Інструкція з охорони праці при роботі з овочерізкою

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція з охорони праці
при роботі з овочерізкою

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при роботі з овочерізкою розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року.
1.2. Дана інструкція з охорони праці розроблена з метою запобігання фактів травмування та забезпечення безпечної роботи працівників харчоблоку (кухні) при експлуатації овочерізки.
1.3. До самостійної роботи з овочерізкою допускаються особи, які вивчили цю інструкцію з охорони праці, не молодше 18 років, пройшли відповідну підготовку, медичний огляд, вступний інструктаж з охорони праці, первинний інструктаж з охорони праці на робочому місці, стажування і навчання правил експлуатації машин для нарізання овочів; перевірку знань в обсязі I групи з електробезпеки, при відсутності будь-яких медичних протипоказань.
1.4. На працівника, який виконує роботу з овочерізкою, можуть впливати наступні небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

  • рухомі частини технологічного обладнання;
  • підвищений рівень шуму на робочому місці;
  • підвищена вологість повітря;
  • підвищене значення напруги в електричному ланцюзі;
  • недостатня освітленість робочої зони;
  • гострі кромки, задирки і нерівності поверхонь обладнання, інструменту, інвентарю, тари;
  • ураження електричним струмом при несправному заземленні корпусу овочерізки і відсутності діелектричного коврика;
  • підвищений рівень вібрації.

1.5. В процесі роботи з овочерізкою використовується наступний спецодяг і засоби індивідуального захисту: халат, фартух бавовняний, головний убір, діелектричний килимок.
1.6. У приміщенні повинна бути медична аптечка з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних матеріалів, призначена для термінового надання першої допомоги потерпілим при травмах.
1.7. Працюючі з овочерізкою зобов'язані дотримуватися правил пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння.
1.8. Працівник повинен бути навчений і мати навички надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, знати місця розташування аптечки.
1.9. Для попередження та запобігання розповсюдження шлунково-кишкових, паразитарних та інших захворювань працівник зобов'язаний: коротко стригти нігті; ретельно мити руки з милом перед початком роботи, після кожної перерви в роботі та стикання із забрудненими предметами, а також після відвідування туалету, дотримуватися правил особистої гігієни.
1.10. Працівник, який допустив невиконання або порушення даної інструкції з охорони праці при роботі з овочерізкою, притягується до відповідальності згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку, трудовим договором і, при необхідності, підлягає позачерговій перевірці знань, норм і правил охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Надіти і застебнути санітарний одяг на всі гудзики (зав'язати зав'язки), не допускаючи звисаючих кінців одягу.
2.2. Перевірити оснащеність робочого місця необхідним для роботи обладнанням, інвентарем, пристроями та інструментом.
2.3. Підготувати робоче місце для безпечної роботи:

  • забезпечити наявність вільних проходів;
  • зручно і стійко розмістити запаси сировини, інструмент, пристосування відповідно до частоти використання;
  • перевірити міцність кріплення овочерізки до підставки, пересувного візку, столу;
  • перевірити наявність діелектричного килимка.

2.4. Перевірити зовнішнім оглядом:

  • достатність освітлення робочої зони;
  • надійність закриття всіх струмоведучих і пускових пристроїв обладнання;
  • наявність і надійність заземлюючих з'єднань (відсутність обривів, міцність контакту між металевими нетоковедучими частинами машини і заземлюючим проводом). Не приступати до роботи при відсутності або ненадійності заземлення,
  • наявність, справність, правильну установку і надійне кріплення огорож рухомих частин обладнання (кліноременних та інших передач, сполучних муфт і т.п.);
  • цілісність абразивів і наявність завантажувальної воронки;
  • відсутність сторонніх предметів у воронці і навколо обладнання;
  • справність застосовуваного інвентарю, пристосувань та інструменту.

