Інструкція з охорони праці для класних керівників під час пішохідних екскурсій в місті

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
для класних керівників
під час проведення пішохідних екскурсій в місті

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці для класних керівників під час проведення пішохідних екскурсій в місті розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класу загальноосвітнього навчального закладу, що планують з класом екскурсію у супроводі класного керівника для попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
1.3. Ця інструкція з охорони праці для класних керівників під час пішохідних екскурсій в місті також розроблена для класних керівників і вчителів загальноосвітньої школи з метою безпечного проведення пішохідних екскурсій з учнями.

2. Порядок проведення пішохідної екскурсії з учнями

2.1. Учитель будує дітей і перевіряє їх за списком, розподіляє супроводжуючих дорослих, дає сигнальні прапорці, проводить інструктаж згідно з інструкцією з охорони праці при проведенні пішохідних екскурсій з дітьми.
2.2. Учні уважно слухають вчителя.
2.3. Учні при русі не повинні порушувати побудову групи: не перебігати, не обганяти товаришів, не кричати, не штовхатися.
2.4. При переході вулиці дотримуватися правил дорожнього руху.
2.5. Діти не повинні брати з собою токсичні і легко займисті речовини і предмети.
2.6. Група повинна йти по тротуару чи пішохідних доріжках, по узбіччю дороги, не виходячи на проїжджу частину.
2.7. Переходити дорогу по пішохідних переходах (наземним або під земним).
2.8. При переході дороги з одностороннім рухом необхідно визначити, в який бік рухаються машини, щоб знати, з якого боку чекати появу небезпеки.
2.9. Учитель не повинен дозволяти учням виходити з строю з метою що-небудь подивитися або що-небудь купити.
2.10. На кінцевому пункті шляху вчитель перевіряє всіх по списку, ще раз нагадує дітям, як поводитися, без дозволу не відлучатися від групи.
2.11. При поверненні з екскурсії дотримуватися тих самих правил: побудувати дітей, перевірити за списком. Залишити чистим місце. Супроводжуючим зайняти свої місця.
2.12. При супроводі використовувати інструкцію по супроводу під час екскурсій, походів.
2.13. Група повертається в повному складі до школи, забороняється відпускати будь-кого по дорозі.

3. Порядок організації та побудови групи дітей для проходження

3.1. При проведенні прогулянок або екскурсій з дітьми по вулицях, тротуарах та дорогах, при загальній кількості вихованців у групі понад 15 осіб, має бути не менше двох дорослих супроводжуючих.
3.2. Один з супроводжуючих призначається старшим і відповідальним за всю групу. Старший супроводжуючий йде попереду групи, а другий - замикає позаду. У разі, коли супроводжуючий один, він повинен знаходитися позаду групи дітей, щоб постійно їх бачити.
3.3. Діти повинні вишикуватися в колону по два і взяти один одного за руки. Необхідно стежити, щоб під час руху колони в руках у них не було сторонніх предметів і іграшок.
3.4. Кожен з супроводжуючих повинен мати при собі червоний прапорець.

4. Порядок проходження по тротуарах і узбіччях доріг

4.1. Група вихованців, побудованих в колону по два, при русі кроком по тротуару або пішохідній доріжці, дотримується правої сторони.
4.2. Супроводжуючі вихователі зобов'язані перебувати з боку проїжджої частини попереду і позаду колони і не дозволяти дітям виходити на проїжджу частину.
4.3. Якщо вздовж дороги тротуар або пішохідна доріжка відсутня, дозволяється вести колону дітей по лівому узбіччю дороги назустріч руху транспортних засобів, але тільки лише в світлий час доби.
4.4. При русі по узбіччю дороги, незалежно від кількості дітей в групі, має бути два супроводжуючих. При цьому вони несуть два червоних прапорця: один в голові групи, інший - позаду колони.
4.5. Вести дітей слід продуманим маршрутом, щоб по шляху було якомога менше переходів через проїжджу частину дороги або вулиці.
4.6. Супроводжуючі вихователі зобов'язані уважно стежити за виїздом машин з дворів і прилеглих вулиць.

5. Порядок переходу проїжджої частини вулиці і дороги

5.1. Переходити проїзну частину дороги дозволяється в місцях з наявністю розмітки або дорожнього знака «пішохідний перехід», а якщо їх немає - на перехрестях по лінії тротуарів.
5.2. На регульованих перехрестях проїжджої частини переходити групі можна тільки при дозвільному сигналі світлофора або регулювальника.
5.3. Поза населеними пунктами при відсутності пішохідних переходів дорогу слід переходити тільки під прямим кутом у місцях, де вона добре проглядається в обидві сторони, і тільки після того, як вихователь переконається у відсутності транспортного засобу, що наближається. Перехід вулиць і доріг з групою дітей в зоні обмеженої видимості, коли існує можливість раптової появи транспорту, суворо заборонений!
5.4. При переході нерегульованих перехресть і заміських доріг, а також перехресть, обладнаних світлофором або з регулювальником, вихователі, які супроводжують, повинні мати напоготові червоні прапорці.
5.5. Перед початком переходу вулиці або дороги відповідальному супроводжуючому необхідно зупинити направляючу пару дітей, з метою групування колони.
5.6. Перед початком переходу дороги супроводжуючий повинен оцінити дорожню обстановку, вийти на проїжджу частину з піднятим червоним прапорцем, щоб привернути увагу водіїв, і тільки переконавшись, що його помітили можна починати перехід колони дітей через дорогу.
5.7. Під час переходу через проїжджу частину:

  • переводити дітей через вулицю суворо в місцях, де є знаки пішохідного переходу, по пішохідних доріжках на зелений сигнал світлофора, навіть при відсутності машин;
  • переводити дітей через вулицю не поспішаючи, спокійним розміреним кроком прямо, а не навскіс;
  • суворо стежити за тим, щоб діти не відволікалися на розмови між собою і по телефону, не штовхали один одного і не влаштовували ігор;
  • заборонено виводити дітей на проїжджу частину з-за транспорту або кущів, які загороджують видимість дороги;
  • слід переконатися в тому, що всі автомобілі поступаються вам дорогу.

5.8. Якщо група не встигла закінчити перехід проїжджої частини до моменту появи транспорту на близькій відстані, що супроводжує групи додатково попереджає водія підняттям червоного прапорця, розвернувшись обличчям до транспортного засобу, що наближається.

6. Завершальні положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці для класних керівників під час проведення пішохідних екскурсій повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
6.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки на пішохідній екскурсії умови праці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: