Інструкція з охорони праці для учнів при роботі зі швейними машинами в кабінеті технології

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______для учнів при роботі зі швейними машинами
в кабінеті технології

1. Загальні положення інструкції з охорони праці при роботі зі швейними машинами

1.1. Ця інструкція з охорони праці для учнів при роботі зі швейними машинами в кабінеті технології застосовується вчителем та учнями на практичних заняттях з технології при роботі зі швейними машинами.
1.2. У кабінеті обслуговуючої праці (швейній майстерні) використовують швейні машини з електричним приводом. На стіні біля швейних машин в обов'язковому порядку знаходиться інструкція з охорони праці для учнів при роботі на швейних машинах.
1.3. До виконання практичних робіт з використанням швейних машин мають допуск учні, які вивчили інструкцію з охорони праці при роботі зі швейними машинами в кабінеті технології та не мають протипоказань за станом здоров'я.
1.4. Перед допуском до виконання самостійних робіт учитель технології проводить з учнями інструктаж за даною інструкцією з подальшим опитуванням учнів та реєстрацією в спеціальному журналі інструктажів.
1.5. На уроках технології учні повинні використовувати спецодяг і засоби індивідуального захисту: халат бавовняний або фартух, косинка, діелектричний килимок.
1.6. Учні працюють на швейних машинах тільки з дозволу вчителя, зламані швейні машини не можна використовувати.
1.7. При роботі на швейній машині на учнів можуть діяти такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори:

  • рухомі частини виробничого обладнання;
  • підвищена температура повітря робочої зони;
  • ураження електричним струмом при виході з ладу машини з електроприводом або пошкодженні шнура електроживлення;
  • недостатня освітленість робочої зони.

1.8. Під час роботи в кабінеті технології заборонено приймати їжу.
1.9. Учні повинні знати місце знаходження первинних засобів пожежогасіння у кабінеті технології (вогнегасника, піску, ковдри з негорючого матеріалу), знати порядок дій при евакуації.
1.10. У приміщенні, де здійснюються роботи зі швейними машинами, повинна бути медична аптечка, повністю укомплектована всіма необхідними медикаментами і перев'язувальними засобами.
1.11. Учні, що допустили невиконання або порушення даної інструкції з охорони праці для учнів при роботі зі швейними машинами в кабінеті технології, притягуються до відповідальності, а з усіма учнями проводиться позаплановий інструктаж з охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи зі швейними машинами

2.1. Перед початком роботи необхідно надіти спецодяг, прибрати волосся під головний убір (косинку).
2.2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене.
2.3. Перевірити надійність кріплення знімних частин швейної машини.
2.4. Стілець необхідно встановити навпроти голки швейної машини.
2.5. Слід перевірити наявність діелектричного килимка під педаллю швейної машини з електричним приводом.
2.6. Перед включенням швейної машини з електричним приводом необхідно переконатися у відсутності порушення ізоляції в приєднувальних електропроводах та справність електроапаратури.
2.7. Прибрати з робочого столу сторонні предмети, які не потрібні при виконанні навчального завдання.
2.8. Перед зʼєднанням деталей виробу на швейній машині, необхідно видалити шпильки з тканини.

3. Вимоги безпеки під час роботи учнів на швейних машинах

3.1. Сидіти слід на всій поверхні стільця, злегка нахиляючись вперед, спина при цьому повинна бути пряма. Не нахиляти голову близько до рухомих частин швейної машини. Відстань від очей до виробу має становити 30 – 40 см.
3.2. Натискати на педаль ногою слід обережно, мʼяко, поступово збільшуючи швидкість роботи швейної машини.
3.3. Не захаращувати своє робоче місце.
3.4. Не тримайте пальці рук близько лапки, щоб уникнути проколу голкою.
3.5. Під час роботи учня за швейною машиною біля його робочого місця не дозволяється стояти, ходити, щоб уникнути випадкового поштовху.
3.6. Прокладаючи шов на тканині, її слід тримати двома руками з двох сторін від голки, щоб уникнути попадання пальців рук під голку.
3.7. Якщо сталася поломка швейної машини, учень припиняє роботу і повідомляє про пошкодження вчителю технології. Проводить заміну голки тільки вчитель при вимкненому двигуні машини.
3.8. Нитки, обрізки тканин, що випадково потрапили до приводного механізму машини, слід прибирати тільки при вимкненому електродвигуні машини.
3.9. Не слід торкатися руками до рухомих частин машини і голки, не відкривати та не знімати огородження та запобіжні пристрої на працюючій машині.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи учнів на швейних машинах

4.1. Необхідно відключити швейну машину від електромережі після закінчення роботи, при проведенні профілактики швейної машини, а також при заміні механічних деталей або приладдя, використовуючи кнопку "Стоп".
4.2. При необхідності виконати чистку і змащування швейної машини.
4.3. Слід підкласти невеликий відрізок тканини під лапку швейної машини, опустити лапку та встановити голку в крайнє нижнє положення.
4.4. Розкласти всі робочі інструменти у спеціально відведені для їх зберігання місця, прибрати своє робоче місце та здати його вчителю обслуговуючої праці.
4.5. Зняти спецодяг, вимити руки з милом.
4.5. Доповісти керівнику робіт про всі недоліки, які мали місце під час роботи.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виникненні під час занять в кабінеті технології надзвичайних ситуацій, учням слід виконувати всі вказівки вчителя, не допускаючи паніки, дотримуватися вимог інструкції з техніки безпеки для учнів при роботі зі швейними машинами в кабінеті технології.
5.2. У разі несправності кнопки "пуск", поломки голки, іскрінні, відчуття наявності електроструму при дотику до металевих частин швейної машини, обриву привідного ременя, надмірному нагріванні педалі, специфічного запаху горілої гуми або диму, необхідно терміново зупинити виконання роботи, відключити машину від електромережі, проінформувати про це викладача та не допускати сторонніх осіб в небезпечну зону.
5.3. У разі поломки швейної голки або шпильки, уламки не кидати на підлогу, а прибирати в урну.
5.4. При виникненні пожежі слід негайно відключити швейну машину від електромережі, повідомити вчителя технології, до пожежної охорони за телефоном 101, приступити до ліквідації осередку загоряння первинними засобами пожежогасіння.
5.5. У випадку отримання травми необхідно негайно повідомити вчителя технології, надати першу невідкладну долікарську допомогу потерпілому, повідомити про пригоду адміністрації навчального закладу, при необхідності організувати транспортування потерпілого до найближчого медичного закладу або викликати службу швидкої допомоги за телефоном 103.
5.6. При ураженні електричним струмом слід негайно надати потерпілому першу невідкладну медичну допомогу, при відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно зробити йому штучне дихання і непрямий масаж серця, проводити реанімаційні заходи необхідно до повного відновлення дихання і пульсу або до приїзду бригади швидкої допомоги. Після чого потерпілого слід транспортувати до найближчого медичного закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: