Інструкція з охорони праці для вчителя фізкультури

УЗГОДЖЕНО
Голова профкому
_________ /________________/
протокол № ____ від «__»___ 2019р.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Директор
Найменування закладу
__________ /_______________/
Наказ №__ від "_"._.2019р.

Інструкція з охорони праці
для вчителя фізичної культури

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці для вчителя фізкультури в школі розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року, з урахуванням «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р.
1.2. Дана інструкція з охорони праці розроблена для вчителя фізкультури з урахуванням специфіки роботи школи в одну зміну, при наявності малого і великого спортивних залів, тренажерної кімнати, двох спортивних майданчиків, ямою для стрибків, двох спортивних роздягалень і двох підсобних приміщень.
1.3. Спортивні приміщення обладнані відповідно до вимог навчальних програм, норм з охорони праці:
Великий і малий спортивні зали:

 • з волейбольною та баскетбольною розміткою для занять спортивними іграми з необхідним набором м'ячів, відповідним стандартам;
 • обладнання для занять гімнастикою (мати, паралельні бруси, два спортивних коня, поперечини, шведська стінка, канати, гімнастична колода, набір гімнастичних палиць, скакалок, обручів, спортивні містки).

Тренажерний зал:

 • спортивні тренажери на всі групи м'язів, штанги з важками, гантелі.

Спортивні роздягальні автономні для хлопчиків і дівчаток.
Хореографічний класс:

 • хореографічним верстатом, дзеркалами по передній стінці, відео - та аудіоапаратурою.

Спортивні майданчики:

 • смуга перешкод з баскетбольним, волейбольним, ігровим майданчиками.

Тренерська кімната для роботи і відпочинку вчителів фізичної культури.
Підсобні приміщення зі стелажами, пристосованими для зберігання і зручного використання спортивного інвентарю.
Матеріально-технічна база сприяє вирішенню всіх навчально-виховних і оздоровчих завдань, що стоять перед вчителями фізичної культури.
1.4. Вчитель фізичної культури при прийомі на роботу повинен:

 • пройти вступний і первинний інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки;
 • мати вищу (спеціальну) освіту;
 • мати медичну книжку з допуском до роботи і регулярно, один раз на 6 місяців, проходити профілактичний огляд;
 • кожні 6 місяців проходити повторний інструктаж з питань охорони праці.

1.5. Заняття на повітрі (спортивних майданчиках, стадіоні) учитель фізичної культури проводить з урахуванням погодних умов, температурного режиму з відповідними вимогами до спортивної формі учнів при проведенні занять на повітрі.
1.6. Під час навчального процесу вчитель фізкультури повинен знаходитися в спортивній формі і взутті встановленого зразка з урахуванням всіх санітарно-гігієнічних норм до спец. одягу і приміщення, а також зобов'язаний стежити за виконанням цих вимог учнями.
1.7. Вчитель фізичної культури повинен знати правила та порядок дій при виникненні пожежі, іншої надзвичайної ситуації, вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння, знати прийоми надання першої допомоги постраждалим при нещасному випадку, а також місце знаходження аптечки першої допомоги.
1.8. Вчитель фізичної культури, який допустив невиконання чи порушення цієї інструкції з охорони праці, притягується до дисциплінарної відповідальності згідно зі Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку загальноосвітнього закладу, чинним законодавством України.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком кожної нової теми, вчитель фізичної культури проводить інструктаж учнів, навчає безпечним правилам проведення вправи, виду діяльності.
2.2. Перед початком занять вчитель фізичної культури повинен перевірити готовність і справність спортивного інвентарю та обладнання з урахуванням вимог до проведеного уроку з тих чи інших видів спортивних занять.
2.3. У разі виявлення несправностей, що несуть загрозу безпеці учнів, даний снаряд повинен бути виключений з комплексу занять і, по можливості, замінений іншими снарядами або вправами. Про виявлені несправності, вчитель фізкультури повинен доповісти черговому адміністратору та заступнику директора з навчально-виховної роботи.
2.4. Під час занять спортивними іграми, необхідно перевірити вологість підлоги, накачування м'ячів, натяг волейбольної сітки, кріплення баскетбольних щитів і правильність розмітки поля.
2.5. Перед заняттями гімнастикою вчитель фізкультури перевіряє наявність матів, міцність кріплення спортивних снарядів, канатів, цілісність шведської стінки.
2.6. У тренажерній залі вчитель фізкультури перевіряє цілісність тросів на спортивних верстатах, змащування тертьових частин, наявність необхідних ваг, і кріплення штанги, наявність фіксатора ваги на тренажерах.
2.7. На заняттях шейпінгом вчитель фізкультури завчасно перевіряє справність аудіо - і відео-апаратури, цілісність дзеркал і хореографічного верстата, наявність спортивних килимків.
У всіх спортивних приміщеннях вчитель фізкультури повинен стежити за температурним режимом, провітрюванням, освітленням, наявністю первинних засобів пожежогасіння.
2.8. Заняття на повітрі і спортивних майданчиках проводити з урахуванням погодних умов і температурного режиму з відповідними вимогами до спортивної форми учнів при занятті на вулиці.
Попередньо вчитель фізичної культури перевіряє:

 • сухість бігової доріжки, футбольного поля, спортивних снарядів;
 • виключення попадання сторонніх предметів, здатних нанести травму, в стрибкову яму, на футбольне поле, спортивний майданчик, смугу перешкод (скла, каменів та ін.).

2.9. Учитель фізичного виховання повідомляє учням про безпечну організацію занять, про прийоми і методи безпечного виконання вправ, про правила використання спеціального спортивного обладнання, інвентарю.
2.10. Учитель фізичного виховання попереджає про можливі небезпечні і неправильні способи виконання завдань, які заборонено застосовувати на уроках фізкультури.
2.11. Вчитель фізичного виховання перед заняттями нагадує учням правила поводження зі спортивним інвентарем: м'ячами, скакалками, гімнастичними палицями, обручами, гранатами для метання.
2.12. Учитель фізичного виховання нагадує учням про правильну експлуатацію тренажерних верстатів і спортивних снарядів.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Вчитель фізичного виховання чітко ставить завдання на урок і стежить за їх правильним виконанням, виключаючи конфліктні ситуації під час уроків, можливість зіткнення учнів один з одним під час розминки, спортивних ігор, перестроювань.
3.2. Вчитель фізичної культури стежить, щоб учні на уроках були в спортивній формі і спортивному взутті, виконували вимоги особистої гігієни.
3.3. Вчитель фізичного виховання стежить за правильністю передач м'яча під час гри і виконанням вправ на спортивних снарядах з урахуванням підстраховки.
3.4. Вчитель фізичного виховання в процесі роботи попереджає виникнення аварійних ситуацій:

 • не курить у спортивних приміщеннях і на території школи;
 • не приносить вибухо - і пожежонебезпечні, отруйні речовини;
 • стежить за справністю електричного обладнання;
 • не залишає учнів без нагляду;
 • тримає вільними аварійні виходи;
 • знає план-схему і порядок евакуації школи, порядок дій і належні обов'язки при виникненні аварійної ситуації;
 • вміє користуватися засобами протипожежної безпеки;
 • володіє прийомами першої допомоги.

3.5. У разі виникнення технічної несправності снарядів, тренажерів, зміні метеорологічної ситуації (дощ, сніг, різке похолодання, пориви вітру), порушенні санітарно-гігієнічних норм, вчитель фізкультури повинен негайно зупинити заняття і вжити відповідних заходів.

4. Вимоги безпеки для вчителя фізкультури після закінчення роботи

4.1. Вчитель фізичного виховання стежить за порядком здачі спортивного об'єкта, снарядів, інвентарю, тренажерів наступному вчителю в справному стані. При виявленні неполадок, вчитель попереджає його (вчителя) завчасно.
4.2. Після закінчення роботи вчитель стежить за якістю вологого прибирання спортивної зали, спортивних снарядів.
4.3. При виявленні недоліків у навчальному процесі, вчитель фізичного виховання доповідає черговому адміністратору, директору школи.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. Вчитель фізичного виховання під час уроків, виховних та оздоровчих заходів виконує вимоги до пожежо - та вибухобезпеки. При порушенні або відхиленні від норм, проводиться евакуація учнів відповідно до розробленого і затвердженого плану.
5.2. При виявленні фактів загрози життю та здоров'ю працівників і учнів (захворюванні, травмі, нещасний випадок), вчитель фізичного виховання відразу доповідає в медичну службу школи, черговому адміністратору, директору школи.
5.3. У разі появи задимлення або загоряння негайно припинити заняття, вжити заходів до евакуації дітей, викликати пожежну охорону за телефоном 101, повідомити безпосередньо директору школи (при відсутності - іншій посадовій особі). При відсутності явної загрози життю вжити заходів до ліквідації пожежі за допомогою первинних засобів пожежогасіння.
5.4. При аварії (прориві) в системі опалення, водопостачання необхідно вивести дітей з приміщення, повідомити про те, що сталося заступнику директора з адміністративно-господарської роботи (завгоспу) загальноосвітнього закладу.
5.5. У разі загрози або виникнення осередку небезпечного впливу техногенного характеру, загрози або приведення у виконання терористичного акту слід керуватися відповідними інструкціями і Планом евакуації.

Інструкцію з охорони праці розробив: _____________ /______________________/

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»_______20___р. _____________ /______________________/