Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. Інструкція з охорони праці при експлуатації мікрохвильової печі розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року.
1.2. Дана інструкція з охорони праці розроблена з метою запобігання фактів травмування та забезпечення безпечної роботи працівників при використанні НВЧ-печі.
1.3. До самостійної роботи з мікрохвильовою піччю допускаються особи, які вивчили цю інструкцію з охорони праці, пройшли відповідну підготовку, медичний огляд, вступний інструктаж з охорони праці, первинний інструктаж з охорони праці на робочому місці, при відсутності будь-яких медичних протипоказань.
1.4. На працівника, який виконує роботу з мікрохвильовою піччю, можуть впливати такі небезпечні і шкідливі виробничі фактори:
1.5. В процесі роботи з мікрохвильовою НВЧ-піччю повинен використовуватися наступний спецодяг і засоби індивідуального захисту: халат, фартух бавовняний і головний убір, діелектричний килимок.
1.6. Приміщення повинно бути обладнане ефективною припливно-витяжною вентиляцією.
1.7. У приміщенні повинна бути медична аптечка з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних матеріалів, призначена для термінового надання першої допомоги потерпілим при травмах.
1.8. Працівники зобов'язані дотримуватися правил пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння.
1.9. Працівник повинен бути навчений і мати навички надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, знати місця розташування аптечки.
1.10. В процесі роботи дотримуватися правил носіння спецодягу, користування засобами індивідуального захисту, дотримуватися правил особистої гігієни, тримати в чистоті робоче місце, ретельно мити руки з милом перед початком роботи, після кожної перерви в роботі та стикання із забрудненими предметами.
1.11. Працівник, який допустив невиконання або порушення даної інструкції з охорони праці при експлуатації мікрохвильової печі, притягується до відповідальності згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку, трудовим договором і, при необхідності, підлягає позачерговій перевірці знань, норм і правил охорони праці.
2.1. Перед використанням мікрохвильової печі слід уважно ознайомитися з інструкцією по експлуатації. Після читання зберегти для використання в майбутньому.
2.2. Переконатися, що мікрохвильова піч встановлена на горизонтальній, рівній поверхні, досить міцною для того, щоб витримати вагу печі.
2.3. Одягти спецодяг, волосся заправити під косинку або ковпак, застебнути санітарний одяг на всі гудзики (зав'язати зав'язки), не допускаючи звисаючих кінців одягу. Переконатися в наявності на підлозі біля мікрохвильової печі діелектричного килимка.
2.4. Перевірити наявність і цілісність ручок пакетних перемикачів мікрохвильовій печі, а також справність вилки і надійність під'єднання мережевого шнура до 3-х контактної заземленої розетки мережі змінного струму.
2.5. Переконатися, що вентиляційні отвори мікрохвильової печі не закриті тканиною або папером.
2.6. Особливу увагу звернути на те, щоб дверцята печі надійно закривалися, ущільнювачі дверцят і ущільнюючі поверхні були не пошкоджені, петлі дверцят не зламані або ослаблені.
2.7. Про всі виявлені несправності обладнання, інвентарю, електропроводки та інші неполадки повідомити свого керівника і приступити до роботи тільки після їх усунення.
3.1. Мікрохвильова піч (НВЧ-піч) повинна мати спеціальну систему захисту, що перешкоджає поширенню (витоку) електромагнітних хвиль: щільно прилягаючі дверцята, які не пропускають електромагнітні хвилі, і скло із захисною сіткою.
3.2. При закладанні їжі в камеру мікрохвильової печі слід дотримуватися відстані близько 2 см від стінок, щоб уникнути іскроутворення.
3.3. Ні за яких обставин не можна намагатися користуватися піччю при відкритих дверцятах, псувати блокувальні контакти (засувки дверцят) або вставляти що-небудь в отвори блокувальних контактів.
3.4. Для приготування їжі в мікрохвильовій печі дозволяється використовувати посуд з кераміки, скла, фарфору і пластмаси. Не використовувати металевий посуд, столовий посуд із золотою або срібною обробкою, вертіла, вилки.
3.5. Для попередження вибуху через зростання тиску при підігріві продуктів:
3.6. Виймаючи посуд з мікрохвильової печі дотримуватися особливої обережності, щоб не отримати опік:
3.7. Під час і після закінчення процесу приготування їжі не можна торкатися до нагрівальних елементів або внутрішніх стінок печі, стінки можуть бути досить гарячими для того, щоб викликати опік.
3.8. Не допускається контакт займистих матеріалів з будь-якими внутрішніми поверхнями печі.
3.9. При використанні мікрохвильової печі не припустимо:
4.1. Необхідно відключити мікрохвильову піч від мережі.
4.2. Слід очистити мікрохвильову піч від забруднень.
4.3. Зняти з себе спецодяг і вимити руки з милом.
4.4. При наявності зауважень в роботі мікрохвильової печі повідомити керівника
5.1. При виникненні будь-якої несправності в роботі мікрохвильової печі, а також при порушенні захисного заземлення її корпусу, ізоляції кабелю живлення роботу слід негайно припинити і вимкнути електроприлад від електромережі. Роботу дозволяється відновити тільки після усунення всіх несправностей.
5.2. У разі виникнення короткого замикання і загоряння електрообладнання мікрохвильової печі слід негайно відключити її від електричної мережі, евакуювати людей з приміщення і приступити до ліквідації осередку загоряння за допомогою вогнегасника.
При подальшому поширенні вогню викликати пожежну службу за телефоном 101 і повідомити про подію безпосередньому керівнику.
5.3. В разі ураження електричним струмом слід відключити мікрохвильову піч від електричної мережі і надати потерпілому першу допомогу. При відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно зробити йому штучне дихання і провести непрямий масаж серця, викликати швидку медичну допомогу або організувати його транспортування у найближчий медичний заклад. Повідомити про те, що трапилося керівнику.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)