Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. Інструкція з охорони праці для вихователя групи продовженого дня (ГПД) розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року, з урахуванням «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р., з урахуванням вимог Положення про групу продовженого дня загальноосвітнього навчального закладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2009 р. № 1121.
1.2. Ця інструкція встановлює вимоги охорони праці перед початком, під час і після закінчення роботи вихователя ГПД (групи продовженого дня) у школі, а також порядок його дій і вимоги з охорони праці в аварійних ситуаціях.
1.3. Робочим місцем вихователя групи продовженого дня є кабінет початкових класів, обладнаний партами, стільцями, шафами, дошкою, ТЗН, їдальня, спортзал для учнів, спортмайданчик.
1.4. Вихователь групи продовженого дня відповідає за життя і здоров'я дітей, забезпечує доброзичливе відношення в групі між учнями, вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни.
1.5. При прийомі на роботу, вихователь групи продовженого дня проходить вступний інструктаж з охорони праці, пред'являє медичну книжку з відміткою допуску до роботи. Працювати вихователем групи продовженого дня може вчитель, який має педагогічну освіту, регулярно проходить 1 раз в 5 років курсову перепідготовку і має відповідні документи.
1.6. Небезпечними факторами при роботі вихователем групи продовженого дня є:
1.7. Про всі неполадки в електропроводці, технічних засобах навчання, несправності сантехнічного обладнання, меблів та цілісності скла у вікнах в кабінеті, вихователь повинен повідомити заступнику директора по АГР, а у разі його відсутності на робочому місці – черговому адміністратору або заступнику директора з НВР.
1.8. Вихователь повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).
1.9. Вихователь повинен вміти надавати першу допомогу. У разі захворювання дитини чи нещасного випадку повинен негайно викликати медичного працівника.
1.10. Вихователь один раз на три роки проходить навчання з охорони праці з наступною перевіркою знань.
1.11. При виявленні несправності обладнання, устаткування, пристроїв та в разі нещасного випадку, який трапився в навчальному закладі, вихователь зобов'язаний повідомити директора школи, або іншу посадову особу.
1.12. За невиконання положень даної інструкції з охорони праці вихователь групи продовженого дня несе відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
2.1. До початку роботи групи продовженого дня здійснити наскрізне провітрювання приміщення.
2.2. Перевірити справність шкільного обладнання, меблів. У разі несправності будь-якого обладнання, вихователь повинен повідомити про це завідувача господарською частиною і не користуватися ним.
2.3. Оглянути навчальну, ігрову зони, ігровий майданчик з метою усунення небезпечних факторів.
2.4. Підготувати всі необхідні для навчально-виховного процесу наочні посібники.
3.1. Вихователь групи подовженого дня зустрічає дітей в кабінеті.
3.2. Під час використання технічних засобів навчання слід дотримуватись інструкцій з їх експлуатації та правил електробезпеки.
3.3. Не дозволяється використовувати джерела відкритого вогню (свічки, гасові лампи та ліхтарі тощо), нестандартні електронагрівальні пристрої з метою опалення класних приміщень, використовувати електроплитки, електрочайник, кип'ятильники.
3.4. Перед проведенням екскурсії вихователь повинен ретельно обстежити ту ділянку природного оточення, куди будуть приведені учні, обрати безпечні місця, де відсутні небезпека нападу хижих, отруйних тварин (змій, павукоподібних, багатоніжок тощо); болота, трясовини тощо.
3.5. Під час проведення прогулянки тримати дітей у полі зору. Бути обережним, дивитися під ноги, щоб унеможливити падіння та травмування.
3.6. Якщо необхідно в будівлі школи йти по сходах, слід триматися правої сторони, бути обережним, не перестрибувати через сходинки.
3.7. По сходах вести дітей строєм, чітко дотримуючись правого боку.
3.8. Регулярно провітрювати клас із зачиненими дверима.
4.1. Після закінчення роботи вихователь зобов'язаний перевірити стан приміщення, вимкнути всі електроприлади з електромережі.
4.2. Провітрити приміщення.
4.3. Проконтролювати прибирання кабінету.
4.4. Закрити вікна, кватирки, вимкнути світло, закрити приміщення та здати ключі у місце їх зберігання.
4.5. Повідомити директора школи, або іншу посадову особу про виявлені порушення з охорони праці.
5.1. При виникненні аварійних ситуацій в ГПД:
5.2. У разі виникнення пожежі вихователь повинен негайно організовано вивести учнів з приміщення навчального закладу згідно з планом евакуації, повідомити про це адміністрацію навчального закладу, викликати службу порятунку за номером телефону 101. При евакуації вихователю необхідно переглянути усі шафи, столи, де учні могли б заховатися, останнім вийти з приміщення класної кімнати, закривши щільно вікна і двері, щоб полум’я не поширювалось до інших приміщень.
5.3. При незначному загорянні слід негайно відключити електроприлади та загасити полум’я первинними засобами пожежогасіння, можна збити полум’я одягом, накрити мокрою тканиною.
5.4. Вогнегасники мають розміщуватися на стендах або пожежних щитах, про місце знаходження яких зазначається у планах евакуації зі шкільного приміщення.
5.5. У разі загрози або виникнення осередку небезпечного впливу техногенного характеру, терористичного акту діяти відповідно до плану евакуації, Інструкції про порядок дій у разі загрози та виникнення НС терористичного характеру.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)