Інструкція з охорони праці для двірника в школі

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці для двірника в школі

1. Загальні положення інструкції з охорони праці двірника

1.1. Інструкція з охорони праці для двірника в школі розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018 р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 01 вересня 2017 року.
1.2. Ця інструкція встановлює вимоги охорони праці перед початком, під час та по закінченню роботи працівника, який виконує обов'язки двірника в школі, а також порядок його дій і вимоги з охорони праці в аварійних ситуаціях.
1.3. До роботи в якості двірника допускаються особи, які пройшли інструктаж з охорони праці, які вивчили цю інструкцію, в віці не молодше 18 років, які пройшли навчання та перевірку знань вимого охорони праці, медичний огляд і не мають протипоказань за станом здоров'я.
1.4. При роботі можливий вплив на двірника наступних небезпечних виробничих факторів:

  • травми при роботі несправним інструментом і пристосуваннями;
  • травми при падінні на слизьких пішохідних доріжках і зледенілих сходинках сходів при ожеледі в зимовий час;
  • виникнення пожежі при користуванні відкритим вогнем, при спалюванні сміття на території школи;
  • знижена температура повітря робочої зони, підвищена рухливість повітря;
  • гострі кромки, задирки і шорсткість на поверхнях інвентарю та інструменту;
  • недостатня освітленість робочої зони;
  • фізичні перевантаження.

1.5. Для виключення дії небезпечних і шкідливих факторів двірник повинен дотримуватися заходів особистої гігієни і застосовувати при роботі засоби індивідуального захисту.
1.6. При роботі двірнику, згідно норм безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ, затверджених наказом Держкомітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 16.04.2009 р. № 62, видається наступний спецодяг:

  • костюм;
  • берет;
  • черевики;
  • шкарпетки;
  • рукавиці;
  • плащ з капюшоном;

Під час чищення контейнерів та урн від сміття додатково:

  • фартух з нагрудником;
  • окуляри захисні відкриті.

На зовнішніх роботах узимку додатково:

  • куртка утеплена;
  • штани утеплені;
  • валянки;
  • калоші гумові на валянки;
  • шапка;
  • рукавиці.

1.7. При роботі двірник зобов'язаний дотримуватися правил пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння та вміти їми користуватися. Не допускати використання проти пожарного обладнання для господарчих цілей, не захаращувати проходи і підходи до проти пожарного обладнання.
1.8. У процесі роботи необхідно дотримуватися правил носіння спецодягу, правил особистої гігієни, тримати в чистоті своє робоче місце.
1.9. Двірник повинен пройти навчання і мати навички надання першої допомоги постраждалим, знати порядок дій у разі виникнення пожежі чи іншої НС і евакуації.
1.10. Під час виконання роботи слід бути уважним, не відволікатися на сторонні справи та розмови та не відволікати інших.
1.11. Не допускається виконувати роботи по прибиранню території школи, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних речовин, психотропних, токсичних або інших одурманюючих речовин, а також розпивати спиртні напої, вживати наркотичні засоби, психотропні, токсичні чи інші одурманюючі речовини на робочому місці або на території.
1.12. Особи, які допустили невиконання або порушення цієї інструкції з охорони праці для двірника в школі притягаються до дисциплінарної відповідальності відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку і при необхідності, підлягають позачерговій перевірці знань норм і правил охорони праці.

2. Вимоги безпеки для двірника перед початком роботи

2.1. Двірник повинен виконувати тільки ту роботу, яка доручена адміністрацією школи.
2.2. Перед початком роботи двірник повинен перевірити придатність до експлуатації та застосування засобів індивідуального захисту, одягти належні йому за нормами засоби індивідуального захисту так, щоб не було звисаючих кінців, прибрати з кишень гострі і ріжучі предмети. Не застібати одяг шпильками і голками.
2.3. Оглянути закріплену за ним територію, в разі, якщо знайдені відкриті люки колодязів, необхідно їх закрити або викликати чергову службу, щоб вони закрили кришки колодязів.
2.4. При виявленні відсутності люків колодязів, огородити їх навкруги і повідомити адміністрацію школи.
2.5. Перевірити справність інструменту та інвентарю (лопати, скребки, відра, ноші, мітли).
2.6. Лопати і мітли повинні бути міцно насаджені на рукоятку і міцно закріплені.
2.7. Переконатися в справності освітлення території школи.
2.8. Приступати до роботи дозволяється після виконання підготовчих заходів та усунення всіх недоліків і несправностей.
2.9. Про виявлені порушення вимог охорони праці, які самостійно не може усунути, працівник повинен повідомити фахівця з охорони праці (особі, відповідальній за охорону праці в установі) для вжиття заходів щодо їх усунення.

3. Вимоги безпеки під час роботи двірника на території школи

3.1. Під час роботи необхідно бути уважним і не відволікатися сторонніми справами, дивитися перед собою.
3.2. Прибирання закріпленої території проводити до основного потоку людей.
3.3. При виявленні обірваного електропроводу не торкатися кінців кабелю, щоб не отримати електротравму.
3.4. При виявленні розбитого скла не збирати його руками, застосовувати мітлу, совок або лопату.
3.5. Під час роботи на території сміття не залишати на проїжджій частині або пішохідній дорозі (тротуарі), а збирати і відвозити в спеціально відведене місце.
3.6. Щоб уникнути травм не класти граблі, скребки, мотики і інший інструмент загостреною частиною вгору.
3.7. Закріплена територія завжди повинна бути чистою.
3.8. У літню пору закріплену територію необхідно промивати водою зі шланга.
3.9. При поливанні закріпленої території стежити за положенням гумових шлангів, не допускати перегинів і перекручування, не поливати проти вітру і стежити, щоб вода не потрапила на електрообладнання і повітряні лінії електропередач.
3.10. Поливальні крани відкривати плавно, без великих зусиль і ривків.
3.11. У зимовий час сніг на закріпленій території повинен постійно забиратися.
3.12. При обмерзанні дороги, пішохідної ділянки території необхідно посипати їх заготовленим заздалегідь піском, по можливості частково видалити крижане покриття.
3.13. При утворенні бурульок на дахах будівель огородити небезпечні ділянки і повідомити про це адміністрації загальноосвітнього закладу.
3.14. Не дозволяється переносити і піднімати вантаж вагою понад 50 кг - для чоловіків і 15 кг - для жінок.
3.15. Забороняється змітати сміття та відходи в люки, прорізи, канали і колодязі.
3.16. Для попередження пожежі не спалювати сміття, суху траву і листя на території школи.
3.17. Промивання урн проводити з обов'язковою дезінфекцією дезраствором, використовуючи для цього гумові рукавички.
3.18. При прибиранні території необхідно розташовуватися обличчям до можливого напрямку руху транспорту, назустріч руху пішоходів, при появі транспорту припинити роботу на час його проїзду.
3.19. При виникненні несправностей у роботі устаткування, небезпечної чи аварійної ситуації припинити роботу і повідомити про це заступника директора з адміністративно-господарської частини (завгоспа) або іншій посадовій особі навчального закладу.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи двірника

4.1. По закінченні роботи по прибиранню території двірник зобов'язаний обладнання, пристосування та інвентар оглянути, очистити, протерти і покласти у відведене для зберігання місце, несправний інвентар здати заступнику директора з адміністративно-господарської частини.
4.2. Зняти і привести в порядок спецодяг та інші засоби індивідуального захисту, оглянути їх і прибрати у встановлене для зберігання місце, при необхідності здати в прання (хімчистку) або ремонт.
4.3. Вимити руки і обличчя теплою водою з милом або аналогічними за дією миючими засобами (не допускається застосовувати для миття не призначені для цього речовини).
4.4. Повідомити безпосередньо заступнику директора з адміністративно-господарської частини (при відсутності – іншій посадовій особі) про всі несправності інвентарю та обладнання, про поломки водопровідної або каналізаційної системи, про недоліки, що впливають на безпеку і охорону праці, пожежну та електробезпеку та помічених під час виконання робіт.

5. Вимоги безпеки для двірника в аварійних ситуаціях

5.1. Не допускається приступати до виконання роботи в разі поганого самопочуття або раптової хвороби.
5.2. При виході з ладу робочого інструменту роботу припинити, відремонтувати даний інструмент або замінити його іншим.
5.3. При виявленні запаху газу або прориву трубопроводів водопостачання, каналізації, опалення повідомити заступнику директора з адміністративно-господарської частини і при можливості викликати по телефону відповідну спеціалізовану аварійну бригаду.
5.4. Для забезпечення безпеки транспорту і пішоходів захистити місця витікання з трубопроводів і встановити попереджувальні знаки.
5.5. У разі отримання травми працівник зобов'язаний припинити роботу, покликати на допомогу, скористатися аптечкою першої допомоги, поставити до відома директора школи (при відсутності іншу посадову особу) і звернутися в медичний пункт. При отриманні травми іншим працівником необхідно надати йому першу допомогу. При необхідності, викликати швидку медичну допомогу по телефону 103 і повідомити про подію директора навчального закладу. Забезпечити до початку розслідування збереження обстановки на місці події, а якщо це неможливо (існує загроза життю та здоров'ю оточуючих) – фіксація обстановки шляхом складання схеми, фотографування або іншим методом.
5.6. Повідомити про те, що трапилося заступнику директора з адміністративно-господарської роботи.
5.7. При виникненні пожежі негайно викликати пожежну службу за телефоном 101, доповісти адміністрації школи. При відсутності явної загрози життю приступити до гасіння пожежі за допомогою первинних засобів пожежогасіння.
5.8. Працівник зобов'язаний сповістити безпосередньо директора навчального закладу (при відсутності, іншу посадову особу) про будь-яку ситуацію, що загрожує життю і здоров'ю учнів і працівників школи, несправності обладнання, інвентарю, засобів пожежогасіння, а також порушенні цієї інструкції.
5.9. У разі загрози або виникнення осередку небезпечного впливу техногенного характеру слід керуватися відповідними інструкціями та Планом евакуації.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: