Інструкція з охорони праці для учнів при роботі на універсальній промисловій швейній машині

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2024 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______для учнів при роботі на універсальній
промисловій швейній машині

1. Загальні вимоги безпеки

1.1. Справжня інструкція з охорони праці для учнів при роботі на універсальній промисловій швейній машині розроблена на підставі інструкції з експлуатації універсальної промислової швейної машини.
1.2. До виконання практичних робіт на універсальній швейній машині мають допуск учні, які вивчили цю інструкцію та не мають протипоказань за станом здоров'я.
1.3. Перед допуском до виконання самостійних робіт учитель технології проводить з учнями інструктаж за даною інструкцією з подальшим опитуванням учнів та реєстрацією в спеціальному журналі інструктажів.
1.4. На уроках технології учні повинні використовувати спецодяг і засоби індивідуального захисту: халат бавовняний або фартух, косинка, діелектричний килимок.
1.5. Учні працюють на швейних машинах тільки з дозволу вчителя, зламані швейні машини не можна використовувати.
1.6. При роботі на швейній машині на учнів можуть діяти такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори:

  • рухомі частини виробничого обладнання;
  • підвищена температура повітря робочої зони;
  • ураження електричним струмом при виході з ладу електричної машини або пошкодженняі шнура електроживлення;
  • недостатня освітленість робочої зони.

1.7. Під час роботи в кабінеті технології заборонено приймати їжу.
1.8. Учні повинні знати місце знаходження первинних засобів пожежогасіння у кабінеті технології (вогнегасника, піску, ковдри з негорючого матеріалу), знати порядок дій при евакуації.
1.9. У приміщенні, де здійснюються роботи на швейній машині, повинна бути медична аптечка, повністю укомплектована всіма необхідними медикаментами і перев'язувальними засобами.
1.10. Учні, що допустили невиконання або порушення даної інструкції з охорони праці при роботі на універсальній промисловій швейній машині, притягуються до відповідальності, а з усіма учнями проводиться позаплановий інструктаж з охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком роботи необхідно надіти спецодяг, прибрати волосся під головний убір (косинку).
2.2. Стілець необхідно встановити навпроти голки універсальної промислової швейної машини.
2.3. Слід перевірити наявність діелектричного килимка під педаллю машини.
2.4. Перед включенням швейної машини необхідно переконатися у відсутності порушення ізоляції в приєднувальних електропроводах і справність електроапаратури.
2.5. Прибрати з робочого столу сторонні предмети, які не потрібні при виконанні навчального завдання.
2.6. Перед зʼєднанням деталей виробу на універсальній промисловій швейній машині, необхідно видалити шпильки з тканини.
2.9. Відстань від очей до виробу має становити 30 – 40 см.
2.10. Кисті рук необхідно розташовувати на платформі, перед лапкою універсальної промислової швейної машини. Лікті повинні бути на одному рівні з робочим столом.
2.11. Частота змащування швейної машини мастилом залежить від ступеня її використання.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Включити універсальну промислову швейну машину за допомогою кнопки "пуск".
3.2. Сидіти слід на всій поверхні стільця, злегка нахиляючись вперед, спина при цьому повинна бути прямою. Не нахиляти голову близько до рухомих частин швейної машини.
3.3. На початку проведення роботи на універсальній промисловій швейній машині необхідно повернути махове колесо від себе
3.4. Натискати на педаль ногою слід обережно, мʼяко, поступово збільшуючи швидкість двигуна універсальної швейної машини.
3.5. Працювати необхідно, використовуючи обидві руки. Слід надсилати деталі виробу, притримуючи їх руками.
3.6. При сточуванні двох деталей без зметування, необхідно не допустити посадки нижньої деталі, для цього під час виконання сточування її слід злегка натягувати.
3.7. Слід дотримуватися обережності при переміщенні голки вгору та вниз, постійно стежити за положенням тканини і рук під час шиття.
3.8. Не дозволяється тягнути та підштовхувати тканину під час роботи на універсальній промисловій швейній машині, тому що це може призвести до поломки голки.
3.9. Необхідно постійно стежити за робочою позою і положенням рук: не нахилятися до рухомих і обертових частин швейної машини, не підводити руки близько до голки.
3.10. Наприкінці виконання шва швидкість машини необхідно знижувати.
3.11. Щоб уникнути перегріву електроприводу машини, через кожні 30 хвилин роботи слід робити перерву не менше 10 хвилин.
3.12. Необхідно суворо дотримуватися вимог інструкції з техніки безпеки для учнів при роботі на універсальній промисловій швейній машині.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Необхідно відключити швейну машину від електромережі після закінчення роботи, при проведенні профілактики швейної машини, а також при заміні механічних деталей або приладдя, використовуючи кнопку "Стоп".
4.2. Слід прибрати своє робоче місце, розкласти всі робочі інструменти у спеціально відведені для їх зберігання місця.
4.3. При необхідності виконати чистку і змащування швейної машини.
4.4. Слід підкласти невеликий відрізок тканини під лапку швейної машини, опустити лапку та встановити голку в крайнє нижнє положення.
4.5. Зняти спецодяг, вимити руки з милом.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виникненні під час занять в кабінеті технології надзвичайних ситуацій, учням слід виконувати всі вказівки вчителя, не допускаючи паніки,а також діяти згідно з вимогами інструкції з техніки безпеки при роботі на універсальній промисловій швейній машині.
5.2. У разі несправності кнопки "пуск", поломки голки, іскрінні, відчуття наявності електроструму при дотику до металевих частин швейної машини, обриву привідного ременя, надмірному нагріванні педалі, специфічного запаху горілої гуми або диму, необхідно терміново зупинити виконання роботи, відключити машину від електромережі, проінформувати про це викладача та не допускати сторонніх осіб в небезпечну зону.
5.3. У разі поломки швейної голки або шпильки, уламки не кидати на підлогу, а прибирати в урну.
5.4. При виникненні пожежі слід негайно відключити швейну машину від електромережі, повідомити вчителя технології, до пожежної охорони за телефоном 101, приступити до ліквідації осередку загоряння первинними засобами пожежогасіння.
5.5. У випадку отримання травми необхідно негайно повідомити вчителя технології, надати першу невідкладну долікарську допомогу потерпілому, повідомити про пригоду адміністрації навчального закладу, при необхідності організувати транспортування потерпілого до найближчого медичного закладу або викликати службу швидкої допомоги за телефоном 103.
5.6. При ураженні електричним струмом слід негайно надати потерпілому першу невідкладну медичну допомогу, при відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно зробити йому штучне дихання і непрямий масаж серця, проводити реанімаційні заходи необхідно до повного відновлення дихання і пульсу або до приїзду бригади швидкої допомоги. Після чого потерпілого слід транспортувати до найближчого медичного закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)

_______________________
(прізвище, ініціали)


Якщо сторінка вам сподобалась, поділись з друзями: