Інструкція з охорони праці з перевезення учнів автомобільним транспортом

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
з перевезення учнів автомобільним транспортом

1. Загальні вимоги безпеки під час перевезення

1.1. Інструкція з охорони праці з перевезення учнів автомобільним транспортом розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класу загальноосвітнього навчального закладу під час перевезення вихованців автомобільним транспортом.
1.3. Перевозити учнів, вихованців автомобільним транспортом дозволяється особам, віком 20-років і старше, які вивчили цю інструкцію, які пройшли інструктаж з охорони праці, медогляд, які мають посвідчення водія 1 або 2 класу, категорію Д, Е і безперервний стаж роботи в якості водія не менше трьох останніх років.
1.4. До небезпечних факторів при перевезенні належать:

  • отримання травм транспортом в разі виходу на проїжджу частину під час посадки, або виходячи з автобуса;
  • травмування в ДТП, якщо порушуються правила дорожнього руху або при використанні технічно несправних транспортних засобів;
  • травмування в разі різкого гальмування автобуса;
  • травмування в дорожньо-транспортних пригодах.

1.5. Згідно типової інструкції з перевезення дітей автомобільним транспортом дітей під час перевезення автобусом необхідно супроводжувати двом дорослим. Батьки дітей не є супроводжуючими, на них не може бути покладена відповідальність за забезпечення безпеки під час перевезення.
1.6. Автобус, призначений для перевезення дітей, повинен мати спереду і ззаду застережливий знак «Діти», а також вогнегасник і медичну аптечку.
1.7. Водій автобуса повинен строго дотримуватися цієї інструкції з перевезення дітей автомобільним транспортом, а також інструкцію з пожежної безпеки для автотранспортного засобу.
1.8. При ДТП з отриманням травм дітьми, відповідальна за перевезення дітей особа зобов'язана доповісти по мобільному телефону, з найближчого пункту зв'язку або через проїжджаючих водіїв про те, що сталося адміністрації установи і медичний заклад. Вжити термінових заходів по евакуації дітей з місця ДТП і, при необхідності, доставці постраждалих до найближчого медичного закладу.
1.9. Здійснюючи перевезення учнів, вихованців слід строго дотримуватися встановленого порядку перевезення і правил особистої гігієни.
1.10. Особи, які допустили невиконання або порушення правил, встановлених цією інструкцією з перевезення дітей автомобільним транспортом, несуть відповідальність відповідно до законодавства.

2. Вимоги безпеки перед виїздом

2.1. Перевезення дітей дозволяється строго за письмовим наказом керівника установи, наказ доводиться до відповідальних за перевезення під підпис.
2.2. Не пізніше, ніж за три дні до виїзду письмово сповіщаються правоохоронні органи за встановленою формою про перевезення дітей для вжиття заходів щодо забезпечення безпеки перевезення.
2.3. Відповідальні за перевезення дітей особи повинні пройти цільовий інструктаж з правил перевезення дітей із записом в журналі реєстрації інструктажів з охорони праці, мати засоби мобільного зв'язку, список дітей, завірений керівником освітнього закладу, копію повідомлення правоохоронних органів про перевезення.
2.4. Необхідно провести інструктаж вихованців, учнів з правил поведінки під час перевезення з обов'язковим реєстраційним записом в журналі інструктажу.
2.5. Упевнитися в технічній справності автобуса по подорожньому листа і оглянувши автобус зовні.
2.6. Переконатися в наявності на автобусі спереду і ззаду попереджувального знаку «Діти», а також вогнегасника і медичної аптечки.
2.7. При укладанні договорів з туристичними фірмами і власниками транспорту включити їх відповідальність за безпеку перевезення дітей на період проведення екскурсій, здійснення ними належного контролю умов перевезення дітей автобусами (наявністю ліцензії власника транспорту, проходження техогляду та ін.).
2.8. Здійснювати посадку учнів, вихованців в автобус з боку тротуару чи узбіччя дороги строго за кількістю посадкових місць. Стояти в проходах між сидіннями забороняється.

3. Вимоги безпеки під час поїздки

3.1. Під час руху автотранспортного засобу необхідно дотримуватися дисципліни і виконувати всі вказівки старших. Необхідно своєчасно інформувати відповідального за перевезення дітей або його заступника про погіршення стану свого здоров'я або травмування.
3.2. При русі автобуса забороняється стояти і ходити по салону автобуса, забороняється висовуватися з вікон і виставляти в вікна руки.
3.3. Швидкість руху автобуса під час перевезення учнів, вихованців повинна бути не більше 60 км / год.
3.4. У світлий час доби перевезення вихованців, які навчаються, здійснювати з включеним ближнім світлом фар.
3.5. Не допускається перевезення в автотранспортному засобі сторонніх осіб і заборонений-них до перевезення предметів (колючих і ріжучих, газових балончиків, скляних пляшок, легкозаймистих і горючих речовин, піротехнічних виробів і т.п.).
3.6. Щоб уникнути травмування в разі різкого гальмування автобуса слід упертися ногами в підлогу салону і руками міцно триматися за поручень, встановлений на попередньому сидінні.
3.7. Під час поїздки дотримуватися положень інструкції при перевезенні вихованців, учнів, дітей автомобільним транспортом.
3.8. Перед нерегульованим залізничним переїздом зупинити автотранспортний засіб, переконатися в безпеці проїзду через залізницю, а потім продовжити рух.
3.9. При перевезенні вихованців, які навчаються, двома і більше автобусами, колона повинна супроводжуватися співробітниками ДПП.
3.10. Заборонено перевозити дітей в темний час доби, в ожеледь, в умовах обмеженої видимості (туман, злива, снігопад, хуртовина), при штормовому попередженні, а також при обґрунтованій забороні поїздки правоохоронними органами.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. У разі виникнення неполадок в роботі двигуна і систем автобуса, прийняти вправо, з'їхати на узбіччя дороги, зупинитися і усунути виниклу неполадку. Рух автотранспортного засобу продовжити тільки після повного усунення виниклої несправності.
4.2. У разі отримання дітьми травми необхідно надати першу медичну допомогу потерпілому, у разі необхідності доставити його до найближчого медичного закладу і доповісти про це адміністрації установи, а також батькам потерпілого.
4.3. У разі дорожньо-транспортної пригоди евакуювати дітей з місця ДТП, надати першу долікарську допомогу постраждалим, при необхідності відправити до найближчого медичного закладу, повідомити про те, що сталося за допомогою мобільного зв'язку в правоохоронні органи, швидку і адміністрації установи.
4.4. При загорянні двигуна чи ходової частини автотранспортного засобу негайно зупинити автобус, евакуювати дітей на безпечну відстань і повідомити про подію за допомогою мобільного зв'язку в найближчу пожежну частину і адміністрації установи.
4.5. При перекиданні автобуса вжити всіх необхідних заходів до евакуації дітей з салону через запасні виходи, вікна, люки, попередньо відключивши масу.

5. Вимоги безпеки після закінчення поїздки

5.1. З'їхати на узбіччя дороги або під'їхати до тротуару і зупинити автобус.
5.2. Виходити з автобуса строго з дозволу вчителя (старшого) в сторону тротуару чи узбіччя дороги.
5.3. Категорично забороняється виходити на проїжджу частину і перебігати дорогу.
5.4. Звірити за списком наявність всіх дітей.
5.5. Доповісти керівнику загальноосвітнього навчального закладу про завершення перевезення дітей, про відсутність травмування дітей.

6. Завершальні положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці з перевезення учнів автомобільним транспортом повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
6.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки з перевезення вихованців автомобільним транспортом умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: