Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)
1.1. До роботи кухарем дитячого саду можуть бути допущені особи, не молодші 18 років, які ознайомилися з інструкцією з охорони праці для кухаря, мають середню професійну освіту, вступний та первинний інструктаж з охорони праці, перевірку знань по основній професії, пройшли медичний огляд, не мають протипоказань за станом здоров'я.
1.2. Кухар у своїй роботі зобовʼязаний:
1.3. Під час виконання роботи згідно з посадовими обов'язками на кухарі можуть впливати такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
1.4. Кухар забезпечується наступним спецодягом: халат бавовняний, косинка або ковпак, фартух бавовняний і клейонковий.
1.5. В будівлі харчоблоку дитячого садка повинна знаходитися медична аптечка з необхідним набором медикаментів і перев'язувальних засобів.
1.6. Кухар дитячого садка повинен негайно повідомляти своєму безпосередньому керівнику про будь-які ситуації, які можуть загрожувати життю і здоров'ю людей; про кожний нещасний випадок на виробництві, про погіршення стану свого здоров'я, ознаках гострого захворювання.
1.7. Для попередження та запобігання розповсюдження шлунково-кишкових, паразитарних та інших захворювань кухар повинен знати і дотримуватися правил особистої гігієни:
1.8. Кухар, з метою дотримання вимог охорони праці, повинен:
1.9. Особи, які порушили вимоги даної інструкції з охорони праці для кухаря, несуть відповідальність у порядку, встановленому законодавством.
2.1. Перед початком роботи кухареві слід обов'язково:
2.2. Не використовувати на одязі шпильки, голки, неприпустимо тримати в кишенях скляні та інші гострі предмети.
2.3. Обробні дошки, лопатки, полотна ножів слід утримувати чистими, гладкими без тріщин і задирок; рукоятки ножів – щільно насадженими.
2.4. Надійно встановити і закріпити пересувне (переносне) обладнання на виробничому столі, на підставці, на робочих місцях інших працівників.
2.5. Правильно встановити і надійно закріпити знімні деталі та механізми. Зручно і стійко розмістити запаси сировини та напівфабрикатів.
2.6. Перед включенням електроплити переконатися в наявності піддону під блоком конфорок і подового листа в камері жарочної шафи, який захищає тени, оцінити стан жарочної поверхні. Переконатися, що перемикач конфорок і жарочної шафи знаходяться в нульовому положенні.
2.7. Перед включенням електричного котла:
2.8. Перед початком експлуатації електросковороди:
2.9. Про всі виявлені несправності обладнання, інвентарю, електропроводки та інших неполадок слід негайно повідомити своєму безпосередньому керівнику і приступити до роботи тільки після їх усунення.
2.10. При експлуатації електричних, жарильних, пекарських шаф, ваг, м'ясорубки дотримуватися вимог безпеки, викладених у відповідних типових інструкціях з охорони праці.
2.11. Не допускається приступати до виконання роботи у разі поганого самопочуття або раптовій хворобі.
3.1. Виконувати тільки ту роботу, з якої успішно пройдене навчання, не доручати виконання своєї роботи ненавченим або стороннім особам.
3.2. Устаткування, інструменти, пристосування використовувати тільки для тих робіт, для яких вони призначені.
3.3. Перед увімкненням електричних приладів необхідно стояти на діелектричному килимку.
3.4. Дотримуватися особливої обережності при роботі з ножем. Користуватися гострими ножами на маркувальних обробних дошках.
3.5. При роботі з м'ясорубкою проштовхувати м'ясо в м'ясорубку за допомогою спеціальних штовхачів.
3.6. Дотримуватися крайньої обережності при роботі з ручними тертками.
3.7. Бути обережними при роботі з гарячою їжею, користуватися прихватками, кришку відкривати на себе. Виконувати вимоги безпечного пересування в приміщенні та на території харчоблоку ДНЗ, користуватися тільки встановленими проходами.
3.8. Підтримувати на робочому місці чистоту, своєчасно прибирати з підлоги випадково розсипані і розлиті продукти, жири, воду тощо.
3.9. Не захаращувати проходи між обладнанням, столами, стелажами, штабелями, проходи до пультів управління, рубильників, шляхи евакуації та інші проходи порожньої тарою, інвентарем, зайвими запасами сировини та ін.
3.10. Використовувати в роботі засоби для захисту рук (прихватки), для захисту від зіткнення з гарячими поверхнями інвентарю та кухонного посуду (ручки наплитних котлів, листи).
3.11. Вентилі, крани на трубопроводах слід відкривати повільно, без ривків і великих зусиль. Неприпустимо застосовувати для цих цілей молотки, гайкові ключі та інші інструменти.
3.12. Застосовувати для розкриття тари спеціально призначений інструмент, не виконувати ці роботи випадковими предметами або несправними інструментами.
3.13. Переміщати ємність з гарячою їжею, наповнену не більш ніж на ¾ його об'єму, удвох з використанням сухих рушників. Кришка ємності при цьому повинна бути знята.
3.14. Застосовувати спеціальні інвентарні підставки при необхідності встановлення дек та інших ємностей, не допускається використовувати випадкові предмети і несправні підставки.
3.15. Переміщати продукти, сировину тільки у справній тарі, не перевантажувати її понад гранично допустимої маси брутто.
3.16. Не застосовувати для сидіння випадкові предмети і обладнання.
3.17. При виготовленні миючих і дезінфікуючих розчинів кухареві ДНЗ:
3.18. При виконанні робіт з ножем кухареві дитячого саду необхідно дотримуватися обережності, оберігаючи руки від можливих порізів. При перервах у роботі прибирати ножі в спеціально відведене місце, не переносити ніж гострим кінцем до себе.
Під час роботи з ножем кухареві ДНЗ не дозволяється:
3.19. З метою недопущення потрапляння шкідливих речовин у повітря виробничого приміщення харчоблоку дошкільного навчального закладу, необхідно дотримуватися технологічних процесів приготування кулінарної продукції; операції з просіювання борошна, крохмалю та ін. проводити на спеціально пристосованих місцях.
3.20. Для запобігання несприятливого впливу інфрачервоного випромінювання кухареві ДНЗ необхідно:
3.21. Уникати потрапляння рідини на нагріті конфорки електроплит, заповнювати наплитний посуд слід не більше ніж на 80% обʼєму.
3.22. Неприпустимо перевищувати тиск і температуру в теплових апаратах вище межі, зазначеної в інструкціях з експлуатації.
3.23. Розташовуватися на безпечній відстані при відкриванні дверцят камери жарочної або пекарської шафи з метою захисту від опіків.
3.24. Ставити і знімати листи з напівфабрикатами виключно в рукавицях або за допомогою прихваток.
3.25. Встановлювати ємності і посуд на плиту, що має рівну поверхню, бортики і поручні огородження.
3.26. Викладати напівфабрикати на гарячі сковороди і листи рухом від себе, виконувати пересування посуду по поверхні плити обережно, без різких рухів, відкривати кришки наплитного посуду з гарячою їжею обережно, рухом на себе.
3.27. Кухареві ДНЗ не допускається застосування каструль та іншого кухонного обладнання, що має будь-яку деформацію, неміцно закріплені ручки, тріщини, відколи.
3.28. Перед початком переміщення ємності з гарячою їжею слід переконатися у відсутності сторонніх предметів і слизькість підлоги на всьому шляху її транспортування; при необхідності - вимагати прибирання підлоги. Повідомляти про початок переміщення ємності всіх оточуючих. Неприпустимо заповнювати тару більше ніж на ¾ об'єму, притискати ємність з гарячою їжею до себе, тримати в руках ніж або інший небезпечний інструмент.
3.29. Знімати котел з плити слід без ривків, удвох, застосовуючи сухий рушник або рукавиці.
3.30. Кухареві ДНЗ застосовувати в роботі спеціальні стійкі та міцні підставки для листів і ємностей.
3.31. Виконувати нарізку ріпчастої цибулі при включеній вентиляції.