2.5. Провести необхідну збірку обладнання, правильно встановити і надійно закріпити знімні деталі і механізми.
2.6. Перевірити справність пускорегулюючої апаратури і роботу овочерізки на холостому ходу.
2.7. Про всі виявлені несправності обладнання, інвентарю, електропроводки та інші недоліки повідомити свого керівника і приступити до роботи тільки після їх усунення.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Під час роботи з овочерізкою необхідно дотримуватися вимог безпеки, викладених в експлуатаційній документації заводу-виробника.
3.2. Застосовувати необхідне для безпечної роботи справне обладнання, інструмент, пристосування і засоби індивідуального захисту.
3.3. Не загромоджувати робоче місце, проходи до нього і між обладнанням, стелажами, штабелями з овочами, проходи до рубильників, утримувати в чистоті робоче місце, дотримуватися правил носіння спецодягу.
3.4. Дотримуватися правил переміщення в приміщенні, користуватися тільки встановленими проходами.
3.5. Використовувати овочерізку тільки для тієї роботи, яка передбачена інструкцією з експлуатації.
3.6. Попереджати про майбутній пуск овочерізки працівників, що знаходяться поруч.
3.7. Включати і вимикати овочерізку сухими руками і тільки за допомогою кнопок «пуск» і «стоп», стоячи на діелектричному килимку.
3.8. Включати овочерізку тільки при надітому верхньому кожусі і справному кінцевому вимикачі електродвигуна.
3.9. Регулювання товщини нарізаних скибочок призводити тільки при вимкненому електродвигуні.
3.10. Проводити заточку ножа тільки за допомогою заточувального пристрою, встановленого на овочерізці. Для заточування ніж встановити в крайнє верхнє положення, закріпити противагу стопором вручну (рукояткою), провернути диск і здійснити заточку.
3.11. Закінчивши заточку ножа, встановити пристосування для зняття абразивного пилу, провернути ніж за рукоятку і зняти з нього пил м'якими щітками.
3.12. Очищати ніж тільки після того, як зупинена овочерізка, відключена від джерела живлення, а на пусковому пристрої вивішений плакат «Не включати! Працюють люди!» і тільки після повної зупинки дискового ножа.
3.13. При використанні овочерізки не допускається:

  • працювати зі знятим з овочерізки загороджувальним кожухом, при несправності будь-якого вузла (особливо електроблокування);
  • перевищувати допустиму швидкість роботи;
  • витягати руками застряглий продукт, просовувати руки в небезпечні зони;
  • проштовхувати (утримувати) продукт руками або сторонніми предметами;
  • переносити (пересувати) включену в електричну мережу овочерізку;
  • залишати без нагляду працюючу овочерізку, допускати до її експлуатації необучених і сторонніх осіб;
  • торкатися до відкритих і не огороджених струмоведучих частин овочерізки, оголеним і з пошкодженою ізоляцією проводам;
  • перевантажувати приймальну камеру овочерізки продуктами, проштовхувати оброблювані продукти до шнека овочерізки руками, для цієї мети використовувати спеціальні штовхачі.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Слід вимкнути овочерізку, дочекатися повної зупинки, вийняти штепсельну вилку з розетки.
4.2. Ретельно промити елементи обладнання гарячою водою з використанням миючих і чистячих засобів, видалити залишки продуктів.
4.3. Зняти з себе спецодяг і вимити руки з милом.
4.4. При наявності зауважень в роботі повідомити керівника.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виникненні будь-якої несправності в роботі овочерізки, а також при порушенні захисного заземлення її корпусу, ізоляції кабелю живлення роботу слід негайно припинити і вимкнути електроприлад від електромережі. Повідомити про несправність безпосередньо керівнику. Роботу дозволяється відновити тільки після усунення всіх несправностей.
5.2. У разі виникнення загоряння електрообладнання овочерізки слід негайно відключити її від електричної мережі, евакуювати людей з приміщення і приступити до ліквідації осередку загоряння за допомогою вогнегасника. При подальшому поширенні вогню викликати пожежну службу за телефоном 101 і повідомити про подію керівнику.
5.3. При отриманні травми необхідно негайно надати першу допомогу потерпілому, при необхідності, викликати швидку медичну допомогу або транспортувати постраждалого до найближчого лікувального закладу. Проінформувати про те, що трапилося безпосереднього керівника.
5.4. У разі ураження електричним струмом слід негайно відключити овочерізку від електричної мережі і надати потерпілому першу допомогу. При відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно зробити йому штучне дихання і провести непрямий масаж серця, викликати швидку медичну допомогу або організувати його транспортування у найближчий медичний заклад. Повідомити про те, що трапилося керівнику.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: