Інструкція з організації охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № ____
з охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ (дитячому саду)

1. Загальні вимоги

1.1. Дана інструкція з охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ розроблена на виконання Закону України № 2695-XII від 14.10.92 «Про охорону праці» в редакції від 12.02.2015р, наказу Міністерства освіти і науки України від 28.10.2008 р. № 985 «Про затвердження Інструкції з організації охорони життя і здоров’я дітей у дошкільних навчальних закладах», відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.1998р № 9 (в редакції від 30.03.2017р., наказ № 526).
1.2. Розроблена інструкція з охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ (дитячому саду) поширюється на всіх працівників дошкільного навчального закладу і є обов'язковою для виконання.
1.3. У дошкільному навчальному закладі на видному місці необхідно розмістити номери телефонів адміністрації закладу, міського (районного) відділів освіти, медичної сестри, швидкої медичної допомоги, МНС та пожежної служби, аварійної служби водоканалу, електромереж, тощо.

2. Догляд за приміщеннями та ділянкою

2.1. Будівлю дошкільного навчального закладу, ігрові майданчики та територію необхідно утримувати в чистоті та порядку.
2.2. 3 дахів будівель, які є на території дошкільного навчального закладу, необхідно своєчасно згрібати сніг, не допускати утворення бурульок.
2.3. Доріжки, східці, ігрові майданчики дитячого садка необхідно чистити від снігу, льоду та посипати піском.
2.4. Ділянка дошкільного навчального закладу повинна бути огороджена парканом. Хвіртку та ворота слід завжди тримати зачиненими.
2.5. Щодня, до приходу дітей і в кінці дня, територію ДНЗ слід підмести та полити. Сміття складати в контейнер для сміття, який закривається кришкою та знаходиться на господарчому подвір'ї.
2.6. Каналізаційні люки на території дошкільного навчального закладу повинні бути закриті. На ділянці не повинно бути предметів, що загрожують життю та здоров'ю дітей.
2.7. Обладнання на ігрових та спортивних майданчиках має бути стійким, закріпленим, з міцними поручнями, відповідним до віку дітей, без гострих кутів. Пісочниці обладнують відповідно до санітарно-гігієнічних вимог. Перед прогулянкою дітей обов'язково пісок треба ошпарювати окропом.
2.8. У будівлях дошкільних навчальних закладів, які мають два і більше поверхів, східці повинні мати поручні з прямими, часто розставленими планками. Пожежні драбини та драбини на горище необхідно закривати щитами в нижній частині, вихід на горище замикати на замок. Вхідні двері закладу повинні мати дзвінок, засув на висоті, не доступній дитині, і бути постійно зачиненими. Забороняється допускати на територію закладу та у приміщення сторонніх осіб.
2.9. У будівлях, які мають два і більше поверхів, групи для дітей до трирічного віку розташовують на першому поверсі. Розміщення цих груп на другому поверсі допускається лише за наявності окремого виходу та зручних східців. На вхідних дверях не повинно бути пружин.
2.10. Постійно дотримуватись інструкції з організації охорони життя і здоров'я дітей (вихованців) ДНЗ (дитячого садка), здійснювати технічний контроль за станом приміщень ДНЗ та його території (стін, стелі, вікон, дверей, меблів, фізкультурного обладнання, електромережі, вентиляційних і санітарно-технічних установок, водогону, газопроводу, каналізації, майданчиків, тіньових навісів тощо). Шафи для ігрового, методичного і наочного матеріалу, а також шафи для одягу та інших дитячих речей, вішалки для одягу та рушників повинні міцно прикріплюватися до підлоги чи стіни.
2.11. Завідувач господарством на початку свого робочого дня здійснює технічний огляд усіх приміщень і території дошкільного навчального закладу, вживає необхідних заходів щодо усунення травмонебезпечних ситуацій. Доводить до відома завідувача ДНЗ та вихователя про можливість використання приміщення, обладнання або ділянки для роботи з дітьми.
2.12. Вихователь до початку трудової діяльності повинен зробити огляд групової кімнати, туалетної кімнати та спальні. Про всі виявлені несправності меблів, обладнання або приміщень потрібно негайно поставити до відома завідувача господарством або завідувача ДНЗ. У разі виявлення небезпечних предметів на майданчику дитячого садка (скло, пляшки, шприци, палиці тощо) педагог повинен негайно акуратно прибрати їх з території, або повідомити двірнику і переконатися в очищенні ділянки. Не допускається прийом дітей в неперевірене приміщення. У разі виявлення травмонебезпечних будівель, явищ, меблів або обладнання, які педагогічний працівник не здатний усунути самостійно, необхідно вжити екстрених заходів щодо недопущення дітей до травмонебезпечного місця або обладнання, слід чим-небудь захистити це місце.
2.13. Всі наявні предмети в групі, шафи, полиці, піаніно або фортепіано, дзеркала, підставки для квітів повинні бути міцно закріплені; суворо забороняється вбивати гачки, цвяхи на рівні зросту дітей.
2.14. Необхідно ретельно стежити за справністю фізкультурного обладнання. Важливо своєчасно повідомляти про несправності заступникові завідувача з адміністративно-господарської роботи (завгоспа).
2.15. Вікна, кватирки повинні закріплюватися засувками та відкриватися всередину приміщення.
2.16. Віконні шибки необхідно тримати в чистоті, не завішувати прикрасами, довгими занавісками, мити вікна слід щодекади.
2.17. У дошкільних навчальних закладах з пічним опаленням, печі повинні бути витоплені не пізніше ніж за годину до приходу дітей. У дитячих будинках печі слід топити вранці до підйому дітей.
2.18. Радіатори центрального опалення загороджують сітками, які знімаються чи відкриваються для прибирання. Сітки необхідно закріплювати.
2.19. Всі приміщення ДНЗ необхідно прибирати відповідно до вимог санітарних правил утримання дошкільних навчальних закладів. Щоранку, до приходу дітей, проводити вологе прибирання з дезінфікуючими засобами та провітрювати усі приміщення.
2.20. Канцелярські кнопки, скріпки, швейні голки, шпильки вихователь зобов'язаний зберігати в недоступному для дітей місці. Користуватися голками і ножицями діти можуть тільки під наглядом вихователя.
2.21. Забороняється проводити відкриття вікон і провітрювання в присутності дітей, в літній період - тільки з захисною марлевою рамою або сіткою.
2.22. У групі не можна користуватися електроприладами: чайниками, електричними кип'ятильниками, прасками тощо.
2.23. Не залишати на тривалий період включеними електроприлади (телевізор, фільмоскоп, програвач, магнітофон, мультимедійний проектор), штепсельну вилку виймати з розетки можна тільки сухими руками.
2.24. Важливо суворо дотримуватися маркування меблів, посуду, ганчір'я, відер, інвентарю для прибирання.
2.25. Педагогічні працівники ДНЗ зобов'язані утримувати своє робоче місце у чистоті, забезпечувати наявність вільного доступу до всіх виходів, вихід із приміщення групи повинен бути не захаращений і завжди вільний для можливої екстреної евакуації у разі надзвичайної ситуації.
2.26. Кухар перевіряє перед початком робочого дня все наявне обладнання та приміщення харчоблоку на відповідність санітарно-гігієнічним нормам.
2.27. Інші співробітники, які працюють в окремих приміщеннях або кабінетах (працівник пральні, бухгалтер, вчитель (вихователь)-логопед, музичний працівник, інструктор з фізичного виховання, педагог додаткової освіти, педагог-психолог, медсестра та інші) проводять огляд закріплених за ними кабінетів або приміщень. У разі виявлення будь-якої несправності, негайно вживають відповідних заходів щодо забезпечення безпеки.
2.28. Про всі несправності необхідно оперативно повідомляти завідувачу господарством (завгоспу) дитячого саду.
2.29. У дитячому садку усіма співробітниками повинні дотримуватися правила пожежної безпеки. Кожен співробітник повинен знати встановлені правила пожежної безпеки, уміти поводитися з вогнегасниками, знати план екстреної евакуації дітей на випадок пожежі, інструкцію з проведення евакуації.

3. Догляд за дітьми

3.1. Працівники виконують інструкцію з організації охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ (дитячому саду), несуть персональну відповідальність за збереження життя і здоров'я дітей.
3.2. Співробітник, який працює роботу з дітьми, повинен знати дану інструкцію, постійно пам'ятати, що охорона життя і здоров'я дітей є його постійним обов'язком, тому вихователю категорично забороняється залишати дітей без нагляду. При необхідності відлучитися на деякий час, вихователь зобов'язаний попередити помічника вихователя, куди і на який час йому треба вийти з групи, попросити його залишити на деякий час свої справи, щоб доглянути за дітьми.
3.3. Вихователь повинен знати стан здоров'я кожної дитини, організовувати свою роботу з урахуванням їх індивідуальних здібностей, можливостей, а також здоров'я.
3.4. Працівникам дошкільного навчального закладу забороняється брати дітей на процедури і заняття без попередження вихователя.
3.5. Зовнішній вигляд вихователя має служити зразком для наслідування дітей та їх батьків.
3.6. Батьки повинні приводити дітей до дошкільного навчального закладу вимитими, одягненими в чистий одяг, підстриженими, з обрізаними нігтями. Батьки не повинні входити до групових кімнат без потреби.
3.7. Приводячи дітей до дошкільного навчального закладу, батьки зобов'язані передавати дитину вихователеві. Ввечері вихователі зобов'язані передати дитину тільки їх батькам, або дорослим родичам на письмове прохання батьків, які не молодші 16-ти років.
3.8. Вихователям необхідно проводити роботу з батьками з питань контролю наявності в кишенях дітей гострих предметів, сірників та ліків.
3.9. Слід уважно стежити за вологістю повітря, температурним режимом у групі і освітленням.
3.10. Забороняється заходити до дитячої групи у верхньому одязі, відвідування групи сторонніми особами.
3.11. Дітей у дошкільному навчальному закладі необхідно привчати до чистоти й охайності: мити руки перед прийомом їжі і після користування вбиральнею, після їди полоскати рот, влітку перед сном мити ноги.
3.12. Влітку всі заняття і, за можливості, сон слід організовувати на свіжому повітрі.
3.13. Харчування дітей повинно бути доброякісним, різноманітним, достатнім і відбуватись у чітко встановлені години. Воду для пиття слід давати тільки кип'ячену, зберігати її в чистій закритій посудині, чашки для води повинні бути накриті серветкою.
3.14. Забороняється приносити в групу окріп, гарячу їжу. Страви мають видаватися з кухні охолодженими. Нести їжу у групові кімнати можна лише тоді, коли в коридорах і на східцях немає дітей. Не можна брати чергових дітей до кухні для отримання їжі. Не можна садити дітей за столи під час роздавання їжі.
3.15. Вживати в їжу продукти (торти, тістечка, цукерки тощо), принесені в групу сторонніми людьми, не дозволяється.
3.16. Не можна приносити в групу розчини або рідини, пари яких можуть бути небезпечні для здоров'я, а також ліки та таблетки.
3.17. Категорично забороняється надсилати дітей з яким-небудь дорученням без нагляду.
3.18. Забороняється миття посуду в присутності дітей. Засоби для миття та чищення слід тримати у недоступному для дітей місці.
3.19. Кожна дитина повинна мати окреме ліжко, білизну, подушку, ковдру, матрац, рушник. У разі відсутності спальні, постільна білизна кожної дитини зберігається в окремому підписаному мішку.
3.20. В умивальній кімнаті має бути вішалка з гачками за кількістю дітей для рушників. Рушники необхідно замінювати не рідше одного разу на тиждень, у разі потреби -- частіше. Постільну білизну щодня витрушувати та замінювати щодекади. Білизна, рушники обов'язково повинні бути підписані. Систематично провітрювати подушки, ковдри і матраци.
3.21. У груповій кімнаті всі меблі, картини, вазони мають бути закріплені. На шафи не можна ставити вазони з квітами, об'ємні іграшки тощо.
3.22. У недоступному для дітей місці слід тримати ліки, сірники, булавки, ріжучі та колючі предмети тощо. Забороняється забивати гвіздки на рівні зросту дітей. Для занять з дітьми використовують ножиці тільки з тупими кінцями і користуватися ними дозволяється лише під наглядом дорослого.
3.23. Технічні засоби навчання та електроприлади слід зберігати у недоступному для дітей місці. Роботу з комп'ютером необхідно розпочинати лише в старшому дошкільному віці. Тривалість занять не повинна перевищувати 12 хвилин.
3.24. Електропроводка у приміщеннях, де можуть перебувати діти, повинна бути ізольованою, розетки та вимикачі - недоступними дітям.
3.25. Збираючись на прогулянку, вихователь забирає дітей, які першими одяглися, і виходить на майданчик, а решту дітей виводить на майданчик помічник вихователя.
3.26. Під час перебування дітей на території дошкільного навчального закладу треба пильно стежити за тим, щоб діти не виходили за межі закладу, не зривали отруйних рослин, ягід, грибів, трави тощо.
3.27. Повертаючись з прогулянки, вихователь повинен перевірити, чи всі діти на місці. Вихователь повинен іти ззаду, в першій парі ставити найбільш організованих дітей. Дітей до 3-х років супроводжує на прогулянку і під час повернення з прогулянки помічник вихователя.
3.28. Плануючи екскурсію чи прогулянку за межі дошкільного навчального закладу, вихователь зобов'язаний завчасно оглянути місце прогулянки, повідомити про це адміністрацію закладу, вказавши кількість дітей, яких він бере з собою. Виводити дітей за межі закладу можна тільки в супроводі двох дорослих. Діти, які не можуть з тих чи інших причин виходити за межі закладу, за розпорядженням завідувача передаються в іншу групу під відповідальність педагогічного працівника закладу.
3.29. Під час прогулянки вихователь повинен тримати в полі зору всіх дітей. Повертаючись з прогулянки, вихователь повинен перевірити, чи всі діти присутні, вишикувати їх парами в колону. Один з дорослих має іти в кінці колони, стежачи, щоб діти не відставали та не відходили в сторону.
3.30. При переході з дітьми через вулицю необхідно дотримуватися правил дорожнього руху. У великих містах слід уникати прогулянок по вулиці з інтенсивним рухом.
3.31. Дошкільні навчальні заклади, що розташовані біля трамвайних та залізничних колій, повинні мати вхід з протилежного боку. Не допускати прогулянок та ігор дітей біля трамвайних та залізничних колій.
3.32. Під час прогулянки до водойми купання дозволяється лише в попередньо перевірених неглибоких місцях за умови невеликої групи дітей (8-10 дітей). Купання групи дітей дозволяється лише під наглядом не менше ніж двох дорослих. Одночасно може купатися група дітей до 5 чоловік (решта залишається на березі під наглядом дорослого).
3.33. Прогулянки до водойми проводяться лише з дітьми 6-го (7-го) року життя.
3.34. Катання дітей на човнах категорично заборонено.
3.35. Сонячні ванни дітям можна приймати лише за призначенням та наглядом медичного працівника. Діти повинні обов'язково бути в легкому головному уборі.
3.36. Під час проведення занять з плавання у басейні дотримуватись вимог правил безпечної поведінки на воді.
3.37. Працівникам необхідно суворо дотримуватися вимог інструкції з охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ (дошкольному навчальному закладі), встановлених та діючих санітарних правил для дитячих садків.

4. Попередження інфекційних та вірусних захворювань

4.1. Під час прийому дітей до дошкільного навчального закладу вихователь оглядає кожну дитину, перевіряє чистоту її тіла, волосся, білизни. У разі виявлення захворювання, вихователь відправляє її з батьками до лікаря.
4.2. Медичний працівник проводить огляд усіх дітей відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 30.08.2005 № 432/496. Діти, які не відвідували дошкільний навчальний заклад понад три дні, приймаються в заклад медичним працівником за довідкою лікаря.
4.3. Дитину, яка захворіла протягом дня у дошкільному навчальному закладі, необхідно негайно ізолювати від інших дітей та повідомити про це батьків. Після одужання дитину можна приймати до закладу лише з дозволу лікаря.
4.4. У період, коли виявлено інфекційне захворювання, слід провести запобіжні заходи та неухильно дотримуватися санітарних вимог відповідно до вказівок медичного працівника.
4.5. З метою попередження шлунково-кишкових захворювань, отруєння дітей їжею, зберігати продукти харчування треба згідно з вимогами Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 17.04.2006 № 298/227.
4.6. У дошкільному навчальному закладі необхідно проводити боротьбу з мухами, гризунами тощо відповідно до вимог санітарно-епідеміологічної служби.
4.7. Медичним та педагогічним працівникам слід постійно проводити санітарно-просвітницьку роботу з батьками.
4.8. У дошкільному навчальному закладі обов'язково повинна бути аптечка першої допомоги, укомплектована такими медичними препаратами: йод, розчин брильянтового зеленого, вата, бинт, ножиці, термометр, нашатирний спирт, клейонка, етиловий спирт тощо.
4.9. При прийомі на роботу обов'язковим є ознайомленні з інструкцією з організації охорони життя і здоров'я дітей в ДНЗ, проходження медичного огляду. Впродовж роботи всі працівники дошкільного навчального закладу проходять медичні огляди відповідно до вимог чинного законодавства.

5. Вимоги безпеки в надзвичайних ситуаціях

5.1. У разі виникнення пожежі, аварії та інших стихійних лих, працівник дитячого садка в першу чергу вживає заходів з порятунку дітей.
5.2. При виникненні пожежі необхідно:

  • негайно евакуювати дітей із приміщення відповідно до плану евакуації;
  • по можливості закрити всі кватирки і вікна з метою запобігання швидкого розповсюдження вогню, відключити електроенергію;
  • викликати пожежну службу за телефоном 01 (101);
  • повідомити про пожежу завідувачу ДНЗ (за його відсутності – іншій посадовій особі);
  • при відсутності загрози життю, приступити до гасіння осередку пожежі за допомогою первинних засобів пожежогасіння (вогнегасник, пісок, вода, щільне покривало).

5.3. При отриманні дитиною травми необхідно:

  • негайно надати першу долікарську допомогу потерпілій дитині, усунути вплив на неї ушкоджуючих факторів, що загрожують життю і здоров'ю (звільнити від дії електричного струму, погасити палаючий одяг, прибрати травмуючий предмет, підставити під холодний потік води при опіку та інше);
  • виконати необхідні заходи і дії щодо спасіння потерпілого в порядку терміновості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання та зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу);
  • викликати медичну сестру, за необхідності транспортувати дитину до медичного кабінету, викликати «швидку допомогу»;
  • повідомити про те, що трапилося завідувачу дошкільним навчальним закладом (за його відсутності – іншій посадовій особі), а також батькам (законним представникам).

5.4. При аварії (прориві) в системі опалення, водопостачання необхідно терміново вивести вихованців з приміщення групи, повідомити про аварію заступникові завідувача з адміністративно-господарської роботи (завгоспу).
5.5. У разі появи несправності в роботі комп'ютера, принтера, телевізора, технічних засобів навчання, музичної апаратури (сторонній шум, іскріння і запах гару) негайно відключити обладнання від електричної мережі і повідомити про це завідуючому господарством дитячого садка (завгоспу); продовжувати роботу можна тільки після повного усунення несправності.
5.6. У разі загрози або виникнення небезпечного впливу техногенного характеру, погрози або приведення у виконання терористичного акту, слід керуватися відповідними інструкціями та Планом евакуації.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: