Інструкція з охорони праці при роботі з тканиною

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______при роботі з тканиною

1. Загальні вимоги безпеки

1.1. До самостійної роботи з тканим матеріалом допускаються особи, які досягли віку 16 років, що пройшли відповідну підготовку, ознайомлені з інструкцією з охорони праці при роботі з тканиною, мають обов'язковий медичний огляд при відсутності будь-яких протипоказань за станом здоров'я.
До виконання робіт з тканим матеріалом під керівництвом педагога (викладача, майстра) допускаються учні, починаючи з 1-го класу, які пройшли інструктаж з охорони праці та медичний огляд при відсутності будь-яких протипоказань за станом здоров'я.
1.2. Учні навчальних закладів повинні дотримуватися вимог даної інструкції з охорони праці при роботі з тканиною, правил поведінки, графіку навчальних занять, встановлених режимів праці та відпочинку.
1.3. У процесі здійснення роботи з тканиною можливий вплив на учнів і педагога таких небезпечних виробничих факторів:

  • проколи пальців рук голками та шпильками при виконанні роботи без наперстка;
  • отримання травми кистей рук при необережному поводженні з ножицями, а також при роботі на швейній машині;
  • ураження електричним струмом під час роботи на електричній швейній машині.

1.4. Під час виконання роботи з тканим матеріалом повинен використовуватися наступний спецодяг: халат бавовняний або фартух, головний убір (косинка). При виконанні робіт на електричній швейній машині обов'язково повинен використовуватися діелектричний килимок.
1.5. У приміщенні, де здійснюються роботи з тканиною, повинна бути медична аптечка, повністю укомплектована всіма необхідними медикаментами і перев'язувальними засобами.
1.6. Учні навчального закладу зобов'язані суворо дотримуватися всіх правил протипожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння. В приміщенні, де виконуються роботи з тканим матеріалом, повинен бути вогнегасник.
1.7. У разі виникнення нещасного випадку, потерпілий або очевидець зобов'язаний терміново доповісти педагогу (викладачу, майстрові), який у свою чергу повинен сповістити про пригоду адміністрації навчального закладу.
1.8. Під час виконання роботи з тканиною необхідно дотримуватися правил носіння спецодягу, правил особистої гігієни, а також утримувати в чистоті робоче місце.
1.9. Учні школи, які допустили невиконання або порушення інструкції з охорони праці при виконанні робіт з тканиною, притягаються до відповідальності, а з усіма учнями проводиться позаплановий інструктаж з охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком робіт з тканиною

2.1. Необхідно надіти на себе спецодяг, волосся прибрати під головний убір (косинку).
2.2. Слід перевірити відсутність іржавих голок і шпильок.
2.3. Необхідно підготувати робоче місце до роботи, прибрати всі сторонні предмети.
2.4. Слід переконатися в наявності та справності захисного заземлення (занулення) корпуса електричної швейної машини, наявності діелектричного килимка на підлозі біля швейної машини.
2.5. Перед виконанням шва на швейній машині слід переконатися у відсутності шпильок або голок на лінії шва.

3. Вимоги безпеки під час роботи з тканиною

3.1. Зберігати голки і шпильки допускається тільки у визначеному місці (подушечці, спеціальній коробці тощо), не дозволяється залишати їх на робочому місці.
3.2. Не допускається використання в роботі іржавих голок та шпильок, категорично заборонено брати голки і шпильки до роту.
3.3. Виконання шиття ручними голками дозволяється лише з використанням наперстка.
3.4. Викрійку до тканини слід прикріплювати гострими кінцями шпильок в напрямку від себе.
3.5. Ножиці необхідно зберігати у визначеному місці, класти їх зімкнутими гострими кінцями від себе, передавати один одному ручками (кільцями) вперед.
3.6. Не допускається схилятися близько до рухомих частин швейної машини.
3.7. Не дозволяється тримати пальці рук близько лапки швейної машини, щоб уникнути проколу їх машинною голкою.
3.9. Не допускається відкушувати нитки зубами, їх необхідно відрізати за допомогою ножиць.
3.10. Під час роботи необхідно суворо дотримуватись положень інструкції з охорони праці при роботі з тканиною на уроці технології.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи з тканиною

4.1. Після закінчення уроку перевірити та перерахувати наявність голок, шпильок, ножиць та іншого використовуваного інструменту та матеріалу.
4.2. Відключити електричну швейну машину від електромережі.
4.3. Навести порядок на робочому місці та здайти вчителю технології.
4.4. Зняти спецодяг, привести себе в порядок і ретельно вимити руки з милом.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. У разі виникнення будь-якої несправності в роботі швейної машини слід негайно зупинити роботу, відпустити педаль пуску електричної швейної машини і доповісти про це педагогу (викладачу, майстрові). Згідно з інструкцією з техніки безпеки при роботі з тканиною роботу продовжувати дозволяється тільки після усунення всіх несправностей.
5.2. У разі поломки швейної голки або шпильки, уламки їх не слід кидати на підлогу, необхідно прибрати їх в урну.
5.3. У разі отримання травми слід негайно надати першу невідкладну медичну допомогу потерпілому, при необхідності організувати його транспортування до найближчого медичного закладу та доповісти про подію адміністрації навчального закладу.
5.4. При ураженні електричним струмом слід негайно надати потерпілому першу невідкладну медичну допомогу, при відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно зробити йому штучне дихання і непрямий масаж серця, проводити реанімаційні заходи необхідно до повного відновлення дихання і пульсу або до приїзду бригади швидкої допомоги. Після чого потерпілого слід транспортувати до найближчого медичного закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: