Інструкція з охорони праці при роботі на приставних сходах та драбині

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______при роботі на приставних сходах та драбині

1. Загальні вимоги охорони праці при роботі на приставних сходах та драбині

1.1. Усі положення даної інструкції з охорони праці при роботі на приставних сходах та драбині поширюється на всіх працівників дошкільного навчального закладу (ДНЗ), які при виконанні роботи використовують переносні приставні сходи та драбини.
1.2. До самостійної роботи на переносних сходах допускаються особи, які:

  • досягли віку 18 років, пройшли обов'язковий періодичний медичний огляд та не мають будь-яких медичних протипоказань для самостійної роботи на висоті;
  • пройшли вступний інструктаж з охорони праці;
  • ознайомлені з інструкцією з охорони праці.

1.3. Шкідливими та небезпечними факторами при роботі на приставних сходах та драбині є:

  • фізичні фактори, такі як навантаження, що перевищують розрахункові значення; можливість падіння з висоти; нестійке положення приставних сходів та драбини;
  • психофізіологічні фактори, такі як тривалі статичні навантаження та монотонність роботи; страх працівника перед висотою.

1.4. Розміри приставних сходів та драбини повинні бути такими, щоб забезпечувати працівнику можливість виконувати роботу в положенні стоячи на сходинці, яка повинна знаходитися на відстані не менше 1 м від верхнього кінця приставних сходів та драбини.
1.5. Не допускається встановлювати приставні сходи та драбини під кутом, що перевищує 75 градусів до горизонталі без додаткового закріплення їх верхній частині.
1.6. Вертикальні металеві драбини та переносні приставні сходи, що мають кут нахилу до горизонту більше 75 градусів, при висоті більше 5 м, починаючи з висоти 3 м, повинні бути обов'язково обладнані огорожею у вигляді дуг. При цьому захисні дуги необхідно розташовувати на відстані не більше 0,8 м одна від одної та об'єднувати не менше ніж трьома поздовжніми смугами.
1.7. Відстань від такої переносної драбини до огороджувальної дуги має бути не менше 0,7 м, якщо радіус огороджувальної дуги складає 0,35 – 0,4 м.
1.8. Під час роботи на приставних сходах та драбині на висоті, що перевищує 1,3 м, необхідно використовувати запобіжний пояс, який повинен бути надійно прикріплений до конструкції споруди або самих приставних сходах за умови закріплення до будівельної чи іншої конструкції.
1.9. Не допускається виконувати роботи на приставних сходах і драбині, використовуючи при цьому електричний і пневматичний інструмент, будівельно-монтажні пістолети, а також при виконанні газозварювальних та електрозварювальних робіт, при натягу електропроводів, близько і над обертовими механізмами, які працюють конвеєрами тощо.
1.10. Приставні дерев'яні драбини дозволяється сполучати між собою, використовуючи для цього металеві хомути, накладки з болтовим кріпленням тощо, з подальшим випробуванням сходів статичним навантаженням у 1,2 кН (120 кгс). При цьому з'єднувати між собою більше двох дерев'яних приставних драбин категорично не дозволяється.
1.11. Під час виконання роботи на приставних сходах та драбині у місцях з великим скупченням людей або жвавим рухом транспорту, для запобігання падіння від випадкових поштовхів незалежно від наявності на кінцях сходів наконечників, місце установки приставних сходів і драбини необхідно обладнати огорожею або забезпечити охороною. У тих випадках, коли немає можливості закріпити приставні сходи та драбину на гладкій підлозі, біля їх основи повинен знаходитися робітник у касці, який має надійно утримувати приставні сходи в стійкому положенні, забезпечуючи страховку працюючому на висоті робітнику.
1.12. Не допускається стояти на трьох верхніх щаблях звичайної одинарної або висувної драбини.
1.13. Усі металеві приставні сходи або драбини повинні бути обладнані підніжками, які стійкі до ковзання. Для цього на тятивах сходів повинні бути зроблені спеціальні пази, або тятиви повинні бути шорсткими.
1.14. Поверхню, яка знаходиться під драбиною або приставними сходами, повинна бути рівною і твердою.
1.15. Категорично заборонено встановлювати драбину або приставні сходи перед незамкненими або незаблокованими дверима.
1.16. Не допускається встановлення приставних сходів і драбин на сходах маршів сходових кліток. Для виконання робіт в таких умовах необхідно використовувати підмостки.
1.17. Категорично заборонено встановлювати драбину або приставні сходи на ящики, бочки, цеглу, камені, блоки та будь-яку іншу нестійку основу. Не допускається відхилення переносної драбини в бік.
1.18. Заборонено встановлювати і використовувати приставні сходи або драбину під час сильного вітру. Без крайньої необхідності не допускається використовувати будь-яку переносну драбину на льоду або снігу.
1.19. Не допускається попадання на сходинки і тятиви драбини бруду, а також мастильних матеріалів, мокрої фарби, снігу, льоду, паперу та інших матеріалів, які можуть викликати ковзання ніг. Перш ніж підніматись по сходах, необхідно видалити бруд з підошви взуття.
1.20. Дерев'яні приставні сходи або драбину не допускається фарбувати, так як після фарбування стають непомітними небезпечні тріщини.
1.21. Не допускається використання металевих приставних сходів або драбин, виготовлених із скловолокна, які раніше були піддані дії вогню або сильних хімікатів.
1.22. Приставні сходи і драбини повинні бути обладнані пристроєм, який запобігає можливості зсуву та перекидання драбини під час роботи. Сходи драбини повинні мати пристосування (гаки, ланцюги), які не дозволяють їм мимовільно розсуватися під час роботи на них. Відхилення переносних сходів від вертикалі не повинно бути більше 30 градусів.
1.23. Під час роботи на землі, на нижніх кінцях приставних сходів і драбин повинні стояти оковки з гострими наконечниками.
1.24. Під час використання приставних сходів і драбин на гладких опорних поверхнях (паркет, метал, плитка, бетон) на них повинні бути надіті башмаки, виготовлені з гуми або будь-якого іншого неслизького матеріалу.
1.25. Робітник, що працює на переносних приставних сходах та драбині, зобов'язаний суворо виконувати вимоги цієї інструкції, дотримуватися правил пожежної безпеки, знати і вміти швидко знаходити місця розташування первинних засобів пожежогасіння.
1.26. Робітник, який виконує роботу на приставних сходах або драбині, зобов'язаний знати і вміти швидко знаходити місце знаходження медичної аптечки, призначеної для надання першої невідкладної долікарської допомоги постраждалим.
1.27. Під час виконання роботи працівник, що працює на приставних сходах і драбині, зобов'язаний суворо дотримуватися правил носіння спецодягу, користування засобами індивідуального і колективного захисту, а також дотримуватися правил особистої гігієни та утримувати в чистоті своє робоче місце.
1.28. Про всі виявлені несправності приставних сходів і драбин працівник зобов'язаний своєчасно інформувати завгоспа ДНЗ, у разі його відсутності на робочому місці – чергового адміністратора даного навчального закладу, а також внести відповідний запис у журнал реєстрації заявок.
1.29. За будь-яке невиконання або порушення інструкції з охорони праці при роботі на приставних сходах та драбині робітник, що працює на переносній драбині, несе персональну відповідальність згідно з чинним законодавством.

2. Вимоги охорони праці перед початком роботи на приставних сходах і драбині

2.1. До початку проведення роботи необхідно забезпечити надійну стійкість приставної драбини або драбини, при цьому за допомогою візуального огляду і випробування необхідно переконатися в тому, що вона не зможе зісковзнути з місця або бути випадково зрушена.
2.2. Під час установки приставних сходів і драбини в умовах, при яких можливе зміщення її верхнього кінця, його необхідно надійно закріпити за стійкі конструкції.
2.3. Необхідно точно переконатися в тому, що вага, яку повинні будуть витримувати сходи (чоловік плюс робочі матеріали), не перевищує її максимального проектного навантаження.
2.4. Необхідно переконатися в тому, що всі засувки на висувних сходах задіяні правильним чином.
2.5. Необхідно переконатися в тому, що сходи мають достатню довжину для виконання конкретної роботи.
2.6. При використанні приставних сходів завжди необхідно їх повністю розкрити і переконатися в тому, що розпірка зафіксована правильним чином. Суворо заборонено використовувати в якості розпірки саморобні пристосування з дроту або мотузки.
2.7. Черговість дій при встановленні приставної драбини:
1) Покласти приставні сходи на землю, при цьому ніжки сходів повинні розташовуватися біля основи стіни, а їх верхня частина – навпроти стіни;
2) Підняти кінець приставних сходів над головою і рухатися під ними за напрямком до стіни, переміщаючи руки від поперечини до перекладини по мірі просування вперед;
3) Коли приставні сходи будуть знаходитися у вертикальному положенні та їхня верхня частина досягне стіни, необхідно відтягнути підставу сходів назад таким чином, щоб відстань до стіни становила ¼ висоти до верхньої точки опори.
2.8. Під час опускання приставних сходів, дану послідовність необхідно повторити у зворотньому порядку. Так як при цьому доведеться рухатися спиною вперед, то перед початком виконання цієї послідовності необхідно прибрати зі шляху всі сторонні предмети. Опускати приставні сходи необхідно повільно, щоб не втратити контроль і не допустити їх падіння.
2.9. Суворо заборонено приступати до виконання робіт у разі виявлення будь-яких невідповідностей робочого місця встановленим вимогам даної інструкції, а також при неможливості виконати зазначені у даній інструкції підготовчі до роботи дії.

3. Вимоги охорони праці під час проведення роботи на приставних сходах і драбині

3.1. Робітник, що працює на переносній драбині, зобов'язаний суворо дотримуватись даної інструкції з охорони праці при роботі на приставних сходах і драбині.
3.2. Працівник зобов'язаний:

  • під час виконання підйому або спуску завжди знаходитись обличчям до драбини і триматися за неї хоча б однією рукою;
  • при виконанні робіт близько і над обертовими механізмами, працюючими машинами і конвеєрами, з використанням електричного та пневматичного інструменту і будівельно-монтажних пістолетів, при виконанні газозварювальних і електрозварювальних робіт, а також при натягу електропроводів і для підтримки важких деталей, використовувати тільки драбини, верхні площадки яких огороджені поручнями.

3.3. Під час проведення роботи на приставних сходах і драбинах суворо заборонено:

  • пересуватися по сходах з вантажем, який може порушити рівновагу і привести до падіння;
  • висуватися за межі сходів;
  • заходити на сходи збоку, зверху або з інших сходів, зісковзувати по них донизу;
  • залишати у верхній частині сходів робочі інструменти та матеріали;
  • під час перебування на сходах, штовхати або тягнути що-небудь у бік;
  • використовувати сходи в якості горизонтальної платформи, настилу, будівельних лісів або ж вантажного підйомника;
  • знаходження на східцях сходів більше ніж однієї людини;
  • залишати встановлені сходи без нагляду.

4. Вимоги охорони праці після завершення роботи на переносних сходах і драбині

4.1. Після завершення роботи на переносних сходах і драбині робітник зобов'язаний:

  • оглянути і привести в належний порядок своє робоче місце;
  • поінформувати про всі несправності та зауваження, виявлені під час роботи, свого безпосереднього керівника та внести відповідний запис у журнал заявок;
  • при виході з робочого приміщення, закрити всі вікна та вимкнути освітлення;
  • прибрати сходи до спеціально призначеного для цього місця.

4.2. При виявленні дефектів, переносні сходи і драбини необхідно підписати відповідним записом і не використовувати в роботі доти, доки вони не будуть відремонтовані.

5. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях

5.1. У разі виникнення аварійних ситуацій робітник, що працює на переносних сходах і драбині, зобов'язаний, при можливості, проінформувати про це свого безпосереднього керівника, інженера з охорони праці або чергового адміністратора навчального закладу.
5.2. При появі запаморочення або раптовому виникненні почуття страху, не допускаються спроби поспішного спуску зі сходів. Необхідно обхопити стійки руками і чекати до тих пір, поки стан покращиться. Потім необхідно повільно та обережно спуститися сходами вниз.
5.3. При отриманні травми, необхідно негайно повідомити про це завгоспу ДНЗ, інженеру з охорони праці.

6. Прикінцеві положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд даної інструкції з охорони праці при виконанні робіт на сходах і драбинах повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
6.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил та типових інструкцій з охорони праці;
  • при виникненні будь-яких змін в умовах праці на конкретному робочому місці в закладі;
  • при черговому впровадженні нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій і нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • при пред'явленні вимоги представників органів інспекції праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції, умови праці на конкретному робочому місці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції з охорони праці при роботі на приставних сходах і драбинах покладається на відповідального з охорони праці працівника дошкільного навчального закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: