Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. До самостійної роботи кухонним робітником у дитячому садку допускаються особи, не молодші 18 років, які мають спеціальну освіту, пройшли медичне обстеження, вступний і первинний (на робочому місці) інструктажі з охорони праці, стажування, засвоїли безпечні методи і прийоми виконання робіт та мають встановлену групу з електробезпеки.
1.2. Працівник повинен вивчити дану інструкцію з охорони праці для кухонного робітника, а також інструкції з безпечної експлуатації обладнання кухні.
1.3. Медичне обстеження працівник кухні повинен проходити не рідше 2-х разів у рік, повторний інструктаж з охорони праці проводиться 1 раз на півроку.
1.4. У процесі роботи кухонного робітника дитячого садка можуть виникнути такі небезпечні виробничі фактори:
1.5. На кухні (харчоблоку) ДНЗ не дозволяється працювати на несправному устаткуванні, користуватися несправними інструментами та кухонним приладдям. Про всі несправності необхідно повідомляти заступникові завідувача з адміністративно-господарської роботи (завгоспа).
1.6. Необхідно виконувати роботу, дотримуючись вимог цієї інструкції з охорони праці, тільки в санітарному спецодязі та взутті, яке завжди повинно бути чистим, зручним і перебувати в справному стані. Санітарний одяг і взуття зберігати в спеціально передбачених для цього місцях, ювелірні прикраси необхідно зняти.
1.7. Для попередження та запобігання розповсюдження шлунково-кишкових, паразитарних та інших
1.8. Працівник кухні (харчоблоку) ДНЗ метою дотримання вимог охорони праці повинен:
1.9. Особи, які порушили вимоги даної інструкції з охорони праці для кухонного робітника, несуть відповідальність у порядку, встановленому законодавством.
2.1. Перед початком роботи на харчоблоці кухонному робітнику в ДНЗ необхідно правильно надіти передбачений санітарними нормами робочий одяг, застебнути його на всі ґудзики (зав'язати зав'язки), не допускаючи звисаючих кінців, волосся необхідно зібрати під головний убір (ковпак, шапочку, косинку).
2.2. Не дозволяється заколювати голками, шпильками одяг, тримати в кишенях булавки, скляні та інші гострі предмети.
2.3. Привести в порядок робоче місце, не захаращувати проходи.
2.4. Оглянути інвентар, впевнитися в його справності. У разі непридатності інвентарю і посуду, вимагати від заступника завідувача з адміністративно-господарської роботи (завгоспа) дитячого садка вилучення та заміни.
2.5. Уважно оглянути робоче місце і підготувати його таким чином, щоб виключити можливість дотику до гарячих або переохолоджених частин обладнання і комунікацій, не перебувати в безпосередній близькості від таких частин для запобігання опіків, перегріву чи переохолодження.
2.6. При огляді робочого місця кухонному робітнику ДНЗ необхідно:
2.7. Перед включенням електричного обладнання кухонному робітнику ДНЗ слід перевірити:
2.8. При експлуатації посудомийної машини перед початком роботи кухонному робітнику ДНЗ необхідно перевірити:
2.9. Підготувати посудомийну машину до роботи: перед подачею напруги заповнити бачок миючим засобом, відкрити заслінку вентиляційної системи і вентилі водопостачання.
2.10. Перед початком експлуатації устаткування необхідно:
2.11. Якщо були виявлені будь-які несправності або несправності в обладнанні, негайно повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухарю) у ДНЗ і до повного їхнього усунення до роботи не приступати.
3.1. Не виконувати роботу на машинах та агрегатах, пристрої яких не знайомі, до роботи на яких не навчені.
3.2. Кухонному робітнику їдальні (кухні) дошкільного навчального закладу не дозволяється допускати до виконання своєї роботи ненавчених і сторонніх осіб.
3.3. При виконанні роботи необхідно дотримуватися даної інструкції з охорони праці, утримувати в чистоті і порядку робоче місце, не захаращувати його і проходи до нього, між обладнанням, столами, стелажами і до пультів управління та рубильників, шляхи евакуації та інші проходи сторонніми предметами, порожньої тарою, інвентарем, зайвими запасами сировини, продукцією. Порожнюю тару необхідно своєчасно прибирати у відведене для цього місце.
3.4. Для зниження фізичного перевантаження і стомлюваності кухонний робітник дитячого саду не повинен допускати підіймання й переміщення вручну вантажів, що перевищують встановлені гранично допустимі норми. При проведенні робіт слід застосовувати засоби малої механізації, а також рівномірно розподіляти фізичні навантаження протягом робочого дня.
3.5. Повинні дотримуватися граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками:
3.7. При використанні кухонним працівником ДНЗ візків, слід переконатися у справності коліс, ручки та огорож візка. Завантажувати візок слід таким чином, щоб вантаж не виступав за габарити огорожі візка і виключалася можливість його випадкового випадання в процесі транспортування.
3.8. Пересувати візки, пересувні стелажі необхідно в напрямку "від себе". Щоб уникнути падіння при пересуванні, слід своєчасно прибирати випадково пролиті рідини, жири та продукти, що впали на підлогу.
3.9. Знімати з робочих поверхонь і переміщати каструлі слід удвох. При цьому каструля повинна бути закрита кришкою і заповнена не більше ніж на 3/4 об'єму.
3.10. Пересувати посуд по поверхні обережно, без ривків і великих зусиль. Кришки посуду з гарячою водою відкривати обережно, рухом «на себе». Посуд з гарячою водою ставити на спеціальні стійкі підставки, поверхня яких повинна бути більше площі дна посуду.
3.11. Вентилі, крани на трубопроводах необхідно відкривати повільно, без ривків і великих зусиль. Не допускається застосовувати для цього молотки, гайкові ключі та інші предмети.
3.12. Не допускається використовувати для сидіння випадкові предмети (ящики, бочки тощо), обладнання.
3.13. При митті посуду ручним способом кухонному робітнику ДНЗ слід:
3.14. Санітарну обробку, чищення і миття кухонного обладнання здійснювати тільки після відключення його від електричної мережі (автоматичним вимикачем) і охолодження теплового обладнання.
3.15. Не допускається користуватися посудом, що має сколи, тріщини. Слід негайно прибирати осколки випадково розбитого посуду, при цьому користуватися совком, віником (або щіткою). Збирати осколки незахищеними руками не допускається.
3.16. При роботі з ножем працівникові кухні дитячого саду необхідно дотримуватися обережності, берегти руки від порізів. Зберігати ножі слід в спеціальних касетах, при перервах у роботі вкладати ніж в касету, пенал (футляр).
3.17. Під час роботи кухонного робітника ДНЗ з ножем не допускається:
3.18. Способи і прийоми безпечного виконання робіт з використанням машин для різання овочів (овочерізок):
3.19. Способи і прийоми безпечного виконання робіт з використанням водонагрівача:
3.20. Способи і прийоми безпечного виконання робіт з використанням посудомийних машин:
3.21. Під час роботи посудомийної машини не допускається:
3.22. Необхідно припинити експлуатацію посудомийної машини у випадках:
3.23. При експлуатації електромеханічного устаткування кухонним робітником ДНЗ необхідно дотримуватися загальних вимог безпеки:
3.24. При експлуатації робітником ДНЗ електромеханічного обладнання не допускається:
3.25. Щоб уникнути ураження електричним струмом або виходу з ладу електроустановок кухонному робітнику в ДНЗ необхідно дотримуватися таких заходів електробезпеки:
3.26. Для розбору м'яса необхідно застосовувати колоду з рівною поверхнею. Оброблення замороженого м'яса проводити тільки після його повного розморожування. Обробні дошки класти тільки на рівну поверхню столу.
3.27. Посуд з їжею після її теплової обробки потрібно ставити на стійку підставку. Вимагайте, щоб розмір поверхні підставки був більше розміру поверхні посуду, що встановлюється.
3.28. Заборонено кухонному робітнику ДНЗ братися голими руками за нагрітий кухонний посуд, використовуйте при цьому рушник.
3.29. Обов'язково вживати заходів для збирання рідини, пролитої на підлогу, а також жиру, продуктів чи відходів, що впали на підлогу.
3.30. Відкривати банки з консервами із застосуванням призначеного для цього ключа. Забороняється розкривати банки ножами та іншим кухонним інвентарем.
3.31. Для розкриття тари кухонному робітнику дитячого садка слід застосовувати обценьки, кліщі, молоток та інші інструменти, призначені для цього.
3.32. При приготуванні і використанні в роботі миючих і дезінфікуючих розчинів, кухонному робітнику ДНЗ необхідно:
3.33. Не виходити з харчоблоку ДНЗ спітнілим на вулицю, до відкритого вікна або в прохолодне приміщення.
3.34. У процесі виконання робіт дотримуватись даної інструкції з охорони праці, інструкції про заходи пожежної безпеки на кухні (харчоблоку) дошкільного навчального закладу.
3.35. Для виконання роботи на висоті використовувати справну драбину або приставні сходи, які мають необхідні пристосування від ковзання (шини, гумова прокладка). Не користуватися для роботи на висоті бочками, ящиками та іншими предметами.
3.36. При виникненні несправностей під час роботи електрообладнання, необхідно знеструмити його і повідомити про це завідувачу виробництвом (шеф-кухаря) дошкільного навчального закладу.
4.1. Після закінчення роботи кухонному робітнику необхідно вимкнути все електрообладнання, що знаходиться на кухні (харчоблоку) ДНЗ, а також витяжну вентиляцію. Холодильні установки при цьому не відключаються від електромережі.
4.2. Слід провести розбирання, очищення, миття і санітарну обробку устаткування: механічного – після зупинки електроприводу та рухомих і обертових частин з інерційним ходом, а теплового – після повного охолодження нагрітих поверхонь.
4.3. У процесі розбирання, очищення, миття, санітарної обробки та складання механізмів, потрібно.дотримуватися обережності, щоб уникнути порізу рук
4.4. Не допускається охолоджувати водою нагріту поверхню електроплити, чашу електросковороди та іншого теплового обладнання.
4.5. Закрити вентилі (крани) на трубопроводах пари, холодної і гарячої води.
4.6. Привести в порядок робоче місце, інструмент, пристосування, інвентар прибрати у відведені для цього місця. Не проводити прибирання сміття, відходів безпосередньо руками, використовувати для цього щітки, совки та інші пристосування.
4.7. Помістити санітарний спецодяг одяг і взуття у передбачені для цього місця.
4.8. Провітрити приміщення кухні (харчоблоку) ДНЗ, а потім закрити всі вікна.
4.9. Ретельно вимити руки з милом, прийняти душ (при можливості).
4.10. Повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухарю) дитячого садка і змінника про всі несправності, помічені під час роботи, та вжиті заходи щодо їх усунення.
5.1. До аварії або нещасного випадку на харчоблоці ДНЗ можуть привести наступні ситуації:
5.2. В аварійній ситуації слід донести інформацію про небезпеку до всіх оточуючих. Повідомити безпосередньому керівнику про те, що трапилося і діяти згідно з планом ліквідації аварії.
5.3. Обов'язково зупиняти роботу будь-якого кухонного електрообладнання, вимкнувши рубильник в наступних ситуаціях:
5.4. Якщо в процесі роботи відбулося забруднення робочого місця жирами або просипаними порошкоподібними речовинами (борошном, крохмалем тощо), кухонному робітнику дитячого саду необхідно припинити роботу до видалення забруднюючих речовин.
5.5. Пролитий на підлогу жир необхідно видалити за допомогою дрантя або інших жиропоглинаючих матеріалів. Забруднене місце слід промити нагрітим (не більше 50 °С) розчином кальцинованої соди і витерти насухо. Використане ганчір'я повинно бути прибране в металевий ящик зі щільною кришкою.
5.6. Просипані порошкоподібні речовини необхідно обережно видалити вологою ганчіркою або пилососом.
5.7. При попаданні в очі соди, миючих засобів (або їх розчинів), слід негайно промити очі великою кількістю проточної води і звернутися за медичною допомогою.
5.8. У разі загоряння жиру, не слід заливати його водою. Необхідно припинити його нагрівання і накрити кришкою або іншим предметом (щільною тканиною), що перешкоджає доступу повітря в зону горіння.
5.9. При отриманні травми, отруєння або раптовому захворюванні, негайно вжити заходів щодо надання першої долікарської допомоги потерпілому, у разі необхідності, викликати медичну сестру, про те, що трапилося, повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухарю) та завідувачу дошкільним навчальним закладом.
5.10. При виникненні пожежі, відключити електрообладнання, поставити до відома завідувача виробництвом (шеф-кухаря) ДНЗ, доповісти про це завідувачу дошкільним навчальним закладом і до найближчої пожежної частини за телефоном 101, потім оперативно почати евакуацію дітей з будівлі дитячого садка згідно з планом евакуації та приступити до ліквідації осередку загоряння за допомогою засобів пожежогасіння.
5.11. Ця інструкція з охорони праці для кухонного робітника передбачає, що у разі виникнення будь-якої аварійної ситуації необхідно негайно вжити всіх можливих заходів з її усунення, негайно надати першу невідкладну медичну допомогу постраждалим, інформувати про подію завідувача дошкільним навчальним закладом, за необхідності організувати транспортування потерпілих до найближчого лікувального закладу.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)