Інструкція з охорони праці для учнів з правил пожежної безпеки в школі

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
для учнів з правил пожежної безпеки в школі

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони для учнів з правил пожежної безпеки в школі розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974.
1.2. Дана інструкція розроблена для учнів 1-11 класу при їх перебуванні в школі з метою запобігання виникнення пожежонебезпечних ситуацій, збереження життя і здоров'я дітей.
1.3. Інструкція з охорони праці для учнів з правил пожежної безпеки в школі містить правила пожежної безпеки, а також дії школярів під час пожежі в школі.
1.4. Учні повинні знати план і способи евакуації (виходу з будівлі) на випадок виникнення пожежі, що затверджений директором школи.
1.5. При виникненні загоряння або при запаху диму негайно повідомити про це викладачеві або працівникові установи.
1.6. Учні повинні повідомити викладачеві або працівникові установи про будь-які пожежонебезпечні ситуації.

2. Правила пожежної безпеки в школі

2.1. Заборонено приносити в школу і користуватися будь-якими запальним і курильним приладдям (сірники, запальнички, сигарети і т.п.). У школі і на її території курити заборонено!
2.2. Заборонено приносити в школу вибухонебезпечні предмети (хлопавки, петарди, феєрверки) і грати з ними.
2.3. Заборонено приносити і користуватися в школі легкозаймистими, горючими матеріалами і рідинами, газовими балончиками.
2.4. Заборонено розводити багаття на території школи.
2.5. Не можна без дозволу вчителя включати в кабінеті електричні прилади.
2.6. Не нагрівайте незнайомі прилади, упаковки для порошків і фарб. Особливо аерозольні упаковки (металеві балончики).
2.7. Досліди проводяться тільки в кабінетах фізики та хімії.
2.8. Не запалюйте самі і не дозволяйте молодшим підпалювати тополиний пух і суху траву на території школи. Це дуже небезпечно!
2.9. Всі діти повинні пам'ятати, де розташований план евакуації, і розуміти, як ним користуватися.
2.10. При виявленні пожежі або задимлення терміново повідомте вчителям, технічному персоналу школи і викличте пожежників.
2.11. Належить постійно тримати робоче місце в чистоті. Використовувати пожежний інвентар та інструменти можна тільки за призначенням.
2.12. Не користуватися у приміщеннях електрокип’ятильниками, електрочайниками (крім спеціально відведених і обладнаних для цього місць), не залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’ютери, радіоприймачі тощо.
2.13. Черговим учням після закінчення уроків належить зачинити вікна, вимкнути освітлення, електроживлення приладів та обладнання (за винятком чергового освітлення та електрообладнання, яке, за вимогами технології, повинно працювати цілодобово). Слід оглянути приміщення, переконатися, що немає порушень, які можуть призвести до пожежі, й тільки після цього замкнути двері. У разі виявлення порушень доповісти черговому вчителеві, класному керівнику, керівнику загальноосвітнього навчального закладу або працівникові, який його заміщує.
2.14. Кожен учасник навчально-виховного процесу, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горілого чи тління, підвищення температури в приміщенні тощо), зобов’язаний: негайно повідомити про це за телефоном «101» у пожежну частину (слід чітко назвати адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, що саме горить, а також своє прізвище); задіяти систему оповіщення людей про пожежу й під керівництвом дорослих розпочати евакуацію із будівлі в безпечне місце відповідно до плану евакуації. Заборонено використовувати пожежний інвентар та обладнання для потреб, не пов’язаних із пожежогасінням.

3. Дії учнів при виникнення пожежі в школі

3.1. При виникненні пожежі (вид відкритого полум'я, запах гару, задимлення) негайно повідомити працівника школи. Якщо через вікно побачите охоплене вогнем приміщення, не намагайтеся увійти в нього. Відчинені двері перешкодять евакуації – раптовий приплив повітря може призвести до поширення вогню з великою швидкістю.
3.2. При небезпеці пожежі знаходитись біля вчителя. Строго виконувати його розпорядження.
3.3. Не піддаватися паніці. Уважно слухати оповіщення по школі і діяти згідно з вказівками співробітників школи. Почувши сигнал тривоги, учні стають біля парт і за вказівкою вчителя залишають по одному класну кімнату. Прямують до місця збору, останнім іде вчитель із класним журналом. Належить зачинити двері класної кімнати й усі інші двері на шляху евакуації.
3.4. За командою вчителя (викладача) школи евакуюватися з будівлі відповідно до визначеного порядку і планом евакуації. При цьому не бігти, не заважати своїм товаришам, допомагати малюкам і однокласникам.
3.5. Діти з одного класу спускаються (по одному) сходами тільки з одного боку, залишаючи другий для інших класів за винятком тих випадків, коли сходи дуже вузькі. Не обганяйте одне одного та не штовхайтесь.
3.6. Не можна ходити в задимленому приміщенні в повний зріст: дим завжди накопичується у верхній частині кімнати або будівлі, тому краще пригнутися, закривши ніс і рот хусткою, і вибиратися з приміщення.
3.7. Не можна ховатися під час пожежі під парту, в шафу: від вогню і диму сховатися неможливо.
3.8. Усі кого не було в класі під час сигналу тривоги, повинні негайно йти до місця збору й приєднатися до свого класу чи групи.
3.9. У разі потреби організовують пошуки людей, яких не виявили на місці збору.
3.10. Нікому не можна повертатися в приміщення, наприклад по одяг чи книги, без дозволу працівників пожежної частини або директора школи.
3.11. При виході з будівлі школи знаходитися в місці, вказаному вчителем.
3.12. На місці збору кожен клас чи група людей займають чітко визначене місце і перебувають там до певних вказівок.
3.13. Місце збору повинне бути під навісом чи в іншому приміщенні.
3.14. Серед евакуйованих, що зібралися на пункті, проводять перекличку (за класним журналом), аби з’ясувати, чи всі евакуювалися зі школи.
3.15. Для дітей із обмеженими можливостями та неврівноваженою психікою повинні бути заздалегідь передбачені спеціальні заходи з евакуації.
3.16. Під час евакуації належить заборонити розмови, щоб було добре чути розпорядження.
3.17. Учням не дозволяється брати участь в гасінні пожежі будівлі і евакуації його майна.
3.18. Про всі завдані травми (рани, порізи, удари, опіки і т.д.) учні та їхні однокласники зобов'язані негайно повідомити вчителю.
3.19. Якщо на вас горить одяг, ні в якому разі не намагайтеся бігти, вогонь буде розгоратися ще сильніше.
3.20. Потрібно якнайшвидше скинути палаючий одяг, постаратися збити полум'я - падайте на землю і катайтеся, якщо поблизу є калюжа або сніжний замет - падайте в них.
3.21. Якщо перебуваєте в приміщенні, можна накинути на себе якусь щільну тканину (ковдра, покривало, пальто), тільки залишайте відкритою голову, щоб не задихнутися димом.
3.22. До приїзду лікарів не знімайте самостійно одяг з обпалених ділянок тіла!
3.23. Ознаки отруєння чадним газом:

  • запаморочення;
  • блювота;
  • головний біль;
  • червоний колір обличчя;
  • непритомність.

3.24. Перша допомога при отруєнні чадним газом:

  • постраждалого необхідно винести на свіже повітря;
  • негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.

4. Самостійні дії учнів під час пожежі

Як поводитись під час пожежі в навчальному закладі, коли поруч з учнем нема дорослої людини:
4.1. Якщо пожежа у твоєму класі, в приміщенні, в якому ти перебуваєш:

  • якщо можеш вийти з класу через двері, рятуйся сам і допоможи іншим;
  • якщо вихід перекрито вогнем, але поряд є зовнішня пожежна драбина, використовуй її;
  • під час пожежі не можна ховатися в глухі кути, під парти, шафи, у коморі тощо;
  • захищай органи дихання і затули щілини під дверима (ліпше вологими ганчірками);
  • подавай сигнали рятувальникам.

4.2. Якщо пожежа в коридорі:

  • перш ніж визирнути в коридор, торкнися тильним боком долоні ручки вхідних дверей. Якщо вона гаряча, не відчиняй – там пожежа;
  • якщо ручка дверей холодна, визирни в коридор. Коли там вогонь або багато диму зачини двері;
  • якщо диму небагато і він іде з низу, це означає, що пожежа – на нижніх поверхах. Не спускайся вниз, зайди в клас, зачини двері, чекай на допомогу рятувальників;
  • якщо неможливо залишити приміщення, а в тебе є мобільний зв’язок, зателефонуй за номером «101», щоб повідомити про себе. Стояти слід у приміщенні з виходом до вікна;
  • якщо пожежа сталася вище поверхом, спускайся вниз сходами, захистивши органи дихання.

5. Завершальні положення інструкції з правил пожежної безпеки у школі

5.1. Перевірка і перегляд цієї інструкції з охорони праці для учнів з правил пожежної безпеки в школі здійснюються не рідше одного разу на 5 років.
5.2. Інструкція з охорони праці для учнів з правил пожежної безпеки в школі повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці;
  • при зміні умов праці на конкретному робочому місці;
  • при впровадженні нової навчальної техніки, обладнання та (або) технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій, нещасних випадків і професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

5.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) цієї інструкції з охорони праці для учнів під час пожежі у школі умови не змінюються, то дія інструкції продовжується на наступні 5 років.
5.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд цієї інструкції з правил пожежної безпеки у школі покладається на відповідального за охорону праці загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: