Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. Інструкція з охорони праці в столярній майстерні поширюється на всіх працівників навчальних закладів (вчителів технології, інструкторів з праці, педагогів додаткової освіти тощо), які займаються з учнями в столярній майстерні.
1.2. Самостійно працювати в столярній майстерні дозволяється особам:
1.3. Вчитель столярної майстерні повинен дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку та режиму роботи навчального закладу. Графік роботи в столярній майстерні встановлюється розкладом занять установи, затвердженим директором навчального закладу.
1.4. До небезпечних факторів при роботі в столярній майстерні відносяться:
1.5. Працюючи в столярній майстерні, необхідно користуватися наступним спецодягом і засобами індивідуального захисту:
1.6. Про будь-які без винятку несправності електричної проводки, обладнання та механізмів, сантехнічного обладнання, меблів та пошкодження віконного скла, працівник столярної майстерні повинен терміново поставити до відома спеціаліста з охорони праці або відповідального за охорону праці та заступника директора з АГР, а при їх відсутності – чергового адміністратора, зафіксувати несправність у журналі заявок.
1.7. Верстати повинні мати в обов'язковому порядку захисні огородження.
1.8. Робочі місця і зони повинні мати необхідне освітлення. Світло не повинно сліпити очі, відтворювати відблиски.
1.9. При зміні пилки, свердла та інших робочих частин, очищення верстатів, прибиранні робочих місць, слід користуватися спеціальними пристосуваннями (ключ, гачок, лопата, щіточка, шкребок тощо).
1.10. Столярна майстерня має бути забезпечена первинними протипожежними засобами: вогнегасниками (хімічним пінним, вуглекислотним або порошковим) таі ящиком з піском.
1.11. Для надання першої допомоги у загальнодоступному місці повинна знаходитися повністю укомплектована медична аптечка.
1.12. У столярній майстерні на видному місці повинні бути розміщені інструкції з техніки безпеки для учнів.
1.13. Заборонено зберігання будь-якого обладнання на шафах.
1.14. На початку кожного навчального року необхідно проводити з учнями інструктаж (окремим уроком) з охорони праці з реєстрацією у відповідному журналі. Перед зміною виду робіт з використанням нових верстатів та інструментів потрібно провести з учнями новий інструктаж з техніки безпеки з відповідним записом у відповідному журналі.
1.15. У разі отримання травми учнем, вчитель технології в столярній майстерні повинен надати йому першу долікарську допомогу та терміново повідомити про це чергового адміністратора та медсестру навчального закладу.
1.16. У разі невиконання ким-небудь з учнів техніки безпеки, з усіма учнями слід провести позаплановий інструктаж з охорони праці та техніки безпеки з його реєстрацією у відповідному журналі реєстрації інструктажів.
1.17. Вікна кабінету не повинні мати захисних грат, або повинні мати розсувні решітки, ключі від яких слід зберігати в доступному місці.
1.18. За будь-яке порушення інструкції з охорони праці в столярній майстерні, вчитель технології несе персональну відповідальність згідно з чинним законодавством.
2.1. Перед початком роботи необхідно надіти спецодяг і перевірити наявність засобів індивідуального захисту (захисні окуляри, рукавички, килимки діелектричні).
2.2. Провести огляд робочого місця, прибрати зайві та непотрібні предмети, приділивши особливу увагу достатності освітлення, наявності огороджень обертових частин верстатів
2.3. Оглянути верстати, обладнання та механізми, а також переконатися:
2.4. Переконатися в справній роботі вентиляції та ефективності відсмоктування стружки.
2.5. Переконатися в наявності та справності всіх наявних огорож.
2.6. Ретельно перевірити роботу машини на холостому ходу.
2.7. Особливу увагу необхідно приділити справності електричної проводки, підключеної до місць роботи учнів.
2.8. Провести огляд справності сантехніки, меблів, цілісності віконного скла.
2.9. Перевірити стан верстаків: їх поверхня повинна бути горизонтальною, без поглиблень і задирок. Переконатися в справності захисних екранів (висота – не менше 1 м, суцільний або з сітки з чарунками не більше 3 мм).
2.10. Перевірити справність лещат і переконатися в наступному:
2.11. Перевірити справність ручного столярного інструменту та упевнитися в тому, що його стан відповідає наступним вимогам безпеки:
2.12. Якщо виявлені несправності обладнання, верстатів, інструментів, вчитель технології в столярній майстерні повинен терміново поставити до відома заступника директора з АГР, а за його відсутності – чергового адміністратора та зробити відповідний запис у журналі реєстрації заявок.
2.13. Перед включенням верстатів, обладнання та механізмів в електричну мережу, необхідно встати на діелектричний килимок, якщо покриття пілоги виконане зі струмопровідного матеріалу.
2.14. Заборонено включати устаткування, верстати та механізми столярної майстерні в електромережу мокрими і вологими руками.
2.15. Проконтролювати наявність в учнів спецодягу (халатів, беретів).
2.16. Перед початком робіт з кожним видом устаткування, верстатів, пристроїв та інструментів, обов'язково ознайомити учнів з правилами використання обладнання та інструментів, безпечними правилами роботи, правилами підготовки робочого місця, інструментів та матеріалів.
2.17. Перед кожним заняттям з технології необхідно проводити інструктаж учнів з техніки безпеки з відповідним записом у журналі.
2.18. Суворо заборонити учням приступати до роботи у разі виявлення невідповідності їх робочих місць встановленим у цьому розділі інструкції вимогам, а також при неможливості виконати зазначені в цьому розділі підготовчі до роботи дії.
3.1. Виконуючи роботи, слід дотримуватися даної інструкції, правил експлуатації устаткування, верстатів, механізмів та інструментів, не піддавати їх механічним ударам, не допускати падінь.
3.2. Наявність напруги в мережі перевіряти за допомогою спеціального покажчика напруги.
3.3. Контролювати справність роботи верстатів, обладнання та пристосувань, цілісність ізоляції та заземлення.
3.4. Вчитель технології в столярній майстерні повинен забезпечити:
3.5. Під час роботи в столярній майстерні категорично забороняється:
3.6. Використовувати іонізатори повітря дозволяється тільки під час перерв у роботі та за відсутності людей в приміщенні столярної майстерні.
3.7. Відкриваючи вікна, слід стежити за відсутністю протягів, які можуть спричинити пошкодження скла.
4.1. Після закінчення роботи вчитель технології в столярній майстерні зобов'язаний:
4.2. Ретельно провітрити приміщення столярної майстерні;
4.3. Перекрити воду, закрити всі вікна, вимкнути вентиляцію та все освітлення,.
4.4. При виявленні несправності меблів, обладнання, верстатів та механізмів, порушення цілісності вікон, повідомити про це заступника директора з АГР, за його відсутності – черговому адміністратору і зафіксувати запис у журналі заявок.
5.1. При виникненні аварійних ситуацій в столярній майстерні (замикання електропроводки, прорив водопровідних труб, задимлення тощо), здатних спричинити собою травми і (або) отруєння учнів, вчитель технології столярної майстерні повинен, по можливості, відключити несправне обладнання, негайно вивести учнів з приміщення навчального закладу згідно схеми евакуації, дотримуючись при цьому порядку; поінформувати спеціаліста з охорони праці та заступника директора з АГР, за їх відсутності – чергового адміністратора та директора навчального закладу.
5.2. При наявності постраждалих серед учнів, завідувач столярної майстерні зобов'язаний надати першу долікарську допомогу потерпілому та звернутися до медсестри навчального закладу.
5.3. Якщо виявлений обрив проводів живлення або порушення цілосності їх ізоляції, несправності заземлення й інших ушкоджень електроустаткування, появи запаху гару, сторонніх звуків у роботі устаткування, верстатів, механізмів і тестових сигналів, що вказують на їх несправність, терміново припинити роботу, забезпечити припинення роботи учнями і повністю відключити електроживлення.
5.4. При перегріві двигунів верстатів, слід зупинити їх та дати їм охолонути. Охолодження двигуна верстата водою або снігом категорично заборонено.
5.5. При обриві зубів пилки негайно припинити роботу верстата.
5.6. При ураженні учнів електричним струмом, ужити заходів щодо їх звільнення від дії електрики, відключивши електроживлення, надати потерпілим першу долікарську допомогу, звернутися до медсестри навчального закладу, при необхідності, викликати «швидку допомогу».
5.7. При загорянні використовуваного устаткування відключити живлення, вчителю технології повідомити до пожежної частини та директору навчального закладу (за його відсутності – іншій посадовій особі), потім приступити до гасіння пожежі наявними засобами.
6.1. Перевірка та перегляд наведеної інструкції з охорони праці в столярній майстерні проводяться не рідше одного разу на 5 років.
6.2. Інструкція переглядається достроково якщо:
6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції умови праці не змінюються, то дія інструкції продовжується ще на 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін, доповнень та перегляд інструкції з охорони праці в столярній майстерні покладається на відповідального з охорони праці у навчальному закладі.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)