Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. Інструкція з охорони праці для гардеробника розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018 р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 01 вересня 2017 року.
1.2. Дана інструкція з охорони праці встановлює вимоги хорони праці перед початком, під час та по закінченню роботи працівника, який виконує обов'язки гардеробника школи, а також порядок його дій ти вимоги безпеки під час аварійних ситуацій.
1.3. До роботи гардеробником в загальноосвітньому закладі допускаються особи обох статей, які досягли 18 років і які пройшли медичний огляд, ознайомлені з цією інструкцією з охорони праці.
1.4. Гардеробник школи зобов'язаний:
1.5. Травмонебезпека на робочому місці (в гардеробі):
1.6. Згідно встановлених норм видачі спецодягу та спецвзуття (наказ Держкомітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 16.04.2009 р. № 62), гардеробнику видається: халат, рукавички, тапочки.
1.7. Працівник зобов'язаний дотримуватися правил пожежної безпеки, знати сигнали оповіщення про пожежу, місця розташування засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними. Не допускати використання протипожежного обладнання для господарських цілей, не захаращувати проходи і доступи до протипожежного обладнання.
1.8. Під час роботи слід бути уважним, не відволікатися на сторонні справи та розмови і не відволікати інших.
1.9. Гардеробниця відноситься до не електротехнічного персоналу та повинна мати I кваліфікаційну групу допуску з електробезпеки в установі.
1.10. Не слід займатися самостійним ремонтом електроприладів, вимикачів, розеток, кабелів і т.п.
1.11. Не допускається виконувати роботу, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних речовин, психотропних, токсичних або інших одурманюючих речовин, а також розпивати спиртні напої, вживати наркотичні засоби, психотропні, токсичні чи інші одурманюючі речовини на робочому місці або на території школи.
1.12. Гардеробник повинен пройти навчання і мати навички надання першої допомоги постраждалим, знати порядок дій у разі виникнення пожежі чи іншої НС і евакуації.
1.13. Співробітник, який допустив невиконання або порушення цієї інструкції з охорони праці для гардеробника, залучається до дисциплінарної відповідальності відповідно до Статуту, Правил внутрішнього трудового розпорядку, трудового законодавства України і, при необхідності, підлягає позачерговій перевірці знань встановлених норм і правил охорони праці.
2.1. Прийти на робоче місце за 30 хвилин до початку навчальних занять.
2.2. Надіти належний спеціальний одяг, привести його в порядок, застебнути обшлага рукавів. Звернути увагу, щоб не було звисаючих та розвіваючих кінців. Не дозволяється: заколювати одяг шпильками, голками; тримати в кишенях одягу гострі предмети, або предмети, які можуть розбитися.
2.3. Перевірити безпеку свого робочого місця, порядок та чистоту.
2.4. Перевірити гардероб на наявність підозрілих предметів.
2.5. Перевірити справність електроосвітлення. Найменша освітленість робочого місця повинна становити: при люмінесцентних лампах - не менше 300 лк (20 Вт/кв.м).
2.6. Упевнитися, що комутаційні коробки закриті, електричні розетки і вимикачі без пошкоджень (тріщин і відколів), а також без оголених контактів.
2.7. Перевірити наявність аптечки першої допомоги і її укомплектованість, а також наявність і доступність засобів пожежогасіння. При закінченні терміну придатності вогнегасника необхідно здати його для перезарядки заступнику директора з адміністративно-господарської роботи та отримати перезаряджений вогнегасник.
2.8. Про виявлені недоліки доповісти заступнику директора з адміністративно-господарської частини для вжиття заходів щодо їх усунення.
3.1. Під час роботи слід дотримуватися порядку в приміщенні, не захаращувати своє робоче місце і евакуаційні виходи з приміщення.
3.2. Під час роботи потрібно бути уважним, не відволікатися сторонніми справами і розмовами і не відволікати інших, не використовувати мобільний телефон.
3.3. Стежити за порядком і дисципліною під час прийому і видачі верхнього одягу учням.
3.3. Приймати і видавати одяг через приймальне вікно.
3.4. Не залишати своє робоче місце без нагляду.
3.5. Не залучати до чергування в гардеробі сторонніх осіб або учнів школи.
3.6. Проводити вологе прибирання приміщення гардероба.
3.7. Одяг розміщувати тільки на стійких і справних вішалках.
3.8. Не захаращувати проходи між вішалками c одягом та іншими речами.
3.9. Не використовувати в приміщенні кабінету електронагрівальні прилади: кип'ятильники, плитки, електрочайники, плойки, несертифіковані подовжувачі і т.ін.
3.10. Під час роботи двері гардеробної зсередини повинні бути зачинені.
3.11. Не допускається знаходження в гардеробі сторонніх осіб, які не мають відношення до прийому-видачі верхнього одягу.
3.12. Видавати верхній одяг і взуття необхідно тільки при наявності номерка.