3.32. В залежності від виду нарізання продукту користуватися різними ножами, які мають відповідне маркування.
3.33. При експлуатації електромеханічного обладнання кухареві ДНЗ необхідно:
3.34. Категорично забороняється:
3.35. В процесі роботи необхідно пам'ятати і дотримуватися вимог безпеки при роботі з обладнанням харчоблоку згідно інструкції з охорони праці кухаря дитячого садка.
41. Вимкнути і надійно знеструмити електроплиту та інші електроприлади, обладнання за допомогою рубильника або пристрою, що його замінює і виключає можливість його випадкового пуску.
4.2. Неприпустимо кухареві дитячого садка охолоджувати нагріту поверхню плити та іншого теплого обладнання водою.
4.3. Розібрати, очистити і помити обладнання: механічне – виключно після зупинки рухомих частин з інерційним ходом, теплове – тільки після повного охолодження нагрітих поверхонь. Для прибирання сміття, відходів слід застосовувати щітки, совки та інші пристосування.
4.4. Вимкнути витяжну вентиляцію.
4.5. Ретельно очистити робочий стіл, вимити кухонний інвентар.
4.6. Зняти спецодяг, вимити руки з милом.
4.7. Вимкнути освітлення, закрити приміщення на ключ, ключ здати сторожу.
5.1. До аварії або нещасного випадку на харчоблоці ДНЗ можуть привести наступні ситуації:
5.2. В аварійній ситуації слід донести інформацію про небезпеку до всіх оточуючих. Повідомити безпосередньому керівнику про те, що трапилося і діяти згідно з планом ліквідації аварії.
5.3. Обов'язково зупиняти роботу будь-якого кухонного електрообладнання, вимкнувши рубильник в наступних ситуаціях:
5.4. Якщо в процесі роботи відбулося забруднення робочого місця жирами або просипаними порошкоподібними речовинами (борошном, крохмалем тощо), кухонному робітнику дитячого саду необхідно припинити роботу до видалення забруднюючих речовин.
5.5. Пролитий на підлогу жир необхідно видалити за допомогою дрантя або інших жиропоглинаючих матеріалів. Забруднене місце слід промити нагрітим (не більше 50 °С) розчином кальцинованої соди і витерти насухо. Використане ганчір'я повинно бути прибране в металевий ящик зі щільною кришкою.
5.6. Просипані порошкоподібні речовини необхідно обережно видалити вологою ганчіркою або пилососом.
5.7. При попаданні в очі соди, миючих засобів (або їх розчинів), слід негайно промити очі великою кількістю проточної води і звернутися за медичною допомогою.
5.8. У разі загоряння жиру, не слід заливати його водою. Необхідно припинити його нагрівання і накрити кришкою або іншим предметом (щільною тканиною), що перешкоджає доступу повітря в зону горіння.
5.9. При отриманні травми, отруєння або раптовому захворюванні, негайно вжити заходів щодо надання першої долікарської допомоги потерпілому, у разі необхідності, викликати медичну сестру, про те, що трапилося, повідомити завідувачу виробництвом (шеф-кухарю) та завідувачу дошкільним навчальним закладом.
5.10. При виникненні пожежі, відключити електрообладнання, поставити до відома завідувача виробництвом (шеф-кухаря) ДНЗ, доповісти про це завідувачу дошкільним навчальним закладом і до найближчої пожежної частини за телефоном 101, потім оперативно почати евакуацію дітей з будівлі дитячого садка згідно з планом евакуації та приступити до ліквідації осередку загоряння за допомогою засобів пожежогасіння.
5.11. У разі виникнення будь-якої аварійної ситуації необхідно діяти згідно з інструкцією з охорони праці для кухаря, негайно вжити всіх можливих заходів з її усунення, негайно надати першу невідкладну медичну допомогу постраждалим, інформувати про подію завідувача дошкільним навчальним закладом, за необхідності організувати транспортування потерпілих до найближчого лікувального закладу.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу
З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(прізвище, ініціали)