Інструкція з охорони праці при виконанні малярних робіт

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці при виконанні малярних робіт

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при виконанні малярних робіт розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018 р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 01 вересня 2017 року, з урахуванням вимог Правил охорони праці під час фарбувальних робіт, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 26.11.2013 р. № 865.
1.2. Дана інструкція з охорони праці поширюється на всіх працівників школи, що проводять малярні роботи на території школи.
1.3. До робіт з барвниками, що володіють токсичними властивостями, допускаються робітники не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд.
1.4. До виконання малярних робіт допускаються особи, які вивчили цю інструкцію з охорони праці при виконанні малярних робіт і пройшли вступний інструктаж та первинний інструктаж на робочому місці.
1.5. При виконанні малярних робіт працівникові необхідно пам'ятати, що порушення правил виробничої санітарії може привести до захворювань шкіри, внутрішніх органів, а в деяких випадках - до отруєння.
1.6. У процесі виробничої діяльності на маляра діють наступні небезпечні та шкідливі виробничі фактори:

  • хімічні - токсичні барвники, розчинники;
  • фізичні – розташування робочого місця на значній висоті відносно поверхні землі (підлоги), підвищена чи знижена температура повітря робочої зони, рухомість повітря, важкість та напруженість праці.

1.7. Після того, як звільнилася тара з-під розчинників і лакофарбових матеріалів негайно прибрати її з робочого місця у складське приміщення.
1.8. Розчин фарби, випадково пролитої на підлогу, треба відразу ж засипати піском або тирсою, а потім добре прибрати.
1.9. Забороняється проводити малярні роботи на неогороджених робочих місцях, які розташовані на висоті понад 1 м від підлоги, в темних або місцях з поганим освітленням.
1.10. Малярі при роботі повинні користуватися захисними пристосуваннями:

  • комбінезон бавовняний;
  • рукавиці комбіновані;
  • черевики шкіряні;
  • при роботі з розчинниками – респіратор;
  • при фарбувальних роботах - спеціальні захисні окуляри і гумові рукавички.

1.11. Рукоятки використовуваних робочих інструментів повинні бути зроблені з деревини, гладко оброблені, підігнані під розмір і надійно закріплені.
1.12. Забороняється застосовувати ручний інструмент, якщо на ньому є вибоїни, тріщини, відколи робочих частин.
1.13. Тару необхідно відкривати і чистити тільки спеціальним інструментом, виготовленим з міді, алюмінію або іншого матеріалу, який не утворює іскор.
1.14. У місцях застосування нітрофарби та інших лакофарбових матеріалів та речовин, якіутворюють вибухонебезпечну пару, забороняються дії із застосовуванням вогню або дії,що викликають іскроутворення.
Електроенергія у цих місцях повинна бути відключена або електропроводка виконана у вибухобезпечному виконанні.
1.15. Необхідно дотримуватися правил і вимог інструкцій по експлуатації використовуваних інструментів, обладнання та витратних матеріалів.

2. Вимоги безпеки перед початком виконання малярних робіт

2.1. Отримати завдання від керівника робіт на виконання малярних робіт.
2.2. Одягти спецодяг, підготувати захисні окуляри, гумові рукавички, при роботі з розчинниками - респіратор.
2.3. Підготувати робоче місце, прибрати сторонні предмети і все, що може перешкоджати безпечному виконанню робіт і створити додаткову небезпеку, звільнити проходи, перевірити комплектність і справність інвентарю, ефективність роботи вентиляційних систем.
2.4. Перед виконанням малярської роботи необхідно перевірити надійність настилів, лісів, риштовання, пересувних столиків, драбин і т.д.
2.5. Перевірити наявність всіх необхідних інструментів і витратних матеріалів для виконання малярних робіт.
2.6. Перевірити достатність освітлення робочого місця.
2.7. Лакофарбові матеріали (ЛФМ), розчинники і розріджувачі, що застосовуються, повинні відповідати документам, що засвідчують їх якість (супровідної технічної документації, в тому числі паспорту безпеки).
2.8. Застосування ЛФМ невідомого складу забороняється.
2.9. Перевірити наявність аптечки першої допомоги і її укомплектованість, а також наявність і доступність засобів пожежогасіння. При закінченні терміну придатності вогнегасника необхідно здати його для перезарядки заступнику директора з адміністративно-господарської роботи та отримати перезаряджений вогнегасник.
2.10. Приступати до роботи дозволяється після виконання підготовчих заходів та усунення всіх недоліків і несправностей.

3. Вимоги безпеки під час проведення малярних робіт

3.1. Малярні роботи на робочих місцях, розташованих на висоті 1,3 м і більш, проводити за допомогою риштування чи помостів.
3.2. Забороняється спирати приставні сходи на віконні рами.
3.3. Всі внутрішні малярні роботи виконувати тільки при відкритих вікнах або примусовій вентиляції.
3.4. Забороняється нанесення фарб, емалей, і грунтовок, що містять свинцеві сполуки, способом пульверизації.
3.5. Для того, щоб видалити стару масляну фарбу хімічним способом, необхідно використовувати шпатель на подовженій ручці.
3.6. Забороняється прийом їжі на робочому місці.
3.7. Під час проведення робіт слід дотримуватися інструкції з виконання робіт на риштуваннях і переносних сходах.
3.8. Усі внутрішні малярні роботи необхідно виконувати тільки при відкритих вікнах або примусовій вентиляції.
3.9. Пролиті на поверхню підлоги ЛФМ слід негайно прибирати із застосуванням тирси, піску або сорбуючих матеріалів і протерти ганчір'ям, змоченим відповідним ЛФМ розчинником. Після цього очищену поверхню необхідно обробити водою з миючим засобом.
3.10. Для захисту шкіри рук від впливу ЛФМ слід користуватися спеціальними захисними пастами.
3.11. У разі потрапляння ЛФМ на шкіру рук необхідно обтерти руки м'якою сухою ганчіркою, потім змочити ганчірку розчинником, протерти нею забруднену ділянку шкіри, вимити руки теплою водою з милом, витерти їх і змастити ланолиновим кремом.
3.12. Для видалення з шкіри рук ЛФМ слід вживати найменш токсичні розчинники: уайт-спірит, скипидар (для масляних і модифікованих маслами фарб), етиловий спирт, ацетон (для ЛФМ на основі епоксидів і нітроцелюлози).
3.13. Забороняється використовувати для відмивання рук бензол, чотирихлористий вуглець та інші токсичні розчинники.
3.14. При фарбуванні труб, радіаторів, печей і теплових панелей повинно бути забезпечено вентилювання робочої зони шляхом застосування примусової вентиляції або наскрізного провітрювання.
3.15. Проводити будь-які роботи з застосуванням відкритого вогню в місцях виконання малярних робіт не допускається.
3.16. У разі виявлення порушень під час робіт інформувати заступника директора з адміністративно-господарської частини і не приступати до роботи, поки виявлені порушення не буде усунено.

4. Вимоги безпеки після закінчення малярних робіт

4.1. Утилізувати порожні ємності з-під використовуваних фарб, розчинників і т.п.
4.2. Прибрати робочу зону від сміття та матеріалів. Скласти невикористані матеріали у відведене для них місце. Обтиральні матеріали (ганчір’я) після застосування скласти у передбачений для них металевий ящик з кришкою, який винести з виробничого приміщення у спеціально відведене місце.
4.3. Зняти спецодяг, спецвзуття, очистити його від пилу та іншого бруду, покласти у відведене для зберігання місце та переодягтися.
4.4. Ретельно вимити руки та обличчя з милом теплою водою.
4.5. Забороняється мити руки будь-якими розчинниками.

5. Вимоги охорони праці в разі аварійних ситуацій

5.1. При поганому самопочутті (угар від фарби) негайно звернутися за медичною допомогою до найближчої лікувальної установи, повідомити про те, що трапилося своєму безпосередньому керівнику.
5.2. При несправності настилів, ні в якому разі не можна продовжувати роботу, необхідно повідомити про даний факт адміністрації освітнього закладу.
5.3. Якщо виникла пожежа евакуювати людей з приміщення, негайно повідомити про пожежу в пожежну частину за телефоном 101 і адміністрації установи, приступити до гасіння осередку загоряння за допомогою первинних засобів пожежогасіння (вогнегасники, пісок).

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: