11. Завантаження і вивантаження шаф проводити обережно, не торкаючись нагрітих металевих поверхонь.
3.12. Своєчасно вимикати розстоєчну теплову шафу, проводити регулювання потужності і температури в камері.
3.13. При наявності напруги (б'є струмом) на корпусі теплової розстоєчної шафи, кожусі пускорегулювальної апаратури, виникнення стороннього шуму, запаху палаючої ізоляції, мимовільної зупинки або неправильної дії механізмів та елементів обладнання його слід зупинити (вимкнути) кнопкою "стоп" (вимикача) і відключити від електричної мережі за допомогою пускового пристрою. Повідомити про це шеф-кухареві (завідувачеві виробництвом) і до усунення несправності не включати.
3.14. Не застосовувати в якості сидіння випадкові предмети і обладнання.
3.15. Виконувати вимоги безпечного переміщення в приміщенні і на території харчоблоку, користуватися тільки встановленими проходами.
3.17. В процесі роботи необхідно пам'ятати і дотримуватися вимог безпеки при поводженні з розстоєчною тепловою шафою, позначені в даній інструкції.
3.16. Підтримувати на робочому місці чистоту, своєчасно прибирати з підлоги воду, розсипані (розлиті) продукти, жири та ін.

4. Вимоги безпеки по закінченні роботи

4.1. Відключити розстоєчну тепловоу шафу від електричної мережі (відключити автоматичний вимикач).
4.2. Дочекатися повного охолодження розстоєчної шафи.
4.3. Провести чистку робочої камери розстоєчної теплової шафи.
4.4. Прибрати застосовувані кухонний інвентар і пристосування у відведені для їх зберігання місця.
4.5. Вимкнути витяжну вентиляцію.
4.6. Зняти спецодяг, ретельно вимити руки з милом.
4.7. При наявності будь-яких зауважень в роботі розстоєчної теплової шафи повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухаря).

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виявленні несправності технологічного обладнання на харчоблоці (кухні): негайно припинити його використання, а також подання до нього електроенергії, води. Повідомити про це шеф-кухарю, вивісити плакат «Не включати» і до усунення несправності не допускати його включення.
5.2. При наявності напруги на контурі електрообладнання, кожусі пускорегулювальної апаратури, появі стороннього шуму, запаху палаючої ізоляції, мимовільної зупинки або неправильної дії механізмів та елементів обладнання його роботу необхідно зупинити кнопкою вимикача «Стоп» і відключити від електромережі за допомогою пускового пристрою. Проінформувати про це завідувача виробництвом (шеф-кухаря), вивісити плакат «Не включати» і до усунення несправності не допускати його включення.
5.3. В аварійній обстановці слід донести інформацію про небезпеку до всіх оточуючих. Повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухарю) про те, що трапилося і діяти відповідно до плану ліквідації аварії.
5.4. Припинити роботу при отриманні хоча б незначного опіку рук і звернутися за медичною допомогою.
5.5. При отриманні травми слід оперативно надати першу допомогу потерпілому, при необхідності, викликати швидку медичну допомогу, сповістити про подію безпосередньому керівнику (при відсутності – іншій посадовій особі).
5.6. У разі виникнення пожежі необхідно евакуювати людей з приміщення, вимкнути за допомогою рубильників подачу електроенергії на електрообладнання, повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухарю), викликати пожежну службу за телефоном 101 і, при відсутності явної загрози життю, здійснити гасіння осередка загоряння первинними засобами пожежогасіння.
5.7. При аварії (прориві) в системі опалення, водопостачання, каналізації необхідно вивести працівників харчоблоку з приміщення, по можливості перекрити вентилі, повідомити про подію завідувачу виробництвом (шеф-кухарю).

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: