Інструкція з охорони праці при проведенні занять в кабінеті початкових класів

УЗГОДЖЕНО
Голова профкому
_________ /________________/
протокол № ____ від «__»___ 2019р.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Директор
Найменування закладу
__________ /_______________/
Наказ №__ від "_"._.2019р.

Інструкція з охорони праці
при проведенні занять
в кабінеті початкових класів

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при проведенні занять в кабінеті початкових класів розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року, з урахуванням «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р.
1.2. До роботи вчителем початкових класів допускаються особи обох статей, які досягли 18 років, мають педагогічну освіту, пройшли медичний огляд, вступний інструктаж, інструктаж з пожежної безпеки.
1.3. При виконанні роботи вчитель початкових класів повинен дотримуватися цієї інструкції з охорони праці при проведенні занять в кабінеті початкових класів, інших інструкцій з охорони праці для вчителя початкових класів, інструкції з пожежної безпеки в кабінеті початкових класів.
1.4. Під час проведення навчальних занять можливий негативний вплив на вчителя початкової школи наступних небезпечних і шкідливих факторів:

  • підвищене нервово-емоційне напруження;
  • значні фізичні, статичні та динамічні навантаження;
  • можливість поразки електричним струмом при використанні несправних електричних розеток, вимикачів, електроосвітлення, рубильників;
  • підвищене напруження зорових та голосових аналізаторів.

1.5. Під час проведення навчальних занять в кабінетах початкових класів, необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки, знати і вміти швидко знаходити місця зберігання первинних засобів пожежогасіння.
1.6. Під час проведення уроків технології (праці) у початкових класах ознайомити учнів з інструкцією з охорони праці на уроках технології початкової школи.
1.7. При виникненні нещасного випадку, хто-небудь з учнів повинен негайно повідомити про це викладачеві, який проводить навчальні заняття в даному кабінеті початкової школи. Викладач повинен у свою чергу негайно повідомити про те, що трапилося адміністрації навчального закладу.
1.8. Вчитель, який допустив невиконання чи порушення цієї інструкції з охорони праці, притягується до дисциплінарної відповідальності згідно зі Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, чинним законодавством України.

2. Вимоги безпеки перед початком занять у кабінетах початкових класів

2.1. Необхідно включити все наявне освітлення в навчальному кабінеті, переконатися в справній роботі світильників.
2.2. Необхідно переконатися в справності електрообладнання навчального кабінету: світильники повинні бути надійно прикріплені до стелі і мати світлорозсіювальну арматуру, комутаційні коробки повинні бути надійно закриті кришками. На корпусах і кришках вимикачів і електричних розеток не повинно бути будь-яких тріщин і відколів, а також оголених контактів.
2.3. Необхідно переконатися в правильному розташуванні меблів в навчальному кабінеті.
2.4. Необхідно провести перевірку санітарно-гігієнічного стану навчального кабінету, переконатися в цілісності всіх віконних стекол і провести наскрізне провітрювання навчального кабінету.
2.5. Необхідно переконатися в тому, що температура повітря в навчальному кабінеті становить 18-20 градусів.

3. Вимоги безпеки під час занять у кабінетах початкової школи

3.1. Необхідно розсадити учнів за робочі столи, відповідно з їх зростанням:

  • меблі групи № 1 (помаранчеве маркування) – зростання 100 - 115 см;
  • меблі групи № 2 (фіолетове маркування) – зріст 115-130 см;
  • меблі групи № 3 (жовте маркування) – зріст 130-145 см;
  • меблі групи № 4 (червоне маркування) – зріст 145-160 см.

3.2. Робочі місця учнів зі зниженим слухом, повинні перебувати за першими і другими робочими столами. Робочі місця учнів зі зниженим зором повинні знаходитися ближче до вікна за першими робочими столами. Робочі місця учнів, які страждають ревматичними захворюваннями, що мають схильність до частих ангін і респіраторних захворювань, повинні знаходитись подалі від вікон. Не менше 2-х разів на рік робочі місця учнів, які перебувають в останньому, першому і третьому рядах, міняють місцями для попередження порушень постави й викривлення хребта у школярів.
3.3. Для забезпечення природної освітленості в навчальних кабінетах не допускається знаходження квітів на підвіконнях.
3.4. Всі демонстраційні електричні прилади, які використовуються в навчальному кабінеті початкової школи, повинні бути в справному стані та мати заземлення (занулення).
3.5. Шибки і світильники в навчальному кабінеті початкових класів повинні регулярно очищатися від бруду і пилу не рідше 2-х разів на рік. Залучати учнів до цих робіт, а також до обклеювання віконних рам забороняється.
3.6. При відкриванні віконних рам обов'язково повинні бути обмежувачі.
3.7. Заборонено сидіти або вставати на підвіконня, для попередження випадінь з вікна, а також поранення склом.
3.8. Під час проведення занять в кабінетах початкових класів необхідно дотримуватися інструкції з охорони праці для вчителя початкових класів, а при замінах інших педагогів використовувати в роботі інструкцію з охорони праці вчителя на заміну.

4. Вимоги безпеки по завершенню занять в кабінеті початкових класів

4.1. Необхідно відключити демонстраційні електричні прилади від електромережі.
4.2. Провітрити кабінет і провести вологе прибирання навчального кабінету початкових класів школи.
4.3. Щільно закрити всі вікна і вимкнути світло.

5. Вимоги безпеки при виникненні аварійних ситуацій.

5.1. При поганому самопочутті учень початкової школи повинен повідомити про це викладача.
5.2. При виникненні пожежі необхідно негайно евакуювати всіх учнів початкових класів з будівлі навчального закладу, терміново повідомити про це адміністрації школи і в найближчу пожежну частину, потім необхідно приступити до гасіння осередку загоряння, використовуючи при цьому всі наявні первинні засоби пожежогасіння.
5.3. При виникненні прориву в системі опалення, необхідно вивести всіх учнів із навчального кабінету початкових класів, перекрити засувки в тепловому вузлі будівлі і негайно викликати слюсаря-сантехніка.
5.4. При отриманні травми ким-небудь з учнів, необхідно негайно надати першу допомогу потерпілому, повідомити про це адміністрації навчального закладу і, при необхідності відправити потерпілу дитину в найближчий лікувальний заклад.

Інструкцію з охорони праці розробив: _____________ /______________________/

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»_______20___р. _____________ /______________________/