3.13. При прийомі одягу і взуття звертати увагу на підозрілі пакети і згортки, які здаються.
3.14. Не можна заглядати в сумки, пакети, дипломати, намагатися їх відкрити, розстебнути. Результат може бути абсолютно різним, аж до трагічного.
3.15. Не допускається брати в гардеробну речі, пакунки, пакети, сумки для передачі їх працівникам, учням або вихованцям, особливо від сторонніх, випадкових людей.
3.16. При відключенні електроенергії не дозволяється для освітлення гардеробної використовувати свічку, сірники, паперові джгути. При відсутності аварійного освітлення, потрібно використовувати переносні ліхтарі з автономним живленням.
3.17. Гардеробник повинен тримати приміщення гардеробної в чистоті і порядку.
3.18. При наявності розлитого, розсипаного вмісту пакетів, сумок і т. п. гардеробник повинен провести санітарне прибирання з використанням віника, совка, ганчірки, відра.
3.19. Не допускається проводити збір пролитого, розсипаного на підлозі, а також сміття руками.
3.20. У разі необхідності застосування дезінфікуючих розчинів для протирання, миття обов'язково використовувати гумові рукавички.
3.21. Весь використовуваний інвентар, інструменти, пристосування повинні бути справні і не мати травмонебезпечних ознак (задирки, ріжучі і колючі елементи і т.п.). Використовувати несправні інструменти не дозволяється.
3.24. Не використовувати для сидіння і (або) у вигляді підставки випадкові предмети і обладнання.
3.25. Не допускається під час роботи порушувати цю інструкцію, інші інструкції з охорони праці при виконанні робіт і роботі з обладнанням, безпосередньо під час виконання роботи користуватися мобільним телефоном.
3.26. При виникненні несправностей у роботі устаткування, небезпечної чи аварійної ситуації припинити роботу і повідомити про це заступника директора з адміністративно-господарської частини (завгоспа) або іншій посадовій особі навчального закладу.
4.1. Після закінчення роботи необхідно уважно оглянути робоче місце і приміщення гардеробної, привести його в порядок.
4.2. Відключити всі електроприлади від електромережі.
4.3.Упевнитися в протипожежній безпеці приміщення, провітрити його. Упевнитися, що протипожежні правила в приміщенні дотримані.
4.4. Використаний інвентар оглянути, очистити і покласти у відведене для зберігання місце, несправний інвентар здати безпосередньо заступнику директора з адміністративно-господарської частини.
4.5. Перевірити наявність номерків і їх відповідність місцям знаходження.
4.6. Зняти і привести в порядок спецодяг та інші засоби індивідуального захисту, оглянути їх і прибрати у встановлене для зберігання місце, при необхідності здати в прання (хімчистку) або ремонт.
4.7. Вимити руки і обличчя теплою водою з милом або аналогічними за дією миючими засобами (не допускається застосовувати для миття не призначені для цього речовини).
4.8. Проконтролювати винос сміття з приміщення.
4.9. Повідомити безпосередньо заступнику директора з адміністративно-господарської частини (при відсутності – іншій посадовій особі) про всі несправності механізмів (інвентарю) та обладнання, про поломки в водопровідній або каналізаційній системі, про недоліки, які впливають на безпеку і охорону праці, пожежну та електробезпеку та помічених під час виконання робіт.
4.10. Закрити вікна, вимкнути світло.
4.11. При відсутності недоліків закрити приміщення гардеробної на ключ.
5.1. У разі виникнення аварійних ситуацій, вжити необхідних заходів до збереження одягу учнів.
5.2. При виникненні аварійних ситуацій (прорив водопровідної системи або системи опалення) вивести дітей з приміщення гардеробної і доповісти про подію заступнику директора з адміністративно-господарської частини (при відсутності - іншій посадовій особі) і далі діяти згідно з отриманими вказівками.
5.3. У разі виникнення пожежі необхідно в першу чергу евакуювати учнів з гардеробу (керуючись планом евакуації з приміщення) в безпечне місце, задіяти систему оповіщення про пожежу, повідомити в пожежну службу за телефоном 101, доповісти адміністрації школи. При відсутності явної загрози життю приступити до гасіння осередка загоряння за допомогою первинних засобів пожежогасіння.
5.4. У разі отримання травми покликати на допомогу, скористатися аптечкою першої допомоги, звернутися за медичною допомогою в медпункт загальноосвітнього закладу і довести до відома про це директору школи (при відсутності - іншій посадовій особі).
5.5. У разі отримання травми учнями надати потерпілому першу допомогу, викликати шкільну медсестру (або доставити потерпілого в медпункт), в разі необхідності, викликати швидку медичну допомогу, доповісти про те, що трапилося директору школи (при відсутності - іншій посадовій особі).
5.6. У разі загрози або виникнення осередка небезпечного впливу техногенного характеру діяти відповідно до Плану евакуації, інструкції про порядок дій у разі загрози та виникнення НС техногенного характеру.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)