Інструкція з охорони праці при роботі з лужними металами в кабінеті хімії

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці при роботі з лужними металами в кабінеті хімії


1. Дана інструкція з охорони праці при роботі з лужними металами в кабінеті хімії визначає основні вимоги техніки безпеки при роботі з лужними металами в кабінеті хімії і використовується учителем і лаборантом хімії в роботі на заняттях.

2. З лужних металів, що застосовуються в школі, найбільшої обережності в поводженні вимагає натрій. Лужний метал натрій енергійно взаємодіє з водою, при цьому виділення водню супроводжується вибухом. Тому під час роботи з металічним натрієм слід бути особливо обережним.

3. Літій має меншу хімічну активність.

4. Калій в школі застосовуватися не повинен!

5. Зберігають лужні метали і працюють з ними далеко від води, водних розчинів і галоідірованих рідин. Шматки металів зберігають в фабричній упаковці. На банку у металевому кожусі роблять смужки-наклейки червоного і зеленого кольорів. Шар ізолюючої речовини (гас) в банці над поверхнею металу повинен бути не менше 10-15мм. Банку закривають пропарафіненною пробкою або пластмасовою кришкою, що нагвинчується.

6. При дослідах з лужними металами їх поверхню попередньо очищають від пероксидів. Пінцетом виймають з банки шматок металу, поміщають його в заповнену гасом чашку з плоским дном і в ній, очистивши від нальоту, нарізають на порції необхідної величини. Безпосередньо перед дослідом очищені шматочки дістають пінцетом з гасу, швидко і ретельно осушують фільтрувальним папером і використовують за призначенням. Якщо після досліду залишається трохи металу, шматочки повністю розчиняють в етиловому спирті і виливають в каналізацію.

7. Всі роботи з лужними металами проводяться із застосуванням засобів індивідуального захисту, тому що при попаданні на шкіру або вологий одяг шматочків металів можливі хімічні опіки і навіть запалення.

8. Перша допомога полягає в якомога швидшому видаленні шматочків металу з поверхні шкіри. Потім слід обмити уражене місце під струменем води (10-15 хв.). Після промивання для нейтралізації треба накласти пов'язку з марлі або ватяний тампон, просочені 5% розчином оцтової кислоти. Через 10 хв. пов'язку зняти, обережно видалити залишки вологи з шкіри фільтрувальним папером або м'якою тканиною і змастити поверхню шкіри гліцерином для зменшення больових відчуттів.

9. Зберігають лужні метали в переносному металевому ящику-сейфі, який під час пожежі підлягає виносу в першу чергу.

10. Досліди з лужними металами проводить тільки вчитель.

11. Лужні метали (2 група зберігання) дозволяється зберігати разом з легкозаймистими і горючими рідинами. Шар консерванту над металом повинен бути не менше 0,01 м.

12. Для гасіння металічного натрію, що загорівся, треба користуватися порошковим вогнегасником, сухим піском, сухою магнезією або ковдрою. Не дозволяється застосовувати для гасіння лужних металів воду, пінні вогнегасники та оксид карбону (IV) (вуглекислоту).

13. Група зберігання № 2 - речовини, що виділяють при взаємодії з водою легкозаймисті гази.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: