Інструкція з охорони праці при роботі з лугами в кабінеті хімії

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці при роботі з лугами в кабінеті хімії


1. Дана інструкція з охорони праці при роботі з лугами в кабінеті хімії визначає основні вимоги безпеки при роботі з лугами в кабінеті хімії і використовується учителем і лаборантом хімії в роботі на заняттях.

2. Луги здійснюють на організм в основному локальну дію, викликаючи омертвіння (некроз) тільки тих ділянок шкірного покриву, на які вони потрапили. Однак в подальшому організм відчуває загальне отруєння в результаті всмоктування в кров продуктів взаємодії м'язових тканин і лугів.

3. Дія лугів, особливо концентрованих, характерна значна глибина проникнення, оскільки вони розчиняють білок. У зв'язку з цим дуже небезпечне потрапляння лугу в очі: при запізнілій першій допомозі воно супроводжується повною втратою зору.

4. Тверді луги дуже гігроскопічні, поглинають з повітря вуглекислий газ з утворенням відповідних карбонатів.

5. Зберігати тверді луги слід у ємностях з поліетилену або в товстостінних широкогорлих скляних банках, щільно закритих пропарафіненними корковими пробками.

6. З концентрованих аміачних розчинів, що володіють основними властивостями, виділяється велика кількість газоподібного аміаку. Він подразнює верхні дихальні шляхи, а у високих концентраціях - і на нервову систему. Добре розчинний у воді, аміак концентрується у волозі слизових оболонок, особливо в очах, і це найбільш небезпечно, тому що якщо не вжити заходів першої допомоги він проникає глибоко в тканини і викликає незворотні зміни очного яблука через тривалий час з моменту поразки, тому переливати концентровані розчини аміаку потрібно тільки під тягою. Досліди з аміаком також повинні проводитися у витяжній шафі.

7. Під час приготування розчинів лугів тверді речовини беруть тільки спеціальною ложечкою і ні в якому разі не насипають, тому що пил може потрапити в очі і на шкіру. Після використання ложечку ретельно миють, так як луг міцно пристає до багатьох поверхонь.

8. При взятті навішування використовують тонкостінні фарфорові чашки. Папером, тим більше фільтрувальним, користуватися не можна, тому що його роз'їдає.

9. Розчини готують в товстостінних фарфорових судинах в два етапи. Спочатку роблять концентрований розчин, охолоджують його до кімнатної температури, а потім розбавляють до потрібної концентрації. Така послідовність викликана значним екзотермічним ефектом розчинення.

10. При наданні першої допомоги при ураженні лугом необхідно негайно будь-яким предметом видалити присталі до шкіри шматочки лугу і промити уражене місце рясним струменем води. Луг змивається погано, промивання повинно бути тривалим (10-15 хв.) і ретельним.
11. Для нейтралізації лугу, який проник в пори шкіри, на уражене місце після промивання накладають пов'язку з марлі або ватяний тампон, просочені 5% розчином оцтової кислоти. Через 10 хв. пов'язку знімають, шкіру обмивають, обережно видаляють воду фільтрувальним папером або м'якою тканиною і змащують гліцерином для зменшення больових відчуттів.

12. Якщо луг потрапив в очі, негайно слід промити їх проточною водою з фонтанчика протягом 15-20 хв. Після цього очі промивати 2% розчином борної кислоти і закапати під повіки альбуцид.
Після надання першої допомоги потрібно негайно звернутися до лікаря-окуліста.

13. Забороняється учням готувати розчини лугів для дослідів. Проби для дослідів повинні видаватися учителем або лаборантом в готовому вигляді. 25% розчин аміаку учням не видається!

Група зберігання № 7 - речовини підвищеної фізіологічної активності.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: