Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2025 № ______
(число, місяць рік)
1.1. Інструкція з охорони праці для мийника посуду розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року.
1.2. Дана інструкція з охорони праці для мийника посуду встановлює основні вимоги охорони праці перед початком, під час та по завершенню роботи працівника, який здійснює миття посуду на харчоблоці (кухні) дошкільного навчального закладу, а також порядок його дій при виникненні аварійних ситуацій в процесі роботи.
1.3. До виконання посадових обов'язків мийника посуду на харчоблоці дошкільного навчального закладу мають допуск особи, які досягли віку 18 років, що пройшли всі необхідні інструктажі з охорони праці, обов'язковий медичний огляд при відсутності будь-яких протипоказань за станом здоров'я.
1.4. Працівник повинен ознайомитися з інструкцією, пройти вступний та первинний інструктаж з охорони праці на харчоблоці дитячого садка, інструктаж з пожежної безпеки, пройти навчання та мати навички надання першої допомоги постраждалим.
1.5. Під час виконання робіт мийник посуду зобов'язаний дотримуватися правил носіння спецодягу, користування засобами індивідуального захисту, виконувати вимоги особистої гігієни і утримувати в належній чистоті своє робоче місце.
1.6. Мийник посуду зобов'язаний дотримуватися правил пожежної безпеки, знати і вміти швидко знаходити місця розташування первинних засобів пожежогасіння, а також напрями евакуаційних шляхів у разі виникнення пожежі на харчоблоці (кухні) дитячого садка.
1.7. В процесі роботи мийник посуду зобов'язаний:
1.8. Під час виконання робіт з миття посуду можливий вплив наступних небезпечних і шкідливих виробничих факторів:
1.9. Мийник посуду дошкільного навчального закладу забезпечується наступним спецодягом:
1.10. Працівник, який допустив невиконання або порушення правил охорони праці, притягується до дисциплінарної відповідальності відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку ДНЗ і, при необхідності, піддається позачерговій перевірці знань норм і правил охорони праці.
2.1. Мийник посуду дошкільного навчального закладу повинен приходити на роботу в чистому, охайному одязі, перед початком роботи ретельно вимити руки, змінити взуття, одягти чистий санітарний одяг.
2.2. На руках не повинно бути ювелірних прикрас (кілець, браслетів). Нігті повинні бути коротко стрижені без покриття лаком. Всі пошкоджені ділянки рук повинні бути закриті бактерицидним пластиром або напальчниками.
2.3. Перевірити оснащеність робочого місця необхідним для роботи обладнанням, інвентарем, пристроями.
2.4. Підготувати робоче місце для безпечної роботи:
2.6. Підготувати посудомийну машину до роботи: перед поданням напруги заповнити бачок миючим засобом, відкрити заслінку вентиляційної системи і вентилі водопостачання.
2.7. Перед включенням в роботу електрокип'ятильника (при використанні):
2.8. Перевірити наявність аптечки першої допомоги і її укомплектованість, а також наявність і доступність засобів пожежогасіння. При закінченні терміну придатності вогнегасника необхідно здати його для перезарядки заступнику завідувача з адміністративно-господарської роботи та отримати перезаряджений вогнегасник.
2.9. Приступати до роботи дозволяється після виконання підготовчих заходів та усунення всіх недоліків і несправностей.
2.10. Про виявлені порушення вимог з охорони праці, які самостійно не може усунути, мийник посуду повинен повідомити фахівця з охорони праці (особу, відповідальну за охорону праці в ДНЗ) для вжиття заходів щодо їх усунення.
3.1. Мийник посуду дошкільного навчального закладу в своїй роботі повинен застосовувати тільки справне обладнання, інвентар, пристосування і використовувати їх тільки для тих робіт, для яких вони призначені.
3.2. При виконанні роботи необхідно утримувати в чистоті і порядку робоче місце, не захаращувати його і проходи до нього. Необхідно своєчасно прибирати з підлоги розсипані і розлиті продукти, жири, воду.
3.3. Використовувати засоби захисту рук при митті посуду вручну.
3.4. Вентилі, крани на трубопроводах відкривати повільно, без ривків і великих зусиль. Не застосовувати для цих цілей молотки, гайкові ключі та інші предмети.
3.5. Переносити посуд, дотримуючись запобіжних заходів.
3.6. Звільняти кухонний посуд від залишків їжі дерев'яною лопаткою або спеціальною щіткою.
3.7. Вилучати з вживання столовий і скляний посуд, що має відколи і тріщини.
3.8. Кухонний посуд з пригорілої їжею мити після відмочування в теплій воді з додаванням кальцинованої соди. Не відчищати пригорілий посуд ножами або іншими металевими предметами.
3.9. При приготуванні миючих і дезінфікуючих розчинів:
3.10. Мити столовий та кухонний посуд вручну щітками або мочалками.
3.11. При митті столового посуду ручним способом слід:
3.12. При експлуатації електрокип'ятильника:
3.13. В процесі роботи електрокип'ятильника не допускається експлуатувати його з несправною автоматикою, відкривати кришку збірника окропу, щоб уникнути опіку парою і окропом.
3.14. Під час роботи з використанням посудомийної машини дотримуватися вимог безпеки, викладених в експлуатаційній документації заводу-виготовлювача, стежити за показаннями приладів автоматики і світловими покажчиками режиму роботи машини, перевіряти наявність миючого розчину в бачку, поповнювати машину миючим засобом по мірі необхідності.
3.15. Включати і вимикати посудомийну машину сухими руками і тільки за допомогою кнопок «пуск» і «стоп».
3.16. Оглядати, регулювати, усувати виниклу несправність, витягувати застряглі предмети, залишки їжі, очищати душі і сітки у посудомийної машини можна тільки після того, як вона зупинена за допомогою кнопки «стоп» і відключена за допомогою рубильника.
3.17. Завантаження і вивантаження сушильної шафи проводити тільки після її відключення від електромережі.
3.18. Не використовувати для сидіння випадкові предмети (ящики, бочки і т. п.), обладнання.
3.19. Не допускається під час роботи користуватися мобільним телефоном.
3.20. При виникненні несправностей в роботі обладнання, небезпечної або аварійної ситуації мийник посуду повинен зупинити роботу і повідомити про це шеф-кухареві або заступнику завідувача дошкільним освітнім закладом.
4.1. Вимкнути і надійно знеструмити посудомийну машину, сушильну шафу, електрокип'ятильник за допомогою рубильника або пристрою, що його замінює і виключає можливість його випадкового пуску.
4.2. Перекрити вентилі підведення води до водонагрівача, ванни і душ струменевого очищення.
4.3. Злити воду з ванн, провести їх санітарну обробку, закрити крани холодної та гарячої води.
4.4. Провести чистку посудомийної машини.
4.5. Вимкнути припливно-витяжну вентиляцію.
4.6. Зняти з себе спецодяг і ретельно вимити руки з милом. Спецодяг здати в прання.
4.7. Про всі недоліки, несправності, виявлені під час роботи, мийник посуду зобов'язаний доповісти заступнику завідувача з адміністративно-господарської роботи (завгоспу) дошкільного навчального закладу.
5.1. У разі виникнення аварійних ситуацій, які загрожують життю і здоров'ю вихованців, необхідно терміново вжити заходів щодо евакуації дітей і, за необхідності, надати першу допомогу потерпілому, відправити потерпілого в найближчу медичну установу, повідомити завідувача ДНЗ.
5.2. Не приступати до виконання роботи при поганому самопочутті або раптовій хворобі.
5.3. В разі виникнення несправності в роботі електроприладів, кухонних пристосувань (сторонній шум, іскріння, запах гару) негайно відключити електроприлад від електромережі і повідомити про це заступника по АГР (завгоспу). Роботу продовжувати тільки після усунення виниклої несправності.
5.4. При виникненні пожежі мийник посуду зобов'язаний:
5.5. При нещасному випадку з працівниками або дітьми необхідно:
5.6. При ураженні електричним струмом надати потерпілому першу допомогу, при відсутності дихання і пульсу, зробити штучне дихання і непрямий масаж серця до відновлення дихання, пульсу і викликати швидку допомогу.
5.7. Про всі порушення та недоліки, що загрожують життю і здоров'ю вихованців і працівників дошкільного навчального закладу, негайно повідомити завідувача ДНЗ (при відсутності - іншій посадовій особі).
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)