Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. Інструкція з охорони праці з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класу загальноосвітнього навчального закладу, що виїжджають з класом на екскурсію (на автобусі або поїзді), щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
1.3. Супроводжуючі дітей вихователі зобов'язані знати і суворо дотримуватися правил дорожнього руху, подавати дітям приклад дисциплінованості на вулиці.
1.4. Прямуючи на прогулянку по міських вулицях, вихователі, які супроводжують, повинні знати точну кількість дітей, яких вони беруть з собою, і вибрати безпечний маршрут.
1.5. Уважно стежити за тим, щоб діти в групах йшли організовано парами.
1.6. Групу дітей завжди повинні супроводжувати не менше двох дорослих: один - попереду, інший - ззаду.
1.7. Супроводжуючим вихователям необхідно брати з собою червоні прапорці для подачі сигналу водіям, щоб вони зупинилися і пропустили дітей.
1.8. Щоб не порушити правила дорожнього руху, вихователям слід організовувати вихід дітей до місця проведення заходів (відвідування кінотеатру, басейну і т.д.) заздалегідь, щоб при спокійній ходьбі мати запас часу.
2.1. До причин дитячого дорожньо-транспортного травматизму відносяться:
2.2. Вихователям слід регулярно проводити з дітьми бесіди та інструктажі щодо дотримання правил дорожнього руху, з обов'язковою реєстрацією в журналі по ТБ. Заняття проводяться у формі живої бесіди з використанням наочності.
2.3. Паралельно з вивченням основних правил дорожнього руху доцільно організовувати читання розповідей; проведення розваг; захоплюючі рухливі, сюжетно-рольові, дидактичні ігри; практичну діяльність.
2.4. Необхідно організовувати практичні заняття по вивченню ПДР: екскурсії по міських вулицях; переглядати навчальні фільми; залучати дітей до агітбригади ЮІР.
2.5. Розмовляючи з дітьми, не потрібно говорити про тяжкі наслідки нещасних випадків. Діти повинні розуміти небезпеки, пов'язані з дорожнім рухом, але не повинні боятися вулиці, тому що почуття страху заважає зосередитися, знижує винахідливість в момент фактичної загрози.
2.6. В освоєнні дітьми правил руху значну роль відіграє конкретна, чітка мова вихователя.
2.7. Проводити інформаційно-профілактичні роботи з батьками (бесіди, складання пам'яток) щодо запобігання дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
3.1. При проведенні прогулянок або екскурсій з дітьми по вулицях, тротуарах та дорогах, при загальній кількості вихованців у групі понад 15 осіб, має бути не менше двох дорослих супроводжуючих.
3.2. Один з супроводжуючих призначається старшим і відповідальним за всю групу. Старший супроводжуючий йде попереду групи, а другий - замикає позаду. У разі, коли супроводжуючий один, він повинен знаходитися позаду групи дітей, щоб постійно їх бачити.
3.3. Діти повинні вишикуватися в колону по два і взяти один одного за руки. Необхідно стежити, щоб під час руху колони в руках у них не було сторонніх предметів і іграшок.
3.4. Кожен з супроводжуючих повинен мати при собі червоний прапорець.
4.1. Група вихованців, побудованих в колону по два, при русі кроком по тротуару або пішохідній доріжці, дотримується правої сторони.
4.2. Супроводжуючі вихователі зобов'язані перебувати з боку проїжджої частини попереду і позаду колони і не дозволяти дітям виходити на проїжджу частину.
4.3. Якщо вздовж дороги тротуар або пішохідна доріжка відсутня, дозволяється вести колону дітей по лівому узбіччю дороги назустріч руху транспортних засобів, але тільки лише в світлий час доби.
4.4. При русі по узбіччю дороги, незалежно від кількості дітей в групі, має бути два супроводжуючих. При цьому вони несуть два червоних прапорця: один в голові групи, інший - позаду колони.
4.5. Вести дітей слід продуманим маршрутом, щоб по шляху було якомога менше переходів через проїжджу частину дороги або вулиці.
4.6. Супроводжуючі вихователі зобов'язані уважно стежити за виїздом машин з дворів і прилеглих вулиць.
5.1. Переходити проїзну частину дороги дозволяється в місцях з наявністю розмітки або дорожнього знака «пішохідний перехід», а якщо їх немає - на перехрестях по лінії тротуарів.
5.2. На регульованих перехрестях проїжджої частини переходити групі можна тільки при дозвільному сигналі світлофора або регулювальника.
5.3. Поза населеними пунктами при відсутності пішохідних переходів дорогу слід переходити тільки під прямим кутом у місцях, де вона добре проглядається в обидві сторони, і тільки після того, як вихователь переконається у відсутності транспортного засобу, що наближається. Перехід вулиць і доріг з групою дітей в зоні обмеженої видимості, коли існує можливість раптової появи транспорту, суворо заборонений!
5.4. При переході нерегульованих перехресть і заміських доріг, а також перехресть, обладнаних світлофором або з регулювальником, вихователі, які супроводжують, повинні мати напоготові червоні прапорці.
5.5. Перед початком переходу вулиці або дороги відповідальному супроводжуючому необхідно зупинити направляючу пару дітей, з метою групування колони.
5.6. Перед початком переходу дороги супроводжуючий повинен оцінити дорожню обстановку, вийти на проїжджу частину з піднятим червоним прапорцем, щоб привернути увагу водіїв, і тільки переконавшись, що його помітили можна починати перехід колони дітей через дорогу.
5.7. Під час переходу через проїжджу частину:
5.8. Якщо група не встигла закінчити перехід проїжджої частини до моменту появи транспорту на близькій відстані, що супроводжує групи додатково попереджає водія підняттям червоного прапорця, розвернувшись обличчям до транспортного засобу, що наближається.
6.1. Перевезення дітей віком до 16 років дозволяється тільки в автобусах. Категорично забороняється перевезення дітей в кузові вантажного автомобіля!
6.2. Автобус, призначений для перевезення дітей, повинен бути відповідним чином підготовлений, виправлений, чисто вимитий, салон прибраний. Автобус напередодні поїздки повинен пройти обов'язкову перевірку районної Державтоінспекції.
6.3. До управління автобусом допускається тільки досвідчений водій зі стажем водіння, що пройшов спеціальний інструктаж і відмінно знає маршрут руху.
6.4. На кожен автобус, в якому перевозяться діти, призначається старший супроводжуючий, відповідальний за дотримання всіх правил безпеки при перевезенні дітей. Старший супроводжуючий призначається наказом директора школи, з яким він повинен ознайомитися під підпис. Супроводжуючий зобов'язаний стежити за дотриманням порядку в салоні автобуса під час руху і не допускати виходу дітей під час зупинок.
6.5. Водій автобуса повинен бути в обов'язковому порядку проінструктований адміністрацією школи про те, що починати рух можна тільки з дозволу керівника перевезення дітей. Супроводжуючий групи повинен особисто переконатися в тому, що двері автобуса закриті.
6.6. Кількість дітей в автобусі не повинна перевищувати кількості обладнаних для сидіння місць, встановлених технічною характеристикою автобуса.
6.7. При перевезенні дітей необхідно, щоб в автобусі знаходилося не менше двох дорослих осіб.
6.8. Посадка і висадка дітей проводиться тільки по команді старшого супроводжуючого. Висаджувати дітей з автобуса з боку проїжджої частини категорично заборонено!
6.9. Перевезення дітей заборонено в складних метеорологічних умовах (заметіль, сильний дощ, туман, ожеледь тощо). При раптовому виникненні перерахованих погодних умов в шляху проходження автобуса рішення про продовження руху приймається особою, відповідальною за перевезення дітей.
6.10. Кожен автобус, який перевозить дітей, повинен бути обладнаний двома вогнегасниками місткістю не менше 2-х літрів (один - в кабіні водія, другий - у салоні), спереду і ззаду на автобусі повинен знаходитися знак «ДІТИ». Також, автобус повинен бути укомплектований знаком аварійної зупинки і медичною аптечкою.
6.11. При пересуванні дітей в громадському транспорті, необхідно виконувати правила входу і виходу з даного транспорту. Про вхід і вихід відповідальний супроводжуючий повинен попередити водія.
7.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
7.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:
7.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки на екскурсії та попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму умови праці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
7.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)