Інструкція з охорони праці з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму

1. Загальні вимоги дорожньо-транспортної безпеки

1.1. Вихователі, які супроводжують дітей, зобов'язані знати і суворо дотримуватись правил дорожнього руху, вимог цієї інструкції з охорони праці з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму та подавати дітям приклад дисциплінованості на вулиці.
1.2. Ідучи на прогулянку міськими вулицями, вихователі, що супроводжують дітей, повинні знати точну кількість вихованців, яких вони беруть із собою, і вибрати безпечний маршрут.
1.3. Уважно стежити за тим, щоб діти в групах організовано йшли колоною парами, не відлучаючись від групи.
1.4. Групу дітей завжди мають супроводжувати не менше двох дорослих: один попереду, інший позаду колони.
1.5. Супроводжуючим вихователям необхідно брати з собою червоні прапорці для подачі сигналу водіям, щоб вони зупинились і пропустили дітей.
1.6. Щоб не порушити правила дорожнього руху, вихователям слід організовувати вихід дітей до місця проведення заходів (відвідування кінотеатру, басейну тощо) заздалегідь, щоб при спокійній ходьбі мати запас часу.

2. Заходи з профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму

2.1. До причин дитячого дорожньо-транспортного травматизму відносяться:

  • невміння спостерігати;
  • неуважність;
  • недостатній контроль дорослими над поведінкою дітей.

2.2. Вихователям слід регулярно проводити з дітьми бесіди та інструктажі з дотриманняправил дорожнього руху з обов'язковою реєстрацією у выдповыдному журналі. Заняття проводяться у формі живої бесіди з використанням наочності.
2.3. Паралельно з вивченням основних правил дорожнього руху доцільно організовувати читання оповідань; проведення розваг, захоплюючих рухливих, сюжетно-рольових ігор, викорстовуючи наочні матеріали та практичну діяльність (малювання, ручна праця).
2.4. Необхідно організовувати практичні заняття з вивченняправил дорожнього руху: екскурсії міськими вулицями; перегляди навчальних фільмів; залучати дітей до агітбригади «Юних інспекторів руху».
2.5. Розмовляючи з дітьми, не потрібно говорити про тяжкі наслідки нещасних випадків. Діти повинні розуміти небезпеку, пов'язану з дорожнім рухом, але не мають боятися вулиці, томущо почуття страху заважає зосередитися, знижує винахідливість у момент фактичної загрози.
2.6. У засвоєнні дітьми правил дорожнього руху значну роль відіграє конкретна, чітка мова вихователя.
2.7. Вихователі мають проводити інформаційно-профілактичні роботи з батьками (бесіди, складання пам'яток) із запобігання дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

3. Порядок організації та побудови групи дітей для руху

3.1. При проведенні прогулянок або екскурсій з дітьми вулицями, тротуарами і дорогами, при загальній кількості вихованців у групі понад 15 осіб, повинно бути не менше двох дорослих супроводжуючих.
3.2. Один із супроводжуючих призначається старшим і відповідає за всю групу. Старший супроводжуючий іде попереду групи, а другий – замикає позаду. У разі, коли супроводжуючий один, він повинен знаходитися позаду групи, щоб постійно бачити дітей і володіти ситуацією.
3.3. Діти повинні вишикуватися в колону по два і взяти один одного за руки. Необхідно стежити, щоб під час руху в руках у вихованців не було сторонніх предметів та іграшок.
3.4. Кожен із супроводжуючих повинен мати при собі червоний прапорець.

4. Порядок проходження по тротуарах та узбіччях доріг

4.1. Група вихованців, вишуканиху колону по два, рухаючись кроком по тротуару або пішохідній доріжці, дотримується правої сторони дороги.
4.2. Супроводжуючі вихователі зобов'язані перебувати з боку проїжджої частини попереду і позаду колони і не дозволяти дітям виходити на проїжджу частину.
4.3. Якщо вздовж дороги тротуар або пішохідна доріжка відсутні, дозволяється вести колону дітей по лівому узбіччю дороги назустріч руху транспортних засобів, але лише у світлий час доби.
4.4. При русі по узбіччю дороги, має бути два супроводжуючихнезалежно від кількості дітей у групі. При цьому вони несуть два червоні прапорці: один в голові групи, інший – позаду колони.
4.5. Вести дітей слід продуманим маршрутом, щоб на шляху було якомога менше переходів через проїжджу частину дороги або вулиці.
4.6. Супроводжуючі вихователі зобов'язані уважно стежити за виїздом машин із дворів та прилеглих вулиць.

5. Порядок переходу проїжджої частини вулиці та дороги

5.1. Переходити проїжджу частину дороги дозволяється в місцях з розміткою або за наявності дорожнього знака «Пішохідний перехід», а якщо їх немає – на перехрестях по лінії тротуарів.
5.2. На регульованих перехрестях проїжджої частини переходити групі можна тільки при дозволяючому сигналі світлофора або регулювальника.
5.3. Поза населених пунктів,за відсутності пішохідних переходів, дорогу слід переходити тільки під прямим кутом у місцях, де вона добре проглядається в обидва боки, і лише після того, як вихователь переконається у відсутності наближення транспортного засобу. Перехід вулиць і доріг з групою дітей в зоні обмеженої видимості, коли існує можливість раптової появи транспорту, суворо заборонений!
5.4. При переході нерегульованих перехресть і заміських доріг, а також перехресть, обладнаних світлофорами або з регулювальником, супроводжуючі повинні мати напоготові червоні прапорці.
5.5. Перед початком переходу вулиці або дороги, відповідальному супроводжуючому необхідно зупинити першу пару дітей з метою групування колони.
5.6. Перед початком переходу дороги, супроводжуючий повинен оцінити дорожню обстановку, вийти на проїжджу частину з піднятим червоним прапорцем, щоб привернути увагу водіїв, і тільки переконавшись, що його помітили, можна починати перехід колони дітей через дорогу.
5.7.Під час переходу через проїжджу частину:

  • переводити дітей через вулицю тільки в місцях, де є знаки пішохідного переходу, по пішохідним доріжкам на зелений сигнал світлофора, навіть за відсутності машин;
  • переводити дітей через дорогу не кваплячись, спокійним рівним кроком прямо, а не навскіс;
  • суворо стежити за тим, щоб діти не відволікалися на розмови між собою і по телефону, не штовхали один одного і не влаштовували ігор;
  • заборонено виводити дітей на проїжджу частину позаду транспорту або кущів, які загороджують видимість дороги;
  • слід переконатися в тому, що всі автомобілі поступаються дорогою.

5.8. Якщо група не встигла закінчити перехід проїжджої частини до моменту появи транспорту, супроводжуючий групи додатково попереджає водія підняттям червоного прапорця, розвернувшись обличчям до транспортного засобу, що наближається.

6. Вимоги безпеки при перевезенні дітей

6.1. Перевезення дітей віком до 16 років дозволяється тільки в автобусах. Категорично забороняється перевезення дітей у кузові вантажного автомобіля!
6.2. Автобус, призначений для перевезення дітей, повинен бути відповідним чином підготовлений, відремонтований, чисто вимитий, салон прибраний. Автобус напередодні поїздки повинен пройти обов'язкову перевірку районної Державтоінспекції.
6.3. Згідно з цієї інструкцією з охорони праці з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму до керування автобусом допускається тільки досвідчений водій зі стажем водіння, який пройшов спеціальний інструктаж і відмінно знає маршрут руху.
6.4. На кожний автобус, в якому перевозяться діти, призначається старший супроводжуючий, відповідальний за дотримання всіх правил безпеки при перевезенні дітей. Старший супроводжуючий призначається наказом завідуючого дошкільним навчальним закладом, з яким він повинен ознайомитися під підпис. Супроводжуючий зобов'язаний стежити за дотриманням порядку в салоні автобуса під час руху і не допускати виходу дітей під час зупинок.
6.5. Водій автобуса повинен бути в обов'язковому порядку проінструктований адміністрацією школи про те, що починати рух можна лише з дозволу керівника. Супроводжуючий групи повиннен особисто переконатися в тому, що двері автобуса закриті.
6.6. Кількість дітей в автобусі не повинна перевищувати кількості обладнаних для сидіння місць, встановлених технічною характеристикою автобуса.
6.7. При перевезенні дітей необхідно, щоб в автобусі знаходилося не менше двох дорослих осіб.
6.8. Посадка і висадка дітей відбувається тільки за командою старшого супроводжуючого. Висаджувати дітей з автобуса з боку проїжджої частини категорично забороняється!
6.9. Перевезення дітей забороняєтьсяу складних метеорологічних умовах (хуртовина, сильний дощ, туман, ожеледиця тощо). При раптовому виникненні перерахованих погодних умов на шляху прямування автобуса, рішення про продовження руху приймається особою, відповідальною за перевезення дітей.
6.10. Кожен автобус, який перевозить дітей, повинен бути обладнаний двома легкознімними вогнегасниками місткістю не менше 2-х літрів (один - у кабіні водія, другий – у салоні), спереду і позаду на автобусі повинні знаходитися знаки «ДІТИ». Також автобус повинен бути укомплектований знаком аварійної зупинки, медичною аптечкою.
6.11. При перевезенні дітей у громадському транспорті, необхідно виконувати правила входу та виходу з даного транспорту. Про вхідта вихід відповідальний супроводжуючий повинен попередити водія.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: