Інструкція з охорони праці при експлуатації електросковороди

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція з охорони праці
при експлуатації електросковороди

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при експлуатації електросковороди розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року.
1.2. До виконання самостійної роботи з використанням електросковороди допускаються особи, не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, а також у встановленому порядку вступний інструктаж з охорони праці, первинний інструктаж на робочому місці, перевірку знань на першу групу допуску з електробезпеки.
Працівник зобов'язаний мати особисту медичну книжку, в яку вносяться результати медичних обстежень, відомості про перенесені інфекційні захворювання, про здачу санітарного мінімуму.
1.3. При експлуатації електросковороди на працівника можуть впливати небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

 • підвищена температура поверхонь обладнання, продукції;
 • підвищена температура повітря робочої зони;
 • знижена вологість повітря;
 • підвищена або знижена рухливість повітря;
 • підвищене значення напруги в електричному ланцюзі;
 • гострі кромки, задирки і нерівності поверхонь обладнання, інвентарю;
 • фізичні перевантаження;
 • ураження електричним струмом при несправному заземленні корпусу електросковороди або пошкодженого кабелю живлення, електровилки, електророзетки.

1.4. Працівник інформує свого безпосереднього керівника про будь-яку ситуацію, що загрожує життю і здоров'ю людей, про кожен нещасний випадок, що стався на виробництві, про погіршення стану свого здоров'я - негайно, про несправності обладнання, пристосувань та інструменту – до початку роботи або під час робочого дня після виявлення несправності.
1.5. Працівнику слід:

 • працювати в чистому санітарному одязі, змінювати його в міру забруднення;
 • після відвідування туалету мити руки з милом;
 • коротко стригти нігті;
 • не приймати їжу на робочому місці.

1.6. У випадках, коли електросковорода знаходиться в неробочому стані, вона повинна бути відключена, вилка з розетки вийнята. При пошкодженні мережевого шнура, вилки категорично забороняється включення даного електрообладнання.
1.7. Працівник має право відмовитися від виконання розпоряджень і завдань, що суперечать вимогам правил охорони праці та виробничої безпеки.
1.8. Особи, що допустили невиконання або порушення даної інструкції з охорони праці при експлуатації електросковороди, притягаються до відповідальності згідно з трудовим договором, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, чинним законодавством і, при необхідності, підлягають позачерговій перевірці знань норм і правил охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком роботи необхідно надіти чистий санітарний одяг, застебнути його на всі гудзики, не допускаючи звисаючих кінців одягу. Не заколювати одяг шпильками, голками, не тримати в кишенях одягу гострі предмети. Підібрати волосся під ковпак.
2.2. Ретельно вимити руки з милом.
2.3. Перевірити роботу місцевої витяжної вентиляції, місцевого освітлення, оснащеність робочого місця необхідним для роботи обладнанням, інвентарем, пристроями та інструментом.
2.4. Підготувати робоче місце для безпечної роботи:

 • забезпечити наявність вільних проходів до обладнання;
 • перевірити стійкість виробничого столу, міцність кріплення обладнання до фундаментів і підставок;
 • надійно встановити електросковороду і інвентар на робочому столі;
 • зручно і стійко розмістити запаси сировини, напівфабрикатів, інструмент, пристосування відповідно до частоти їх використання і витрачання;
 • перевірити наявність і справність дерев'яної решітки або гумового килимка на підлозі.

2.5.Перевірити зовнішнім оглядом:

 • справність розетки, кабелю (шнура) електроживлення, вилки використовуваних електропобутових приладів (електросковороди);
 • надійність закриття всіх струмоведучих і пускових пристроїв обладнання;
 • наявність, справність, правильну установку і надійне кріплення обладнання, нагрівальних поверхонь;
 • відсутність сторонніх предметів всередині і навколо електросковороди;
 • стан підлог (відсутність вибоїн, нерівностей, слизькості);
 • відсутність вибоїн, тріщин та інших нерівностей на робочих поверхнях виробничих столів;
 • справність застосовуваного інвентарю, пристроїв та інструменту (поверхня обробних дощок, ручки совків, лопаток і т. п. повинні бути чистими, гладкими, без сколів, тріщин і задирок; рукоятки ножів повинні бути щільно насадженими, неслизькими і зручними для захоплення, мати необхідний упор для пальців руки, не деформованими від впливу гарячої води; полотна ножів повинні бути гладкими, відполірованими, без вм'ятин і тріщин).

2.6. Провести необхідну збірку електросковороди, правильно її встановити. Перевірити роботу пускорегулюючої апаратури.
2.7. Перед початком експлуатації електросковороди:

 • перевірити зручність і легкість відкривання відкидної кришки сковороди, а також її фіксацію в будь-якому положенні, у перекидної електросковороди - механізм перекидання;
 • переконатися в тому, що електросковорода відповідає типу, зазначеному в технічному паспорті даного електрообладнання;
 • переконатися в тому, що теплоносій олійної сорочки апарату з непрямим обігрівом (сковорода) відповідає типу, зазначеному в паспорті;
 • при заповненні олійної сорочки апарату теплоносієм стежити, щоб в неї не потрапила волога. Перед заповненням сорочки теплоносій повинен бути прогрітий протягом 5 хв. при температурі 250̊ C для видалення вологи.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Необхідно виконувати тільки ту роботу, по якій пройшов навчання, інструктаж з охорони праці і до якої допущений керівником або працівником, відповідальним за безпечне виконання робіт.
3.2. Не залишати працюючу электросковороду без нагляду, не допускати до обслуговування сторонніх осіб. Якщо необхідно відлучитися, вимкніть обладнання.
3.3. Дотримуватися інструкції з експлуатації електросковороди.
3.4. Недбала і некомпетентна робота з даним електрообладнанням є джерелом небезпеки. Недбале ставлення, неуважність і невідповідна робоча зона можуть привести до важких травм.
3.5. При експлуатації електросковороди слід:

 • заливати жир в электросковороду до включення нагріву. Не допускати попадання вологи в гарячий жир. Додавати жир в електросковороду слід тонким струменем. Попередньо жир повинен бути прогрітий при 170 - 180 °C до припинення виділення з нього бульбашок пари;
 • завантажувати (розвантажувати) обжарюваний продукт необхідно, дотримуючись обережності, щоб уникнути розбризкування жиру, що має температуру 150 - 180 °C;
 • при роботі електросковороди стежити за тим, щоб поруч з нею не знаходилися легкозаймисті предмети і рідини;
 • стежити за тим, щоб тени електросковороди були повністю закриті теплоносієм щоб уникнути нагріву його поверхневого шару до температури займання;
 • своєчасно вимикати електросковороду або переводити її на меншу потужність;
 • негайно відключати електросковороду при чадінні жиру.

3.6.При експлуатації електросковороди не допускається:

 • включати нагрів при відсутності жиру в чаші сковороди, при несправному датчику реле температури і ін.;
 • перекидати електросковороду до відключення її від електричної мережі;
 • залишати включену електросковороду після закінчення процесу смаження;
 • зливати з електросковороди жир в гарячому стані;
 • охолоджувати водою жарочну чашу електросковороди.

3.7. Дотримуватися правил пересування в приміщенні, користуватися тільки встановленими проходами.
3.8. Включати електросковороду та інше електрообладнання сухими руками.
3.9. Не загромоджувати робоче місце, проходи до нього, між обладнанням, столами, стеллажами, проходи до рубильників, шляхи евакуації та інші проходи порожньою тарою, інвентарем, зайвими запасами продуктів.
3.10. Використовувати засоби захисту рук (прихватки, рукавиці, рушники) при зіткненні з гарячими поверхнями інвентарю та кухонного посуду.
3.11. Не використовувати для сидіння випадкові предмети (ящики, бочки і т. п.), обладнання.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Вимкнути нагрів і відключити електросковороду від електричної мережі. Вимкнути автоматичні вимикачі в електричному щиті.
4.2. Після охолодження електросковороди злити жир.
4.3. Пригорілі частинки продуктів зішкребти дерев'яним скребком.
4.4. Вимити чашу сковороди гарячою водою, залишити відкритою для просушування, а потім змастити тампоном, змоченим в жирі, і закрити кришкою.
4.5. Стіл промити гарячою водою і насухо протерти ганчіркою. Поверхні і деталі з нержавіючої сталі періодично чистити крейдою.
4.6. Привести робоче місце в порядок.
4.7. Не проводити прибирання сміття, відходів безпосередньо руками, використовувати для цієї мети щітки, совки та інші пристосування.
4.8. Закрити вентилі (крани) холодної та гарячої води.
4.9. Привести в порядок засоби захисту і прибрати їх у встановлене місце.
4.10. Вимити обличчя, руки теплою водою з милом.
4.11. Доповісти керівнику про проблеми з електросковородою і про вжиті заходи.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виявленні несправностей в роботі електросковороди (сторонній шум, гудіння, вібрація відчуття електроструму при дотику до металевих частин, іскріння) вжити заходів щодо зупинення використовуваного електрообладнання, відключивши подачу електроенергії, повідомити про це безпосередньому керівникові (працівникові, який відповідає за безпечну експлуатацію устаткування) і діяти згідно з отриманими вказівками.
5.2. При припиненні подачі електроенергії необхідно припинити роботу і відключити використовувану електросковороду.
5.3. В аварійній обстановці: оповістити про небезпеку оточуючих працівників; відключити електроживлення електросковороди, доповісти безпосередньому керівнику про те, що трапилося і діяти згідно з планом ліквідації аварій.
5.4. Якщо в процесі роботи відбулося забруднення робочого місця жирами або розсипаними порошкоподібними речовинами, роботу припинити до видалення забруднюючих речовин.
5.5. Пролитий на підлозі жир видалити за допомогою дрантя або інших жиропоглинаючих матеріалів. Забруднене місце промити нагрітим розчином кальцинованої соди і витерти насухо.
5.6. При виникненні пожежі необхідно евакуювати працівників з приміщення, знеструмити електромережу, викликати пожежну службу за телефоном 101 та терміново вжити заходів до пожежогасіння наявними засобами вогнегасіння. В обов'язковому порядку повідомити про те, що трапилося керівнику.
5.7. При ураженні електричним струмом голосно покликати на допомогу, по можливості відключити використовуване електрообладнання рубильником.
5.8. При ураженні електричним струмом іншого працівника необхідно негайно відключити працюючу электросковороду, звільнити потерпілого від дії електричного струму, оперативно надати першу допомогу потерпілому, викликати медпрацівника установи (організації) або швидку допомогу, сповістити про подію безпосередньому керівникові.
5.9. При нещасному випадку звільнити потерпілого від дії травмуючого фактора, надати йому першу допомогу, при необхідності викликати бригаду швидкої допомоги по телефону 103. Повідомити керівника про подію. По можливості зберегти обстановку, якщо це не призведе до аварії або травмування інших людей.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: